مولوی درازهی:
باید زمینه لازم برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه بهداشت و درمان فراهم شود
مولوی درازهی در بخشی از یادداشتی که به تازگی منتشر کرده است، نوشته است: لازم است زمینه برای فعالیت بخش خصوصی در امر خدمات بهداشتی و درمانی فراهم گردد تا افراد متمکن استان برای سرمایه‌گذاری در این حوزه بیندیشند و حتی در درازمدت زمینهٔ توریست‌درمانی را فراهم کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان، مولوی محمدصدیق درازهی (حقانی)- مشاور استاندار سیستان‌وبلوچستان در یادداشتی نوشت: کرونا در حالی در سیستان‌وبلوچستان جولان می‌دهد که این استان ضعیف‌ترین زیرساخت بهداشتی و درمانی را دارد، به عنوان نمونه بنا به گزارش استاندار محترم؛ ۱۰ شهرستان استان سیستان‌وبلوچستان بیمارستان ندارد، درحالی‌که برخی از بیمارستان‌های این استان به مناطق بلوچ‌نشین استان‌های مجاور خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهند، به عنوان نمونه از جاسک تا راسک برای جمعیتی بالغ بر یک‌میلیون‌ودویست هزار نفر فقط یک بیمارستان (در چابهار) وجود دارد.
در این شرایط می‌طلبد وزارت بهداشت برای رفع کمبودها و تجهیز بیمارستان‌های آماده از نظر فیزیکی مثل بیمارستان ایرانمهر سراوان اقدام عاجل کند و منطقه را ویژه ببیند و به تجهیز بیمارستان‌های استان بپردازد.
همچنین لازم است زمینه برای فعالیت بخش خصوصی در امر خدمات بهداشتی و درمانی فراهم گردد تا افراد متمکن استان برای سرمایه‌گذاری در این حوزه بیندیشند و حتی در درازمدت زمینهٔ توریست‌درمانی را فراهم کنند.
با توجه به مرزی بودن استان و همسایگی با کشورهایی که سطح بهداشت مطلوبی ندارند و ورود خواسته و ناخواسته مهاجران از دروازه‌های رسمی و غیر رسمی می‌طلبد وزارت بهداشت، این استان را خط مقدم مسائل بهداشتی و درمانی بداند و امکانات خاصی را در سیستان‌وبلوچستان ایجاد نماید تا در چنین مواردی غافلگیری اتفاق نیفتد.
از مردم عزیز نیز انتظار می‌رود توصیه‌های متخصصان را جدی بگیرند و پروتکل‌های بهداشتی را مراعات نمایند، عروسی‌ها را در حالت عادی و خانوادگی برگزار کنند، در خانه بمانند و از برگزاری مراسم عزاداری (پرسه‌گرفتن)، مصافحه و معانقه (بغل‌کِشی) جداً بپرهیزند.
با دعا و نیایش، استغفار.، نماز، صبر، صدقه و توکل متوجه خداوند بشویم که قادر و تواناست و بر هر امری غالب است. پایبندی به دعاهای صبحگاهی و شامگاهی برکات بی‌شماری در زندگی دارد؛ نباید از آن غفلت ورزید، چرا که دعا مسیر بسیاری از جریانات را عوض می‌کند.

فهرست