بررسی فتاوای مقام معظم رهبری درباره حرمت اهانت به مقدسات اهل سنت
امروزه دنیاى اسلام که از جهت ذخایر مادى، انسانى، فکرى و تاریخى یکى از بزرگ‌ترین مجموعه‌هاى جهان است، بیش از همیشه نیازمند وحدت و تقریب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، امروزه دنیاى اسلام که از جهت ذخایر مادى، انسانى، فکرى و تاریخى یکى از بزرگ‌ترین مجموعه‌هاى جهان است، بیش از همیشه نیازمند وحدت و تقریب است؛ متمرکز و هم‏ جهت ساختن تلاش‌ها و توان‌ها و به جریان انداختن آن در سمت و سوى نجات امت اسلامى، هدف و آرزوی هر مسلمان خیرخواه و دلسوز است و باید دانست که این هدف، جز در سایه‏ نزدیک کردن دل‌ها، فکرها و ایمان‌ها، دست ‏یافتنی نیست (مقام معظم رهبری).

تاکنون در باب تقریب منابع بسیاری به چاپ رسیده است که در همین راستا خبرگزاری  تقریب طی سلسله گزارش‌هایی به معرفی کتاب‌های تقریبی برجسته جهان اسلام پرداخته است که در ادامه می‌آید:

*کتاب «جنبش های فکری و دینی در جهان اسلام معاصر»، به تالیف «محمد جواد صاحبی» توسط «نشر ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب قم» منتشر شده است.

اثر حاضر بخشی از مطالعه‌ای دراز دامن در این باره است که با کاوش در تاریخ تقابل دو تمدن اخیر شرق و غرب، به تحلیل چگونگی پیدایش طلایه داران این ماجرا، و سیر تحول و تطور اندیشه‌های آنان پرداخته است.

*از سوی دیگر بررسی‌ کتاب «گفتمان انقلابی در جهان اسلام» نشان می‌دهد، این اثر به تالیف «دکتر سید سلمان صفوی» توسط « آکادمی مطالعات ایرانی لندن» منتشر شده است.

تحلیل سیر تاریخی توسعه و تکامل اندیشه‌های سیاسی و انقلابی جهان اسلام طی دو قرن گذشته موضوع اصلی این کتاب است؛ گفتمان انقلابی در بستر زمان و مکان، با ارجاع به نقل قول‌های مستقیم اندیشمندان مطروحه تحلیل می‌شود.

*کتاب «سرگذشت تقریب»، توسط «علامه محمدتقی قمی» از سوی «مجمع جهانی تقریب مذاهب» در ۵۶۰ صفحه چاپ و نشر یافته است.

دراین کتاب، علاوه بر تبیین اندیشه‌های تقریبی و ضرورت بسط آنها در میان امت واحد که دارای فرهنگ واحد است سرگذشت تقریب، و هدف از تأسیس دارالتقریب نیز روشن‌ می‌شود.

*کتاب «نزهه الأبصار و محاسن الآثار»، این اثر توسط «بی الحسن علی بن مهدی الصبری المامطیری» و از سوی «المجمع العالمی للتقریب بین المذاهب الإسلامیه،المعاونیه الثقافیه، مرکز التحقیقات و الدراسات العلمیه» در ۳۲۰ صفحه چاپ و نشر یافته است.

این کتاب نشان از توجه اهل سنت به آن حضرت است و در بردارنده مطالبی تاریخی چون؛ داستان اصحاب فیل، جدایی قریش و هاشم، راهب بحیراء و دلائل حفر چاه زمزم … و هم چنین روایاتی از پیامبر(ص) و امامان حسن و حسین(ع) و سایر ائمه (ع) است.

*کتاب «امام رضا(ع) به روایت اهل سنت»، این اثر توسط «حجت الاسلام محمدمحسن مروجی طبسی» توسط «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» نشر یافته است.

کتاب فوق، شناختی جامع و واقع بینانه از نوع نگاه و اندیشه‌های اهل سنت درباره ابعاد گوناگون شخصیتی امام (ع) را با هدف ایجاد همدلی و زمینه سازی تقریب منطقی میان دو مذهب شیعه و سنی با محوریت وجود مقدس فرزند رسول خدا (ص) و پیشگیری از حرکت های کینه توزانه گروهک تفرقه انگیز وهابیت برای ایجاد فتنه بین پیروان این دو مذهب ارائه دهد.

* کتاب «اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) و نسل سوم انقلاب اسلامی ایران»، توسط «علی اکبری معلم » توسط «پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» نشر یافته است.

در این کتاب علت تقسیم بندی اندیشه سیاسی امام به سه قسم مذکور، این است که امام نظام فکری خود را بر طبقه بندی سه گانه اسلام (عقاید، اخلاق و اعمال) مبتنی ساخته است. البته اندیشه سیاسی امام دارای ابعاد دیگری نیز هست که در این اثر با توجه به ظرفیت زمانی تحقیق، به آن‌ها پرداخته نشده است.

*کتاب «پژوهشی در باب مقاصد شریعت (کندوکاوی میان مقاصد کلی و نصوص جزئی)»، توسط «یوسف قرضاوی» توسط «نشر احسان» در ۳۰۴ صفحه به چاپ رسیده است.

کتاب حاضر، پژوهشی درباره مقاصد شریعت است که ابتدا مقدمه‌ای در رابطه با سمینار مقاصد شریعت ارائه و سپس به فقه مقاصد شریعت، اسلوب شناخت مقاصد و تجزیه‌وتحلیل سه مکتب فکری در این زمینه پرداخته شده است.

*کتاب «خودکامه یا قانونمدار؟»، این اثر توسط « تحقیق مؤسسه فرهنگی‌و‌هنری قدر ولایت» در ۵۷۲ صفحه به چاپ رسیده است.

آنچه در این کتاب بیشتر مورد نظر است، اقدامات و رویکردهای مسئولان کشور است که مسئولیت اصلی گزینش و انتخاب آنان برعهده مردم است.

*کتاب «مجموعه فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت اهانت به مقدسات اهل سنت»، توسط «محمدحسن تبراییان و محمدمهدی تسخیری» و از سوی «مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی-معاونت فرهنگی» نشر یافته است.

این مجموعه، متضمن فتوای معظم‌له در حرمت اهانت به نماد های اهل سنت و بازتاب گسترده آن از نظر علما و اندیشمندان و رسانه‌های جهان اسلام است که از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشراف آیت‌الله تسخیری فراهم آمده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست