امام جمعه اهل سنت تايباد:
برخی سران کشورهای اسلامی با شرکت در کنفرانس معامله قرن در بحرین به اسلام و پیامبر اسلام خیانت کردند
مولوي غلام نبي توكلي گفت: فلسطین قلب اسلام است، بیت المقدس قلب مسلمانان است و هیچ کس حق ندارد قلب اسلام را بفروشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از خراسان، مولوی غلام نبی توکلی امام جمعه اهل سنت تایباد در خطبه های این هفته نمازجمعه به تشریح نام مبارک الجبار پرداخته و اظهار داشت: الجبار صیغه مبالغه است و دارای معانی با کمال و بزرگی است.

وی افزود: الجبار به معنای بسیار بزرگ و بسیار قوی می باشد، قدرت در بین انسان ها هم وجود دارد، امروز برخی کشورها مثل آمریکا و روسیه به واسطه بمب های هسته ای قدرت دارند و آمریکا به همین واسطه زورگویی می کند، اما خداوند متعال از همه قدرتمندان جهان بسیار قدرتمند تر است.

وی به بیان داستانی از بنی اسرائیل پرداخت و گفت: زمانی که پروردگار به بنی اسرائیل حکم کرد که بیت المقدس را بگیرید، آنها گفتند، در آن سرزمین حکومت جباری وجود دارد. اینجا جبار به معنای پر قدرت است.

مولوی توکلی معنای دیگر الجبار را متکبر و غرور دانست و گفت: خداوند بسیار بزرگ است و خود را بزرگ می داند. اما معنای شرعی الجبار این است که خداوند ذاتی است که هر طور که اراده کند می تواند مخلوق خود را به خشم خود بگیرد، همچنین به مقتضای حکمت، می تواند امر و نهی کند و در عین جباری، بسیار با عدل است و عدل او مشابه ندارد. خداوند در عین اینکه جبار است، اما امورات بندگان گنهکار خود را اصلاح می کند و او را به طرفی می برد که صلاح او باشد.

خطیب جمعه اهل سنت تایباد در بزرگی نام الجبار ابراز داشت: از بزرگی این نام مبارک است که در حالی که خداوند نهایت قوت و قدرت و بزرگی است، هیچگاه در ایمان آوردن بندگان، کسی را مجبور نمی کند. او می خواهد بندگان با اختیار خود ایمان را بپذیرند و برای ایمان آوردن یا کافر شدن از قوه قهریه خود استفاده نمی کند. بندگان مختار هستند که یا ایمان یا کفر را بپذیرند و خداوند خود در قرآن می فرماید، هر کس دوست دارد ایمان بیاورد یا کافر بماند. از نگاه خداوند این موضوع مشکلی نیست، هیچ اجباری ندارد که همگان مسلمان باشند.

استاد حدیث حوزه علمیه احناف تایباد گفت: جهاد که مشروع شد، به معنای اسلحه برداشتن و بزور به سرزمین کفار رفتن و بزور او را مسلمان کردن نیست، جهاد این است که قبل از هر جنگی بین دو سپاه اسلام و کفر، اول گفتگو باید انجام شد، اگر در این مرحله به توافق رسیدند، نیازی به شمشیر نیست. اگر با گفتگو به نتیجه نرسیدند، آن وقت مسلمانان از کفار می خواهند که در سایه امنیت حکومت اسلامی باشند و در دین خود آزاد خواهند بود اما باید به حکومت اسلامی جزیه بدهند، اگر آنها حاضر به پرداخت جزیه نشدند، آن وقت مرحله سوم، مرحله جنگ است. این مراحل در زمان ورود سپاه اسلام به ایران گذر کرد و اینطور نبوده که مسلمانان به ایران بدون هیچ دلیل حمله کنند.

مولوی توکلی در بخش دیگر خطبه های این هفته تایباد به معامله قرن در بحرین اشاره کرد و گفت: آمریکا در وسط کشورهای اسلامی، یک کنفرانس تجاری بحرین که منتصب به معامله قرن شده است، برگزار کرده است تا فلسطین را بفروشند و مساله فلسطین را به فراموشی بسپارند و خاک آنها را به اسرائیل واگذار کنند.

این همیشه یک خیانت بزرگ به دین مبارک اسلام، پیامبر عظیم الشان اسلام و حتی به پروردگار است، هیچ کس حق ندارد بیت المقدس را بفروشد، متاسفانه برخی حکام عرب خلیج فارس در این طرح حضور دارند و ان شالله شکست خواهند خورد. ما این خیانت را به شدت محکوم می کنیم و نسل های آتی نیز این حکام‌را لعنت خواهند کرد. فلسطین قلب اسلام است، بیت المقدس قلب مسلمانان است و هیچ کس حق ندارد قلب اسلام را بفروشد.

وی به هفته قوه قضائیه اشاره و شهادت مظلومانه دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان را تسلیت گفته و بیان داشت: مسئله اجرت المثل را به وکلا بگویید دادخواست ندهند، اگر خانمی حنفی مذهب این مسئله را مطرح کرد، آن را رد کنید. همچنین تقسیم اموال و نفقه در ایام عقد در مذهب احناف وجاهت ندارد و اگر‌خانمی حنفی مذهب با این دادخواست ها به شما مراجعه کرد، آن را رد‌ کنید و نگذارید به جریان بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست