شناسه خبر: 56561

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=56561

انتظارات ازمجلس یازدهم؛ انقلابی­گری و کارآمدی
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شرایطی برگزار شد که بسیاری از منتقدان و معارضان جمهوری اسلامی سعی می­کردند با برجسته ­سازی مشکلات اقتصادی و برجسته­ سازی ناکارآمدی­ها، تصویری غیرکارآمد از نظام اسلامی ارائه و مردم را نسبت به حضور در انتخابات دل­سرد کنند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شرایطی برگزار شد که بسیاری از منتقدان و معارضان جمهوری اسلامی سعی می­کردند با برجسته ­سازی مشکلات اقتصادی و برجسته­ سازی ناکارآمدی­ها، تصویری غیرکارآمد از نظام اسلامی ارائه و مردم را نسبت به حضور در انتخابات دل­سرد کنند. با همه این اقدامات خباث ت­آمیز و طراحی­ های توطئه­ گرانه دشمنان، مشارکت مردم در انتخابات با وجود کاهش ۱۷ درصدی نسبت به انتخابات ادوار گذشته مجلس، در اوج مشکلات و ترویج کروناهراسی برای رسانه­ ها و تحلیلگران خارجی تعجب برانگیز بود.

وزارت کشور میزان مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را ۲۴۵۱۲۴۰۴ نفر اعلام کرد. با این حساب، ۴۲،۵۷ درصد از واجدین شرایط در کل کشور در انتخابات شرکت کردند. این رقم نسبت به دوره ­های قبلی انتخابات مجلس رقم نسبتا پایینی محسوب می­شود. در دوره­ های قبل در مجموع میانگین مشارکت در انتخابات مجلس حدود ۶۰ درصد بوده است. با این همه می­توان گفت مشارکت در انتخابات اخیر یک مشارکت مطلوب به حساب می­آید چرا که:

 • فراوانی مشکلات در انتخابات اخیر در دوران بعد از انقلاب اسلامی بی­ سابقه محسوب می­شود. چالش­هایی همچون بی­ سابقه ترین تحریم ­های خارجی علیه اقتصاد کشور، پایین­ ترین نرخ فروش نفت، تورم بی سابقه، جنگ روانی گسترده دشمن و حتی سوءاستفاده از ویروس کرونا از جمله چالش­هایی هستند که شرایط سخت و بی­سابقه ای را در کشور ایجاد کرده بودند. با در نظر گرفتن این مشکلات، گفته می­شود مشارکت مردم در این انتخابات در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
 • انتخابات پارلمانی در غالب کشورهای اروپایی و آمریکا با فراز و فرودهای زیادی مواجه است و رقم مشارکت مردمی در انتخابات پارلمانی آمریکا وضعیت وخیمی دارد. بنابراین کاهش مشارکت مردم در انتخابات اخیر چندان موضوعی چالش­ساز و قابل سوء استفاده برای بیرونی­ها نیست البته کاهش مشارکت فی نفسه برای جمهوری اسلامی ایران و مطابق با راهبرد مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) امر حائز اهمیتی است.

مردم آمدند تا بار دیگر رابطه معنوی و عقلایی خود با نظام اسلامی را به رخ دشمنان بکشند و مجلسی انقلابی و کارآمد در راستای تحقق اولویت­ها و نیازهای خود تشکیل دهند. اینک با مجلسی مواجهیم که تبلور امیدها و مطالبات بر زمین مانده مردمی و حامل و عامل به انتظارات و توقعات مطرح­شده در ایام تبلیغات انتخاباتی است. این مجلس با چالش­هایی همچون تداوم عملیات روانی و فشار حداکثری آمریکا، افزایش توقعات و انتظارات جامعه و بزرگ­نمایی آن­ها از سوی رسانه­ها و منتقدین و… نیز مواجه است.

در این راستا مجلس یازدهم، پاک­دستی و جدیت در مبارزه با فقر، فساد و تبعیض می­تواند شرایط کشور را به نسبت چشم­گیری متحول کرده و سرمایه­ی اجتماعی جمهوری اسلامی را افزایش دهد.

درواقع، انتظارات از مجلس یازدهم شورای اسلامی این است که نویدبخش سرفصل نوینی از حل و رفع چالش­های موجود در کشور و مایه امیدبخشی به جامعه ایران باشد.انتظار از مجلس یازدهم آن است که به صورت انقلابی برای رفع چالش­های کارآمدی نظام و ارتقای شاخص­های آن از طریق شناسایی و تقویت قوانین بکوشد. به صورت کلی وظیفه اصلی مجلس در حوزه قانون­گذاری و نظارت بر اجرای قانون است. در مجموع می­توان گفت میزان مشارکت در انتخابات اخیر، موفقیت بزرگی برای دولت و ملت ایران محسوب می­شود و از همین رو مقام معظم رهبری صبح یکشنبه (۴/۱۲/۱۳۹۸) در سخنان ابتدای جلسه­ی درس خارج فقه از «درخشش مطلوب ملت ایران در امتحان بزرگ انتخابات و ناکام گذاشتن فرصت­ طلبی و تبلیغات همه­جانبه دشمنان»، تشکر کردند و این حضور را «امتحان بزرگ و مطلوب» مردم ایران دانستند.

ویژگی­های انتخابات اخیر مجلس و چرایی متمایزبودن آن

جبهه غربی، عبری و عربی رکورد تخریب نظام، دلسرد کردن مردم، عملیات روانی، فشار تبلیغاتی و تشویق به قهر با صندوق های رای را شکستند. همچنین گروه های غیر همسو با انقلاب و نظام اسلامی نیز در زمینه های مختلف تلاش مذبوحانه ای کرده تا با تحریم و قهر با صندوق، عدم مشارکت را در جامعه القا کنند واز این طریق به انتخابات ضربه بزند.

اما مردم با تاکید بر نرم­های بصیرت و وفاداری به انقلاب، ایستادگی پای نظام، حمایت از رهبری، عقلانیت در تشخیص ریشه مشکلات، بلوغ سیاسی در انتخاب، دفاع از کشور در برابر هجمه­های روانی حداکثری در خنثی­سازی تهدید دشمن و… ایستادگی کرده و وفاداری خود را به نظام اعلام نمودند . لذا می­توان گفت ۲۴ میلیون رایی که در این انتخابات به صندوق­ها ریخته شد، نه تنها تحت تاثیر تبلیغات آن سوی آبی­ها و فضای مجازی قرار نگرفته و تسلیم فضاسازی­ها، شایعات و دروغ پردازی ها نیز نشد؛ بلکه بار دیگر مقبولیت مردم سالاری دینی در نظام اسلامی را به نمایش گذاشت.

هرچند براساس اعلام رسمی وزارت کشور مشارکت در این انتخابات نزدیک به ۴۳ درصد می­رسد و این رقم به نسبت گذشته پایین­ترین رقم مشارکت مردم در انتخابات را نشان می­دهد اما چند نکته قابل تامل در این رابطه وجود دارد:

 • چون میزان نرخ مشارکت مردمی در انتخابات های جمهوری اسلامی ایران همواره بالا بوده، این رقم پایین نشان داده می­شود.
 • تعداد رای­ دهندگان خارج کشور در انتخابات ­های مجلس نباید محاسبه شود و ایرانیان مقیم امکان شرکت در انتخابات را ندارند اما تعداد واجدین رای با احتساب کل واجدین شرایط محاسبه گردیده و چند درصد از رقم مشارکت مربوط به همین تعداد می­باشد.
 • و…

عوامل خارجی موثر بر کاهش مشارکت اقدامات روانی و تبلیغاتی رسانه ­های استکبار محوریت دارد که در موارد ذیل تبلور یافت:

 1. اعمال استمراری و شتابان تحریم­ های اقتصادی و ادامه فشارهای حداکثری از سوی آمریکا و همپیمانانش
 2. جنگ روانی دشمن با القای عدم سلامت انتخابات
 3. کروناهراسی و ایجاد رعب و ترس در مردم نسبت به واگیری و همه­ گیری بیماری کرونا
 4. بهره­گیری پرحجم از رسانه­ها و ابزارهای تبلیغاتی برای زنده­نگه داشتن آثار روانی و اجتماعی برخی از اغتشاش گری ها در اذهان عمومی
 5. مانور مداوم و مستمر دشمن با تمرکز بر عملیات روانی
 6. و…

مهم­ترین کلید واژه رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در این انتخابات که در ۴ سخنرانی (خطبه های نماز جمعه تهران در ۲۷ دی، دیدار با اقشار مختلف در ۱۶ بهمن و دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش در ۱۹ بهمن و دوم اسفند هنگام رای انداختن در صندوق) بر آن تاکید داشتند، اصرار بر تشکیل مجلس قوی بوده است از دیدگاه ایشان مجلس قوی می تواند:

 • دشمن را مایوس کند.
 • .توطئه های دشمن را در نطفه خفه نماید.
 • . با هدایت دولت­ها به سمت مطلوب، کشور را درمقابل دشمنان مصونیت ببخشد.
 • با قوی­شدن از زور شنیدن رهایی یابیم.
 • با اقتصاد قوی وابستگی به نفت هم به اتمام برسد.
 • و…

در این راستا می توان رشد و بلوغ سیاسی مردم و نهادینه شدن رابطه مثبت مشارکت با امنیت و آرامش سیاسی را از مهم ترین شاخص های جامعه ایرانی دانست:

۱-رشد و بلوغ سیاسی مردم

انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی درحالی برگزار شد که زمینه­ها و عوامل زیادی انگیزه و اراده مردم را برای حضور در انتخابات کاهش می­داد و مهم­ترین آنها فراوانی مشکلات اقتصادی است. ضمن این که تبلیغات مداوم آمریکایی­ها بر تداوم سیاست تحریم و فشار، این ناامیدی را شدت می­بخشید. میزان مشارکت در انتخابات اخیر گویای این است که در هر حال مردم تنها راه­حل مشکلات را حمایت از نظام سیاسی و مشارکت می­دانند و این به معنای رشد و بلوغ سیاسی مردم ایران است.

۲-نهادینه شدن رابطه مثبت مشارکت با امنیت و آرامش سیاسی

امنیت، ثبات و آرامش سیاسی موجود در ایران در منطقه آشوب­ناک غرب آسیا امتیاز بی­نظیر مهمی برای جامعه ایران محسوب می­شود و از همین رو بسیاری از برنامه­های دشمن برای ازبین بردن همین امتیاز طراحی شده است. نکته مهم اینکه در طراحی­های دشمن، کاستن از مشارکت سیاسی مردم در انتخابات و دورکردن آنها از حاکمیت، بخشی از برنامه محسوب می­شود. در اینجا موثرترین راه برای مقابله با برنامه دشمن نهادینه­کردن رابطه مثبت مشارکت با امنیت و آرامش سیاسی است و به نظر می­رسد مردم ایران اولا ارزش ثبات و آرامش سیاسی را درک کرده­اند و ثانیا می­فهمند که مشارکت آنان در انتخابات در تقویت امنیت، ثبات و آرامش سیاسی موثر است.

بایسته های مجلس یازدهم

 1. در حوزه اقتصاد

به نظر می­رسد که توجه به مسائل اقتصادی، باید مهمترین اولویت و دغدغه­ی مجلس یازدهم باشد؛ زیرا مسائل اقتصادی معیشتی، نقطه­ی آسیب­پذیری کشور از تهاجم­های خارجی است. مجلس یازدهم در راستای رسالت­های انقلابی و کارآمدسازانه­ی خود باید تلاش کند تا مولفه های مختلف که منجربه سهولت فضای کسب و کار می­شود را تسهیل سازد؛ از جمله:

جلوگیری از واردات بی­رویه: منظور از واردات به عنوان چالش و مانعی برای حمایت از کالای ایرانی، واردات کالاهایی است که اولا مشابه داخلی دارند و ثانیا کالاهای مصرفی­اند و نه سرمایه­ای. به عبارتی، آفت واردات به کشور این است که این واردات، مکمل تولید داخلی برای رفع نیازهای بازار نیست، بلکه رقیب تولید داخلی است. دقت در برخی آمارها گویای این واقعیت است که تولیدکننده های ایرانی با مشکلاتی مواجه هستند.

مبارزه با قاچاق: وضعیت قاچاق و رقم بالای آن در کشور نشان می­دهد که برای دمیدن روح پویایی و نشاط در حیات اقتصادی کشور، حتما باید با قاچاق مبارزه شود. مجلس کارآمد باید تلاش کند تا با استفاده از ابزارهای قانونی و نظارتی خود، دستگاه­های مسئول در امر مبارزه با قاچاق را فعال­تر و چابک­تر سازد.

حمایت از شرکت­های دانش­بنیان: این موضوع از چند جهت حائز اهمیت جدی است؛ اول اینکه در سطح دنیا شاهد افزایش دانش­محوری و دانش­بنیانی اقتصادها هستیم، دوم اینکه در سال­های اخیر در داخل کشور پیشرفت­های قابل توجهی در دستیابی به دانش­های راهبردی صورت گرفته است. بنابراین، برای تقویت اقتصاد کشور باید تلاش شود تا از یافته­های علمی و روش­ها و ابزارهایی که این پیشرفت­ها  می­تواند در خدمت اقتصاد و تولید قرار دهد، بهره­برداری شود. در این زمینه می­توان به حمایت از تحقیقات علمی، حمایت از نخبگان و استعدادهای برجسته، افزایش سهم تحقیق و پژوهش از تولید ناخالص ملی، حمایت­های مالیاتی و تعبیه­ی مشوق­هایی مانند راحتی در ثبت شرکت و… در راستای حمایت از شرکت­های دانش­بنیان اشاره کرد.

همچنین در حوزه سیاسی نیز توجه به مولفه های زیر می تواند راهگشا باشد:

غلبه­ی نگاه ملی به جای نگاه جریانی: مجلس یازدهم باید نگاه ملی و فراجناحی داشته باشد و در انجام  وظایف قانونی خود، همواره منافع و مصالح کلان ملی را به منافع جریانی و سیاسی ترجیح دهد.

پشتیبانی از سیاست­های منطقه­ای نظام: مجلس یازدهم باید حمایت جدی از سیاست­ها و برنامه­های منطقه­ای نظام داشته باشد. درواقع مجلس یازدهم باید به حمایت از محور مقاومت بیش از پیش توجه داشته باشد.

حمایت از سیاست اصولی نظام در حوزه استکبارستیزی: مجلس یازدهم باید ضمن تداوم اقدامات، جدی­تر و فعال­تر در حوزه­های مقابله با استکبار ورود کند.

در حوزه فرهنگی- اجتماعی نیز می توان به مولفه های زیر اشاره کرد:

 • پاسداری از آزادی و استقلال ملی
 • مروج سبک زندگی اسلامی- ایرانی
 • تقویت روابط فرهنگی ایران با کشورهای همسایه

در یک نگاه کلی باید گفت که مجلس یازدهم با وجود شرایط حساس در محیط ملی و فراملی در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و رسانه ای که با توطئه ها و اقدامات مایوس کننده دشمنان روبرو بود ملت ایران با شناخت صحیح از وضعیت حاکم بر کشور و با نگاه مسئولاته و متعهدانه، بار دیگر وارد عرصه انتخابات شده و نمایندگان مورد نظر خودرا برگزینند. این مجلس در حوزه های مختلف دارای وظایفی چون مبارزه با قاچاق و حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه اقتصادی، پشتیبانی از سیاست های منطقه ای نظام و حمایت از سیاست اصولی نظام در حوزه استکبارستیزی و پاسداری از آزادی و استقلال ملی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی می باشد تا انقلابی گری و کارامدی خود را به نمایش بگذارد.

دکتر عباسعلی فرزندی

 

فهرست