خطیب جمعه پاوه؛
با ذکر،استغفار و صدقه پرونده خود را برای قیامت غنی کنیم/مسئولان،در تعیین صلاحیت کاندیدا ها خداوند و قانون را معیار قرار دهند
خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۹/۲۲ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات ۱-مرگ و قیامت ۲-صلۀ رَحِم ۳- هرکه با خدا باشد، خدا با اوست ۴-انتخابات و ثبت‌نام کاندیداها اختصاص دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کرمانشاه،حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته۲ آذر ۹۸که در مسجد جامع پاوه اقامه شد، در مقدمۀ خطبه‌ها ضمن یادآوری موضوع مهم مرگ و قیامت گفت: عمر هر کدام از ما انسانها نهایتاً تمام و با پرونده و اعمالی که در دنیا داشته راهی قبر می‌شویم؛ همچنانکه پیش از ما نیز میلیون‌ها و بلکه میلیاردها انسان از مسلمان و غیرمسلمان فوت کرده‌اند؛ عبدالله بن عمر (رض) می‌فرماید: ای مردم وقتی‌که شب می‌آید انتظار نداشته باشید صبح به سر کار بروید چون احتمال دارد فوت کنید و وقتی‌که صبح فرا رسید، انتظار رسیدن به شب نداشته باشید.

وی به جمله‌ای از ابن جوزی اشاره کردند و اظهار داشت: ابن جوزی عالم بزرگوار قرن ششم می‌گوید: انسان عاقل کسی است سرمایه و اعمال نیک را برای روز کوچ خود جمع کند تا در آن روز پرونده‌اش خالی از خیرات و حسنات نباشد.

امام‌جمعه پاوه تصریح کرد: مرحوم سید قطب در کتاب «مشاهد القیامه فی القرآن» می‌گوید: خداوند متعال در ۸۰ سورۀ قرآن از قیامت بحث کرده است. این می‌رساند که قیامت خیلی مهم است و من و شما مسلمانان نباید ساده از کنار آن بگذریم و مقداری در ذکر و استغفار و صدقه و خیرات پروندۀ خود را غنی کنیم.

وی با اشاره به آیۀ ۷۸ سورۀ مبارکۀ نساء «أَیْنَمَا تَکُونُوا یُدْرِکْکُمُ الْمَوْتُ وَلَوْ کُنْتُمْ فِی بُرُوجٍ مُشَیَّدَهٍ» افزود: خداوند در این آیه خطاب به همۀ ما می‌فرماید: هرکجا حتی اگر در ساختمان‌های بلند و محکم باشید مرگ به سراغ شما خواهد آمد

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی گفت: در سورۀ جمعه هم خداوند تبارک‌وتعالی می‌فرماید: «قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِی تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِیکُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَهِ فَیُنَبِّئُکُم بِمَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ» هر کاری کنید مرگ روزی شمارا در برمی‌گیرد و بعد از مرگ کار شما تمام نمی‌شود و باید برای حشر و حساب‌وکتاب آماده شوید.

ماموستا قادری با اشاره به آیات ۲ و ۳ سورۀ انسان «إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ نُطْفَهٍ أَمْشَاجٍ نَبْتَلِیهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِیعًا بَصِیرًا- إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَإِمَّا کَفُورًا» تاکید کرد: خداوند در این آیات می‌فرماید: ما انسان را از یک قطره منی مختلط آفریده و او را آزمایش  و چشم و گوش و دست‌وپا به او داده و پیامبران را برای هدایت او می‌فرستیم تا راه خوب و بد و راه هدایت و گمراهی را به آن‌ها نشان دهند؛ با این حال بعضی شاکر و بعضی هم شاکر نیستند اما ما نباید کوتاه آمده و از هدایت مردم به‌سوی حق دریغ کنیم.

وی در ادامه گفت: در چند جای قرآن آمده است پیامبر ما در بعضی موارد از دست مردم ناراحت بوده‌اند و خداوند می‌فرماید «لست علیهم بمصیطر» نباید به مردم فشار بیاوری؛ تو سخن خود را بگو اگر گوش دادند، رستگار می‌شوند و اگر گوش ندادند ضرر خواهند کرد و فردا پیش ما می‌آیند.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه خاطرنشان کرد: در سورۀ تبارک نیز خداوند می‌فرماید: همه‌چیز در قبضۀ قدرت خداوند است. او شایستۀ عبادت و حمد و سپاس است پروردگاری که مرگ و زندگی را خلق کرده تا در این دنیا که محل امتحان است بداند چه کسی اعمال خوب انجام می‌دهد و چه کسی بد انجام‌وظیفه می‌کند.

ماموستا قادری به سخنی از حضرت علی (ع) اشاره کرد و گفت: روزی حضرت علی (ع) در منزل نشسته بود که دو نفر دق‌الباب کردند و به خانه وارد شــدند و گفتند: معامله‌ای کرده‌ایم و دوست داریم جنابعالی تبرکاً قبالۀ آن را بنویسی؛ حضرت علی با دیدن آن دو نفر سیــاهی و تباهی و غبار دنیا را در چهرۀ آنان دید و با حکمت قبــاله‌ای به این مضمون نوشت و به آن‌ها درس داد: بسم‌الله الرحمن الرحیم. «اشتری میتٌ من میتٍ داراً» مرده‌ای با مرده دیگری خانه‌ای را معامله‌ کرد «فی بلد المذنبین» در شهر گناهکاران «وسکه الغافلین» و در محلۀ غافلین «وله اربعه حدودٍ» و چهار حد دارد. «الحد الاول ینتهی الی الموت» طرف اول منتهی به مرگ «و ثانی الی القبر» و طرف دوم منتهی به قبر «ثالث الی الحشر» طرف سوم منتهی به حشر «والرابع اِمّا الی الجنه و إمّا الی النار» و چهارم انسان یا بهشتی و یا دوزخی است.

آن دو نفر همدیگر را نگریستند و بدون هیچ حرفی بیرون رفتند و گفتند: ما مریض بودیم و این انسان پاک و مؤمن و حکیم ما را مداوا و از خواب بیدار کرد.

ماموستا قادری در بخش دوم خطبه‌ها به بحث صلۀ رحم پرداخت و گفت: در این عصر ارتباطات، انجام صلۀ رحم بسیار کم شده است. سخن زیبا می‌گوییم اما عمل نداریم؛ شعار خوب می‌دهیم اما شعور ما در حد شعارمان نیست. امروزه هرچند سطح سواد و معلومات در حد اعلایی است اما محبت و روابط با اقوام و خویشاوندان بسیار کم شده است.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه افزود: ما برای افراد مسئول و رفیق و دوست هزینه می‌کنیم اما پدر و مادر و خواهر و برادر ما نیازمند سفره ما هستند و نمی‌توانند به ما نزدیک شوند؛ با هر کسی، روابط موبایلی داریم اما دو تماس با پدر، مادر، برادر و یا خواهر خود نداریم؛ و این‌ها همه برمی‌گردد به اینکه فرهنگ بیگانه در ما اثر کرده است.

ماموستا قادری با اشاره به آیۀ ۲۹ سورۀ مبارکۀ فتح «مُحَمَّدٌ رسول‌الله وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» گفت: قرآن در تعریف شاگردان رسول‌الله (ص) می‌فرماید: شاگردان رسول خدا چند خصلت داشتند اول آنکه سیمایشان را می‌نگریستی آثار عبادت و خداپرستی در آن‌ پیدا بود و دوم اینکه با دوستان ایمانی و فامیل دوست و با دشمنان سرسخت و به‌شدت رفتار می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه هرکس به خدا و آخرت ایمان دارد باید صلۀ رحم را انجام دهد، خاطرنشان کرد: چه اشکالی دارد در طول ماه یک‌بار از احوال فامیلان خود باخبر شویم؟ که هم دستور خداوند و هم صلۀ رحم را انجام داده باشیم؛ پیامبر اسلام می‌فرمایند: هر خیر و صدقه‌ای برای مسلمانان انجام دهی، یک صدقه و ۱۰ خیر در اعمال تو نوشته می‌شود؛ اما اگر خیر شما برای فامیل باشد ۲۰ خیر به تو می‌رسد ۱۰ خیر به نام صدقه و ۱۰ خیر به نام صلۀ رحم؛ عزیزان این امر خداوند و توصیۀ رسول‌الله است و خواهش این برادرتان توجه به صلۀ رحم است.

خظیب جمعه پاوه بحث سوم خطبه‌ها را به مالک بن دینار از بزرگان تاریخ اسلام اختصاص داد و گفت: روزی مالک بن دینار در خیابان بصره گذر می‌کرد. دید یکی به پشت افتاده و الله الله می‌گوید و مردم دور او جمع شده‌اند. علت را پرسید مردم گفتند: شرب خمر کرده است. مالک گفت: نمی‌شود با این دهن کثیف نام جلاله را ببرد. برایم کمی آب بیاورید تا دهانش را بشویم. شب رفت و خوابید و در خواب او را صدا زدند و گفتند: یا مالک تو دهان آن مست را پاک کردی به خاطر احترام به نام الله. ما هم به احترام تو درون او را پاک و طاهر گرداندیم. پیام این بحث این است هر کس برای خدا قدم بردارد، خداوند به او پاداش می‌دهد.

امام‌جمعۀ پاوه در بخش پایانی خطبه‌ها به بحث انتخابات پرداخت و اظهار داشت: در طول هفتۀ گذشته بیش از ۱۶ هزار نفر در کشور برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند درحالی‌که ما ۲۹۰ نفر را برای نمایندگی مجلس نیاز داریم؛ در استان کرمانشاه هم بیش از ۴۰۰ نفر برای ۸ نفر و در اورامانات ۵۰ نفر برای ۱ نفر، ثبت‌نام کرده‌اند.

وی ضمن انتقاد از تعداد زیاد افراد ثبت نامی، قانون را در این خصوص دارای اشکال دانست و خاطرنشان کرد: چرا باید اجازه داده شود در کشور بیش از ۱۶ هزار نفر ثبت‌نام کنند؟ و فردا هم اگر به هر دلایلی حذف شوند مصیبتی دیگر به بار می‌آید و شلوغی شروع می‌شود و اگر همه بمانند، باز مشکل است.

ماموستا قادری افزود: از تصمیم‌گیرندگان قضیۀ انتخابات خواهش می‌کنم در بحث بررسی صلاحیت‌ها خداوند را در نظر بگیرند و به کاندیداها ظلم نکنند و قانون را معیار قرار دهند و هر چه قانون می‌گوید به آن عمل کنند قطعاً در این صورت به نفع همه ما تمام می‌شود.

ماموستا قادری افزود:بدون تردید هرکسی را قانون رد کند، قانع می‌شود اما آنان که به خاطر مسائل صنفی و گروهی و حزبی رد شوند سبب بروز مشکلاتی برای مملکت خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست