بررسی محبت بین امیرالمؤمنین (ع) و پیامبر(ص) از نگاه منابع اهل سنت
به مناسبت ۱۳رجب و میلاد باسعادت مولای الموحدین امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام، شیخ خلیل افرا محقق و پژوهشگر و عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، محبت علی (ع) و پیامبر (ص) را نسبت به یکدیگر ، از نگاه مراجع و منابع روایی و تاریخی اهل سنت بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، به مناسبت ۱۳رجب و میلاد باسعادت مولای الموحدین امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام، شیخ خلیل افرا محقق و پژوهشگر و عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، محبت فی‌مابین علی (ع) و پیامبر (ص) را از نگاه مراجع و منابع روایی و تاریخی اهل سنت بررسی کرد و در گفتگو با خبرنگار دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر گفت: روز سیزدهم ماه رجب روز ولادت باسعادت امیرالمؤمنین سیدنا علی بن ابیطالب رضی‌الله‌عنه در یکی از ماه‌های پر خیروبرکت را به ملت ایران عزیز و مسلمانان جهان عرض تبریک و تهنیت دارم.

مشهور و معروف است که محبت علی بن ابی‌طالب رضی‌الله‌عنه و رسول خدا صلی‌الله علیه و آله جلوه‌هایی خاصی از محبت غیرقابل‌شرح و بیان است، طبق رهنمودهای قرآن محبت و دوستی فخر کائنات حضرت رسول یکی از واجبات شرعی است و این محبت باید بر تمام محبت‌ها غالب و برتر باشد. خدای متعال می‌فرماید: «قل ان کان اباؤکم و ابناؤکم و اخوانکم و ازواجکم و عشیرتکم و اموال اقترفتموها و تجاره تخشون کسادها و مساکن ترضونها احب الیکم من الله و رسوله».

در حدیث نبوی آمده است قسم به ذاتی که جانم در دست اوست هیچ‌یک از شما مؤمن محسوب نمی‌شود تا زمانی که من از خودش و فرزندانش و پدرش نزد او محبوب‌تر باشم.

بی‌گمان اصحاب و یاران رسول‌الله از محبت نسبت به ایشان بیشترین بهره را داشته‌اند و هیچ‌کس در دنیا به‌اندازه آنان پیامبر را نشناخته است و به‌اندازه آنان با آن حضرت ارتباط معنوی و قلبی نداشته است.

یکی از اصحاب رسول‌الله رضی‌الله‌عنه از اهل‌بیت پیامبر که محبت خاصی نسبت به پیامبر داشت سیدنا علی ابن ابی‌طالب رضی‌الله‌عنه است ایشان یکی از بزرگ‌ترین طلایه‌داران این میدان در وادی محبت نسبت به حضرت است.

درباره محبت خود و دیگر صحابه نسبت به پیامبر عظیم‌الشأن صلی‌الله علیه و آله و سلم چنین می‌فرماید: «فقال کان و الله احب الینا من اموالنا و اولادنا و امهاتنا و آبائنا و من الماء البارد علی الظمأ» امیرالمؤمنین درباره محبت خود و اصحاب و خلفای راشدین نسبت به پیامبر چنین می‌فرماید: رسول خدا پیش ما از اولاد و پدران و مادران و حتی از آب خنک در هنگام تشنگی هم محبوب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر است و این در سیره سیدنا علی علیه‌السلام واردشده است.

محبت امیرالمؤمنین با رسول‌الله فراتر از وصف و تعریف،

وقتی‌که از محبت علی با پیامبر سخن می‌گوییم تنها سخن از محبت پسرعمو یا داماد و یا پدر همسر و یا یکی از صحابه و اهل‌بیت با رسول خدا نیست بلکه مطلب بسیار فراتر از این است.

آغاز داستان سیدنا علی با محمد رسول‌الله از زمانی نیست که به ایشان ایمان آورده است و یا با دخترش ازدواج کرده است. بلکه محبت ایشان از زمان کودکی آغاز می‌شود زمانی که آغوش پرمهر محبت برای پرورش کودک ابوطالب باز می‌شود.

سخن از محبت رسول خدا و آن کودک نازنین است، کودکی که با لبخند ملیح و زیبا و با نگاه‌های جذاب به رسول خدا داشت.

این کودک در خانه بیت نبوت بزرگ شده و از همان آغاز اراده خداوند متعال بر این بوده تا علی در کنار رسول خدا تربیت شود و در بیت نبوت رشد کند. وقتی‌که مشکلات اقتصادی بر ابوطالب وارد می‌شود. نعمت و رحمت بی‌منتها بر علی نصیب می‌شود، نعمتی که همگان آرزوی آن را داشتند.

رسول خدا در آن شرایط سخت همراه عمویش عباس نزد ابوطالب رفتند و هرکدام از آنها اجازه کفالت کودکی را بر عهده گرفتند و آنگاه علی را و جعفر را پیامبر به نزد خود برد علی به خانه پیامبر می‌رود تا از همان اوان طفولیت و کودکی به دست رحمت للعالمین تربیت یابد.

علی بر فراز دوش پیامبر؛

امیرالمؤمنین می‌فرماید به خانه بیرون رفتیم و به کعبه رسیدیم، رسول‌الله به من امر کرد تا بنشینم و آنگاه پای خود را بر روی شانه‌های من گذاشت تا بالا رود و بت‌ها را بشکند اما نتوانست و پایین آمد و نشست و سپس فرمود: بر روی شانه من بالا بیا درحالی‌که من بر روی شانه‌های پیامبر بودم ایشان بلند شدند احساس کردم که به افق آسمان می‌رسم.

خوابیدن در بستر رسول‌الله،

خوابیدن در بستر پیامبر در لیله‌المبیت در هنگام هجرت از دیگر نشانه‌های محبت علی بر پیامبر بود.

ازدواج با فاطمه الزهرا رضی الله عنها؛

رسول‌الله دخترش فاطمه زهرا را بسیار دوست می‌داشت هنگام سفر آخرین کسی که با او وداع می‌کرد فاطمه بود و پس از بازگشت اولین کسی که نزد او می‌رفت فاطمه بود و نیز در حدیثی فرمود: «احب اهلبیتی الی فاطمه» محبوب‌ترین اهل‌بیت من فاطمه است.

آن حضرت محبوب‌ترین فرزندش را به ازدواج پسرعمویش علی بن ابی‌طالب درآورد.

حکایت ازدواج امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا را از زبان سیدنا علی بشنویم که با عشق و محبت و تأثر می‌فرماید: به خواستگاری فاطمه به خدمت رسول‌الله رفتم نشستم زبانم بند آمده بود به خدا سوگند از شدت هیبت و جلال ایشان نتوانستم هیچ سخنی بگویم رسول خدا از من سؤال کرد که چرا آمده‌ای در پاسخ به ایشان سکوت کردم حضرت فرمود شاید آمده‌ای خواستگاری دخترم فاطمه.

داستان بسیار تأثیرگذاری است که شدت محبت بین سیدنا علی و رسول‌الله را بیان می‌کند.

عبدالله ابن عباس می‌گوید: پیامبر گرسنه بود در خانه چیزی برای خوردن نداشت حضرت علی رضی‌الله‌عنه وقتی از ماجرا آگاه شد از خانه بیرون رفت تا چیزی به دست آورد سرانجام به باغی رسید که متعلق به یک یهودی بود برای او از چاه آب کشید بدین شرط که در مقابل هر دلو آب یک خرما به او بدهد. تا اینکه ۱۷ عدد خرما از این یهودی گرفت و آن را به نزد رسول خدا آورد. پیامبر فرمود: یا ابالحسن این‌ها را از کجا آورده‌ای؟ گفت: یا رسول‌الله چون خبر گرسنگی شما را شنیدم از خانه بیرون رفتم تا چیزی برای شما به دست بیاورم. پیامبر فرمود: آیا دوستی خدا و رسول تو را به این کار وادار کرد؟ عرض کرد بلی یا رسول‌الله.

قصه محبت و دوستی سیدنا علی با رسول‌الله بسیار عجیب و تأثیر گذار است.

محبوب‌ترین نام برای علی ابوتراب؛

وقتی این نام را می‌شنید بسیار مسرور می‌گشت روزی رسول خدا به خانه فاطمه تشریف آورد علی را آنجا ندید از فاطمه پرسید علی کجاست فاطمه فرمود کمی گفتگو در میان ما ردوبدل شد و علی به مسجد رفت. پیامبر علی را در مسجد دید که بر روی زمین و بر روی خاک دراز کشیده است و بدن ایشان خاک‌آلود شده است. رسول‌الله علیه الصلاه والسلام علی را بانام ابوتراب خطاب کود و خاک‌ها را از روی علی با دستان مبارکشان پاک کردند.

پاک نکردن نام رسول‌الله؛

در صلح حدیبیه علی وقتی صلح معاهده را می‌نویسد به دستور رسول خدا می‌نویسد این معاهده، معاهده محمد رسول‌الله صلی‌الله علیه و سلم است. نماینده مشرکین می‌گوید: اگر ما قبول داشتیم ایشان رسول‌الله است که نمی‌جنگیدیم، پیامبر دستور داد که سیدنا علی نام رسول‌الله را حذف کند امیرالمؤمنین گفت که پاک نمی‌کنم و عرض کرد به خدا سوگند توان این کار را ندارم.

این عشق و محبت است که جلوه می‌کند و او را بازمی‌دارد از اینکه کلمه رسول‌الله را از معاهده پاک کند.

فتح خیبر به دست علی؛

در فتح خیبر، پیامبر می‌فرماید: فردا من این پرچم را به دست کسی خواهم داد که خداوند خیبر را به دست او فتح خواهد کرد. فردای آن روز مردم همه انتظار داشتند پرچم را پیامبر به دست آنها بسپارد سرانجام پیامبر خدا فرمود: علی بن ابی‌طالب کجاست؟ گفتند: یا رسول‌الله چشمانش درد می‌کند. کسی را به دنبال او فرستاد. رسول خدا اندکی از آب دهان مبارکش را بر چشمان علی کشید و برای او دعا کرد و چشمانش بهبودی یافت آنگاه پرچم را به دست علی داد.

سیدنا علی در بیاناتی می‌فرماید: پیامبر قامت میانه داشت نه بلندقامت بود و نه کوتاه، تا جایی که می‌فرماید: قبل از ایشان و بعد از ایشان کسی مانند ایشان را ندیدم. درود خدا بر او باد.

پیروی از سنت رسول‌الله،

علی از حریص‌ترین مردمان در اطاعت از رسول‌الله بود و می‌فرماید: من به خاطر هیچ‌کس سنت رسول‌الله را ترک نکردم و می‌فرماید: آگاه باشید که من پیامبر نیستم و نه بر من وحی نازل می‌شود بلکه من به کتاب خدا و سنت نبی او محمد رسول‌الله در حد توانم عمل می‌کنم.

به‌راستی محبت و اتباع و پیروی سیدنا علی از راه و روش و طریقه پیامبر بیانگر شدت محبت سید علی است.

این حب و دوستی جلوه‌هایی از محبت الهی است که ما باید آن را بخوانیم و به آن عمل می‌کنیم و مصداق این محبت در دل مسلمانان، در خطبه‌های جمعه و در سخنرانی‌ها در خصوص اصحاب و یاران پیامبر مخصوصاً امروز در این ایام و ماه رجب که ماه ولادت سیدنا علی بن ابی‌طالب رضی‌الله‌عنه است به امت اسلام بیان کنیم.

صحابه و به‌ویژه امیرالمؤمنین معنویت و آخرت را بر امور دنیوی و از بین رفتنی مقدم داشتند.

درود خدا بر ایشان و بر همه صحابه و همه اهل‌بیت و خاندان پیامبر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست