شناسه خبر: 5625

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=5625

امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار
اکرام ایتام یکی از ارکان اصلی دینداری است
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار با تاکید براینکه یکی از ارکان اصلی دینداری احترام و اکرام یتیمان و مستمندان جامعه است، عنوان کرد: اگر در جامعه و درون خانواده‌ها از ایتام حمایت نشود بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی و آنها را تهدید می‌کند.

به گزارش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا لقمان محمدیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته به ارزش و جایگاه یتیمان در اسلام اشاره کرد و اظهار داشت: دین مقدس اسلام در عین اعطای حقوق به تمام اقشار مختلف جامعه بعضی از حقوق را ویژه و مختص بیان نموده است.
وی خاطرنشان کرد: احترام به جایگاه پدر و مادر و آداب زناشویی از دستورات خدا در قرآن است که در احادیث نبوی نیز صراحتا به آنها پرداخته شده است، گفت: توجه به این دستورات سعادت بشری را تضمین می‌کنند.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار افزود: یکی از موضوعاتی که در ماه مبارک رمضان باید بیش از پیش به آن پرداخته شود و زمینه ترویج و نهادینه شدن آن را فراهم سازیم حفظ جایگاه و حقوق یتیمان در جامعه است.
ماموستا محمدیان با بیان اینکه یتیم در لغت به کسی گفته می‌شود که حامی و پشتیبانی ندارد و یا فرزندان صغیری که پدر و مادر ندارند، عنوان کرد: یتیم نزد عالمان و حاکمان به کسانی گفته می‌شود که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌ و از دیدگاه حقوق دانان یتیم کسی است که ولی ندارند.
وی خاطرنشان کرد: خداوند متعال بیست و سه مرتبه در قرآن کریم در مورد آداب و احکام برخورد با ایتام و رعایت حقوق آنها مسلمانان را سفارش کرده است.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار افزود: خداوند در این باره خطاب به انسان‌ها می‌فرماید«ای کسانی که خود بچه صغیر و ضعیف دارید و می ترسید که آنها را در دنیا ترک کنید، بترسید از اینکه به آنها ظلم نشود و در وصیت کردن مواظب باشید و عدالت را رعایت کنید و بدانید هر انسان سالم و عاقل و بالغ می‌تواند یک سوم از اموال خود را در راه خدا وقف کند و بقیه اموال حق فرزندان اوست».
ماموستا محمدیان در ادامه با اشاره به زندگی پیامبر اسلام که اسوه حسنه است و از کودکی از نعمت پدر و مادر محروم بوده است افزود: پیامبر اسلام خود درد و رنج و مشکلات و طعنه‌های یتیمی را چشیده است و خداوند در قرآن او را دلداری و نوازش کرده و بر دلسوزی در حق یتیمان و محرومان تاکید فرموده است.
به گفته وی، کسانی که دین خدا را تکذیب می‌کنند افرادی هستند که به محرومان و یتیمان ظلم می‌کنند و حس یتیم نوازی در وجودشان نیست.
وی با تاکید براینکه یکی از ارکان اصلی دینداری احترام و اکرام یتیمان و مستمندان جامعه است، عنوان کرد: اگر در جامعه و درون خانواده‌ها از ایتام حمایت نشود بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی و آنها را تهدید می‌کند.
به گفته امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار ، پیامبر مکرم اسلامی می‌فرمایند«خیر و برکت در خانه‌ای است که یتیم در آن جا مورد احترام و اکرام قرار می‌گیرد و هر کس سرپرستی یتیمی را در دنیا به عهده بگیرد خداوند او را مورد عنایت و سرپرستی خود قرار می‌دهد.
ماموستا محمدیان در ادامه افزود: پیامبر در جای دیگری فرموده است که من و کسی که کفالت و سرپرستی یتیمی را بر عهده گرفته است در بهشت کنار هم هستیم و به راستی این بزرگترین مدال و افتخاری است برای کسی که سرپرستی و حمایت از یتیمان را در دنیا قبول می‌کند.
وی با بیان اینکه مسئولین و صاحبان سرمایه و کسانی که امکانات در اختیار دارند باید نسبت به رفاه و معیشت و تربیت و تعلم محرومان و یتیمان جامعه بیش از پیش احساس مسئولیت کنند، گفت:‌ خداوند ثواب چندین برابر را به این افراد عطا و سعادت و خوشبختی دنیوی و اخروی را قسمتشان می‌کند.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار با بیان اینکه پیامبر مکرم اسلام همواره مسلمانان را به محبت و کشیدن دست نوازش و مهربانی بر سر یتیمان سفارش فرموده است، گفت: پیامبر در جایی می‌فرمایند« در شب معراج عده ای را دیدم که می نالیدند و سنگریزه های سوزانی می‌خوردند و بعد از دفع دوباره آن‌ها را به خوردشان می دادند و وقتی از احوال آنها پرسیدم گفتند آنها کسانی هستند که در دنیا اموال یتیمان را خورده‌اند و به آنها خیانت کرده‌اند.
ماموستا محمدیان تصریح کرد: خداوند مسلمانان را از هرگونه تعدی و تجاوز به حق یکدیگر به خصوص مستمندان و یتیمان جامعه بر حذر داشته است و دین اسلام به ما توصیه نموده نسبت به حقوق یتیمان در اموال منقول و غیرمنقول آنها خیانت نکنیم.
وی اذعان داشت: بزرگان و امامان دین ما نسبت به خدمت و مساعدت به یتیمان و مستمندان جامعه الگوی خوبی بوده‌اند که باید از آنها الگوگیری کنیم.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار در ادامه به نامادری‌ها و ناپدری‌ها و کسانی که به شیوه‌ای سرپرستی یتیمان را به عهده دارند توصیه نکرد که تقوای الهی را رعایت و نسبت به آنها دلسوز و مهربان باشند، خاطرنشان کرد: امیدواریم خداوند به همه ما توانایی دهد نسبت به حقوق مستمندان و محرومان و یتیمان جامعه تلاش وافری داشته باشیم.
ماموستا محمدیان در ادامه با اشاره مشکلات اقتصادی اذعان کرد: اگر ملت ایران همدلی و وحدت خود را حفظ کنند و مسئولین اقتصادی نیز وضعیت اقتصادی را خوب مدیریت کنند، جو سیاسی و روانی آمریکا و نوکرانشان کما فی سابق بی اثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست