رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور:
امام رضا (ع) گفتمان را برای خود اصل قرار داده بود / با وحدت عملی و تقریب مذاهب، دشمن نخواهد توانست به اهداف شوم خود دست یابد
حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه گفت: اگر در جهان اسلام وحدت عملی و تقریب مذاهب حاکم شود، قطعا دشمنان هم نخواهند توانست به اهداف شوم خود دست پیدا کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه در جلسه گفتمان هم اندیشی وحدت و تقریب مذاهب اسلامی در سنت نبوی و سیره رضوی در گرگان گفت: امروز نیاز است که با موانع و مشکلات جهان اسلام آشنایی پیدا کنیم و در اینگونه جلسات روزنه های رفع آنان را ایجاد کرده و با عمل به سنت نبوی و سیره رضوی بتوانیم آن را عملیاتی نماییم.
وی با بیان اینکه اینگونه نشست ها به مناسبت های گوناگون استمرار یابد، افزود: دهه کرامت فرصتی برای الگوگیری از سنت نبوی و سیره رضوی و تقویت وحدت و همبستگی در جامعه است.
رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور با اشاره به اینکه، وحدت و تقریب منحصر به هفته وحدت نمی شود و در تمام طول سال باید تاکید به وحدت و همدلی در جامعه وجود داشته باشد، افزود: مقام معظم رهبری و معمار کبیر انقلاب تاکیدات زیادی دارند که امت اسلامی به وحدت و تقریب جهانی برسند.
حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه با بیان اینکه استان گلستان نماد وحدت است، افزود: این نماد وحدت بودن به دلیل وجود مسئولین و علمای آگاه به ویژه نماینده ولی فقیه در استان گلستان حضرت آیت الله نورمفیدی است که آن را نهادینه کردند و امروز شاهد هستیم که وحدت استان گلستان الگویی برای کشور و جهان اسلام می تواند باشد.
وی با تاکید براینکه باید از رفتار و گفتار پیامبر اکرم (ص) پیروی نماییم، تصریح کرد: سیره امام رضا (ع) نیز یک الگوی عملی است که با توجه به سیره آن حضرت باید ظرفیت ها و تعاملات خود را بالابرده و با روحیه تعاون و مدارا با یکدیگر رفتار نماییم.
رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور با اشاره به موضوع وحدت و تقریب، گفت: تقریب از باب قرب و به معنای نزدیک شدن نظرات است و به معنای یکی شدن مذاهب نیست بلکه پیروان مذاهب در جایگاه خود با تاکید بر نقاط مشترک از مسائل اختلاف برانگیز دوری و پرهیز کنند.
حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه با بیان اینکه، اگر به دهه و قرن گذشته نظر کنیم بیشترین آسیبی که بر امت اسلامی وارد شده از طرح مسائل جزئی و فرعی بود، گفت: ما در اصول اختلاف زیادی نداریم، ولی نمونه این آسیب ها از جمله ایجاد گروه های تکفیری، داعش و امثال آن است که بیشترین صدمات و ضربات را به جهان اسلام و امت اسلامی وارد نمودند.
وی با بیان اینکه دشمن با ایجاد اختلاف و درگیری، زیر ساخت های اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی کشورهای اسلامی را از بین برد، افزود: دشمن همچنین با ایجاد این توطئه ها قدرت های نظامی کشورهای اسلامی را تضعیف و صدمات جبران ناپذیری ایجاد کرد.
رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور گفت: متاسفانه برای برطرف شدن تفکر تکفیر و داعش باید تلاش و کوشش زیادی کرد.
حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه گفت: ما باید مساله تقریب را نهادینه کنیم و آن وحدتی را که امام راحل و مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند را باید بتوانیم در جهان اسلام گسترش دهیم.
وی با اشاره به اینکه قطعا این مهم با موانع درونی و بیرونی همراه است، افزود: باید برای رفع موانع درونی بتوانیم وحدت و تقریب را به فرهنگ عمومی و عملی تبدیل کنیم که این مهم فتوای امام راحل و مقام معظم رهبری است.
رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور در ادامه سخنان خود به موانع درونی وحدت در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: موانع درونی وحدت جهان اسلام و مذاهب بسیار زیاد است و اولین و مهم ترین آن عدم شناخت و عدم آگاهی پیروان مذاهب نسبت به مذاهب دیگر و تعصب است و این عامل باعث بعضی اختلاف نظرها می شود.
حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه همچنین موانع بیرونی وحدت را وجود برخی حاکمان مزدور در کشورهای جهان اسلام و نقشه های استکبار و صهیونیسم بیان کرد و گفت: جزو برنامه های دشمنان و استکبار است که نگذارند کشورهای اسلامی به هم نزدیک شوند و در یک مسیر گام بردارند.
وی با تاکید براینکه، امروز آنطور که باید و شاید نتوانستیم رسالت امام راحل و رهبر معظم انقلاب را عملیاتی کنیم، افزود: اگر در جهان اسلام وحدت عملی و تقریب مذاهب حاکم شود قطعا دشمن نخواهد توانست به اهداف شوم خود دست یابد.
رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور به نگاه بلند و با عظمت امام راحل اشاره کرد و گفت: امام راحل ۴۰ سال پیش فرمودند اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی و امروز با گذشت ۴۰ سال می فهمیم که منظور از اسلام آمریکایی، همان گروه های تکفیری، داعش، القاعده و امثال آن است.
حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه گفت: در زمان امام رضا (ع)، حاکم وقت بسیار علاقمند به مباحث علمی بود و در آن دوران بسیاری کتب از کشور روم ترجمه و وارد جهان اسلام شد و شبهات زیادی در جامعه ایجاد نمود که اصل دین و اسلام زیر سوال می رفت و مناظره های علمی امام رضا (ع) بسیاری از این شبهات را پاسخ داد.
وی یادآور شد: شبهات در زمان امام رضا (ع) در اوج خود رسیده بود و سیره امام هشتم نشان داد که این امام همام گفتگو و گفتمان را حتی با علمای ادیان دیگر را نیز برای خود اصل قرار داده بودند.

فهرست