معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور
انقلاب اسلامی در گام اول دین را بر جهان حاکم کرد/گام دوم انقلاب باید حاکمیت دین بر جهان را تثبیت کند
معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: انقلاب اسلامی در گام اول اثبات کرد که دین می‌تواند بر جهان حاکم شود و در گام دوم انقلاب باید این را تثبیت و نهادسازی کنیم.

به گزارش شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، مرتضی یوسفی‌راد ظهر امروز در سلسه نشست‌های ایده‌پردازی تربیت طلاب تراز انقلاب اسلامی استان کردستان در کتابخانه امام خامنه‌ای سنندج برگزار شد، اظهار کرد: شهید سلیمانی الگوی کاملی از انسان‌های تربیت‌یافته در مکتب اسلام بود که با شهادتش قدرت و اقتداری خلق کرد که دنیا را تحت تاثیر قرار دهد.

یوسفی‌راد اذعان کرد: شهید سلیمانی یکی از انسان‌هایی بود که در حوزه مدیریت یک مدیریت جامع، دقیق و ناظر به جهان اسلام و عزت ایران اسلامی در نهایت تواضع را به نمایش گذاشت.

وی گفت: این ظرفیتی است که اسلام با فهمی عمیق، دقیق، جامع، کامل می‌تواند داشته باشد، این زیباترین مظهر ظهور و بروز تربیت اسلامی است که مکتب اسلام نه تنها شهید سلیمانی بلکه سلیمانی‌های زیادی را در خود تربیت داده است.

معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور به موضوع آسیب‌شناسی حوزه‌های علوم دینی اهل سنت هم گریزی زد و  اضافه کرد: در کنار آسیب‌شناسی دقیق باید راهکارهای لازم را برای رفع این مشکلات و آسیب‌ها ارائه داد و زمینه اجرای آن را فراهم کرد.

وی در ادامه گفت: ما متون اخلاقی داریم که کاملا روایی هستند، اخلاق فلسفی را در کنار اخلاق قرآنی و روایی داریم که در چارچوب حکمت عملی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: عفت، شجاعت، علم و دانشی که خروجی آن معرفت باری تعالی شود و عدالت چهار فضیلت است که در اخلاق فلسفی پایه فاضل است.

وی گفت: اخلاق ناصری و اخلاق عرفانی از انواع اخلاق هستند که در بحث اخلاق عرفانی متون بسیار زیادی وجود دارد که یکی از بهترین متون اثار غزالی است.

وی با بیان اینکه اخلاق عرفانی به دو دسته تقسیم می‌شوند، گفت: بخشی فلسفی عرفانی و بخشی عرفانی فلسفی هستند یعنی استدلال کمتری دارند.

معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور اضافه کرد: یکی از مفاهیم کلیدی اخلاق عرفانی اتحاد، معنویت همراهی است.

معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: اخلاق با رویکر متون فلسفی تهذیب نفس بر پایه چهار فضیلت عفت، شجاعت، علم و دانش و عدالت است.

وی با بیان اینکه اخلاق ابعاد زیباشناسی در رفتار قرار می‌دهد، گفت: عرفان به جای توجه به دانش به گرایش و ارزش‌های مانند عدالت‌گرایی و غیره توجه دارد.

معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور خاطرنشان کرد: در هر صورت ضرورت دارد در حوزه‌های علمی به اخلاق و ابعاد آن توجه جدی داشته باشیم.

وی گفت: آنچه برای طلبه در تراز انقلاب در گام دوم انقلاب اهمیت دارد حاکم کردن تزکیه نفس بر علم است.

وی گفت: انقلاب اسلامی در سال ۵۷  در قرن کنار گذاشتن دین  و تلاش برای دور کردن آن از حوزه مدنی و مدیریت سیاسی که دو ابرقدرت و ایدولوژی مارکسیست و لیبرالیست به جد در تلاش برای تحقق آن بودند با پیداش خود اثبات کرد دین می‌تواند مدیریت مدنی و اجتماعی داشته باشد و این دستاورد مهم این نظام الهی بود.

وی با بیان اینکه مطرح شدن اسلام به‌عنوان یک قدرت تعیین‌کننده در جهان اولین دستاورد انقلاب اسلامی ایران بود،گفت: پیروزی انقلاب اسلامی اسلام را به عنوان یک قدرت تعیین کننده در جهان معرفی کرد و اکنون در گام دوم انقلاب باید دنبال تثبیت این جایگاه باشیم.

معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: انقلاب بر خلاف آنچه این ابرقدرت‌ها و دو ایدئولوژی جهانی سعی داشتند دین را موضوعی فردی قلمداد کند توانست مدیرانی را تربیت کند که دنیا را به ابهت خود برساند.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی در گام اول اثبات کرد که دین می‌تواند بر جهان حاکم شود و در گام دوم انقلاب باید این را تثبیت و نهادسازی کنیم.

وی با بیان اینکه خودسازی خود و دیگران از ضرورت‌های امروز جامعه است، گفت: به عنوان طلبه علوم دینی در کنار خودسازی تلاش در راستای خودسازی سایر جامعه است.

معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور خاطرنشان کرد: باید با تهذیب نفس به جایی برسیم که تعاملات در اجتماع بر حب نفس، منعف‌طلبی و خودخواهی نباشد.

به گفته وی، این مسوولیت مدنی یک طلبه است که در کنار خودسازی خود در مسیر خودسازی دیگران نیز گام بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست