امام جمعه اهل سنت تايباد:
ایمان زمانی لذت بخش است که روشنایی آن در وجود ما تبلور پیدا کند و روشنایی قلب خود را احساس کنیم
مولوي غلام نبي توكلي گفت: اگر کسی به این درجه رسید جزو عبادالله الصالحین، عبادالله الصادقین و عبادالله المخلصین می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور خراسان، مولوی غلام نبی توکلی در خطبه های نمازجمعه اهل سنت تایباد در مورخه ۹۸/۵/۱۸ در ادامه تشریح نام های مبارک پروردگار، به نام مبارک القدوس اشاره کرد و در بیان معنای لغوی این نام مبارک گفت: قدوس به معنای پاکیزگی و بزرگی است، عرب ها می گویند: “فلان شخص پروردگار خود را تقدیس کرد، یعنی او را بزرگ شمارده است” و به همین دلیل بهشت را “حضیره القدس” به معنای “مکان بسیار پاکیزه” می گویند، “بیت المقدس” هم به معنای خانه بسیار پاکیزه و “شهر قدس” هم به معنای شهر بسیار پاکیزه است، دلیل اینکه محلی را پاکیزه می نامند، به این دلیل است که در آنجا بت قرار داده نشده است و در مورد بهشت اما موضوع این است که هم آنجا پاک است و هم در آن محل پاکان وارد می شوند.

مولوی توکلی در تشریح حدیث قدسی در خصوص پاکیزگی بهشت، اظهار داشت: پیامبر اسلام (ص) از قول خداوند متعال فرمودند، “کسی که شراب دنیا را در حالی که قادر است آن را بیاشامد، ترک کند، من او را از شراب بهشتِ پاکیزه می نوشانم.”

وی افزود: هر مسلمان باید شبانه روزی حداقل سه مرتبه بهشت را از خداوند طلب کند و سه مرتبه از آتش دوزخ به خداوند پناه ببرد، این کار را وظیفه روزانه خود قرار دهید.

استاد حدیث حوزه علمیه احناف تایباد در تشریح معنای شرعی این نام مبارک گفت: معنای شرعی نام مبارک القدوس این است که نام، ذات و افعال خداوند از عیب پاک است و همیشه نام مبارک پروردگار در آسمان ها و زمین با عظمت و بزرگ است و خداوند ذاتی است که هر کدام از بندگانش را که بخواهد از عیوب پاک می سازد، مانند انبیاء الهی، اولیای الهی و ملائک که خداوند آنها را پاکیزه ساخته است، نظیر پیامبر بزرگوار اسلام(ص) که از همه عیوب ها پاکیزه هستند و همچنین اصحاب ایشان که خداوند در قرآن می فرماید: آنهایی که در خدمت پیامبر (ص) بودند و اسلام را منتشر ساخته اند، آنها پاکیزه هستند. همچنین خاندان پیامبر(ص) هم در قرآن پاکیزه خطاب شده اند و می فرماید، ای اهل بیت پیامبر(ص) خداوند تعالی اراده کرده است که ناپاکی ها را از شما دور کند و شما را پاکیزه بسازد. همسران پیامبر اسلام(ص) هم ازواج مطهرات نامیده می شوند، این افراد از عیوب و نقص هایی که سایر انسان ها دارند، مبرا هستند.

مولوی توکلی در بیان اقتران نام مبارک القدوس با نام مبارک الملک، گفت: ما در عالم هستی فقط یک سلطان پاکیزه داریم و آن هم ذات مقدس پروردگار است و هیچ حاکمی نمی تواند ادعای پاکیزگی در مقابل پروردگار بزرگ کند. در جلال این نام مبارک هم باید گفت هیچ ذاتی در عالم هستی، به بزرگی پروردگار عالمیان نیست و هرکس اعتقاد راسخ بر پاکی ذات متعال داشته باشد، بنده ای مخلص و از جمله عبادالله الصالحین است، عظمت پروردگار در دل این بنده می نشیند.

وی ادامه داد: وقتی به اسماءالحسنی اعتقاد و ایمان پیدا کنیم، یقین ما به الله تعالی بیشتر می شود و آن زمان است که از ایمان خود لذت خواهیم برد. ایمان زمانی لذت بخش است که روشنایی آن در وجود ما تبلور پیدا کند و روشنایی قلب خود را احساس کنیم. اگر کسی به این درجه رسید جزو عبادالله الصالحین، عبادالله الصادقین و عبادالله المخلصین می گردد.

خطیب جمعه اهل سنت تایباد در بخش دوم خطبه های این جمعه به کنکور ۹۸ اشاره کرد و گفت: دانش آموزان عزیز ما امسال مانند سال قبل خوش درخشیدند، رتبه های برتری در کنکور امسال داریم و از این عزیزان می خواهیم بهترین رشته ها را انتخاب کنند تا برای آینده شهرستان مثمرثمر باشند و به همشهریان خود خدمت کنند. به دانش آموزان پذیرفته شده در کنکور و خانواده های این عزیزان تبریک عرض می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست