.
برگزاری نشست علمی «بازخوانی و تبیین اندیشه های امام خمینی(ره)» در دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبدکاووس
نشست علمی «بازخوانی و تبیین اندیشه‌های امام خمینی(ره)» در دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، به مناسبت سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره)، معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، نشستی علمی با عنوان «بازخوانی و تبیین اندیشه های امام خمینی(ره)» با حضور طلاب و روحانیون شیعه و سنی، اساتید و دانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبدکاووس در محل تالار کنفرانس این دانشگاه برگزار کرد.

در این نشست سخنرانان، اندیشه های امام خمینی (ره) را در موضوعات مختلف همچون استکبار ستیزی، قدس، جوانان و دانشگاه، تشکیل حکومت اسلامی و وحدت و تقریب مذاهب اسلامی تبیین کردند.

امام جمعه اهل سنت قازن قایه در این نشست علمی درباره موضوع “حضرت امام خمینی (ره) و استکبارستیزی و مبارزه با شیطان بزرگ” سخنانی ارایه نمود.

آخوند ناصر قزل با بیان اینکه، قرآن کریم در تمامی مسائل و موضوعات احکام دارد و در مورد دشمن شناسی نیز مطالبی بیان نموده است، گفت: واژه عربی دشمن، عدو است و راغب اصفهانی در معنای عدو فرموده است که از حد تجاوز کردن است که نقطه مقابل آن التیام و سازگاری است.

وی با اشاره به اینکه، قرآن کریم شیطان را اولین عدو معرفی کرده است و آن را به دو قسم تقسیم می کند، افزود: عدوی که ذاتا دشمن است و عدوی که قصدا دشمن نیست و بدترین دشمن را شیطان معرفی می کند و می فرماید شیطان دشمن ذاتی و قسم خورده شما است.

امام جمعه اهل سنت قازن قایه دومین دشمن ما را مشرکین بیان نمود و گفت: بعد از مشرکین منافقان جزو دشمنان دیگر می باشند و از جمله ویژگی های دشمن شایعه پراکنی است.

آخوند ناصر قزل در ادامه سخنان خود به شیوه برخورد عملی امام راحل در جامعه برای دشمن ستیزی اشاره نمود و تصریح کرد: اولین شعار امام راحل بعد از انقلاب و سرنگونی رژیم پهلوی، آن بوده است که آمریکا شیطان بزرگ است و حضرت امام خمینی (ره) با این جمله می خواستند تبیین کنند که شیطان عدو به ذات است و بنابراین آمریکا هم همچنین حالتی نسبت به ما دارد.

وی با بیان اینکه، تاریخ ایران در زمان مصدق و مشروطه نشان از آن دارد که غرب و از جمله آمریکا در تمام این اتفاقات دست داشته اند، افزود: نتیجه آن هم عدم پیروزی مردم در تمام این قیام ها بوده است و بنابراین دشمنی آمریکا همانند شیطان دشمنی به ذات است و باید تا ابد با آنها دشمن بود.

امام جمعه اهل سنت قازن قایه در ادامه گفت: حتی امام راحل وقتی دشمن را معرفی کرد دو هدف مهم داشت: اول اینکه دشمن و روشهای دشمن را بشناسیم و دوم مردم را با شناساندن دشمن و رویکرد عملی در مقابل دشمن متحد کند.

آخوند ناصر قزل با اشاره به اینکه، اولین کار دشمن ایجاد شک و تردید و دومین کار آن شایعه پراکنی است، افزود: امام راحل هم بلافاصله اعلام کرد که اگر ما متحد باشیم آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

وی تصریح نمود: هدف آمریکا آن بود که اختلاف میان شیعه و سنی ایجاد کند و امام راحل بلافاصله روش آنها را شناخت و فرمود: راه مقابله با دشمن آن است که شیعه و سنی با هم برادر هستند و به این طریق با شناخت راه و روش شیطان بزرگ سد راه آنان شد و مشخص گردید که روش امام راحل همان روش شناخت قرآن است.

معاون فرهنگی و امور روحانیون دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور نیز در این نشست علمی گفت: خودباوری در میان جوانان یکی از بزرگترین ثمرات حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب شکوهمند اسلامی است.

حجت الاسلام دیلم با اشاره به اندیشه والای حضرت امام خمینی (ره) گفت: یکی از بزرگترین ثمرات انقلاب اسلامی که امام خمینی (ره) به مردم هدیه نمود خود باوری و ایجاد اعتماد به نفس در میان آحاد ملت ایران اسلامی بود.

وی افزود: در سال ۵۷ انقلابی در میان کشورهای منطقه با رهبری یک شخصیت دینی شکل گرفت که هیچ یک از قدرت های آن زمان قادر به باور چنین رخداد عظیمی نبودند.

معاون فرهنگی و امور روحانیون دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور تصریح نمود: یکی از دلایل بزرگ دشمنی ابرقدرت ها و استکبار جهانی با ملت ایران، رقم زدن سرنوشت مردم به دست خودشان بوده است و وجود چنین اقتدار و اختیار همچون استخوانی در گلوی دشمنان این مرز و بوم بوده است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه گنبد کاووس نیز در این نشست سخنان خود را در موضوع، حضرت امام خمینی (ره) و اندیشه حکومت اسلامی، بیان نمود و افزود: ما در دوره ای زندگی می کنیم که یک اثر مهمی به یادگار می گذاریم و اما اگر بخواهیم از یادگاری امام راحل یاد کنیم باید حکومت اسلامی را یادگاری امام راحل دانست.

فاضل ارجمند علی نوری، افزود: مدل حکومت امام راحل در هیچ جای دنیا وجود ندارد و حضرت امام خمینی (ره) فرمایش کرده بود که من آمده ام تا فقط ولایت فقیه را عملی کنم.

وی گفت: از نظر امام راحل کسی می تواند بر ما حکومت کند که در طول حکومت الهی است، کسی که عالم به قانون و اسلام و عادل باشد.

 

آخوند عبدالعزیز آخوندی فعال فرهنگی نیز در این نشست به موضوع قدس و فلسطین اشاره کرد و گفت: بیت المقدس در اذهان همه مسلمانان دنیا نهفته است و این مکان مقدس نخستین قبله مسلمانان می باشد اما کفار و مشرکان و صهیونیست ها علیه مسلمانان قیام کردند و هدفشان غلبه بر اسلام ناب محمدی و غصب بیت المقدس بوده است.

وی با بیان اینکه، یکی از ابزارهایی که مانع پیشروی آنان شده قیام امام راحل بوده است، افزود: به همین خاطر است که آمده اند توطئه هایی بر علیه امام راحل و ایران اسلامی به راه انداختند و ابتدا ۸ سال جنگ تحمیلی و سپس بعد از نا امید شدن از پیروزی در جنگ به فکر ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی افتادند ولی حضرت امام خمینی (ره) در این موضوع نیز دوراندیشانه و هوشمندانه عمل کرد و فرمود: هر کسی در مذهب خویش آزاد است و نگفتند که حتما شیعه و یا سنی باشید و اختلافات اجتهادی در همه مذاهب حتی در میان شیعیان و یا اهل تسنن باشد ولی جای اختلاف قلوب نمی باشد.

 

رئیس دانشگاه پیام نور گنبد کاووس نیز در این نشست با اشاره به جایگاه دانشگاه در اندیشه های امام راحل گفت: از دید امام راحل دانشگاه نقش مهمی در موضوع فرهنگی و سیاسی داشته و دانشگاه مبدا تحولات جامعه است.

دکتر رضا یازرلو افزود: از دید امام راحل برای ایجاد تحول در جامعه باید دانشگاهیان در کنار اقشار مردم عادی جامعه باشند و باید دانشگاه و دانشگاهیان در کنار روحانیت باشند تا بتوانند به جایگاه والای خود برسند.

وی با بیان اینکه، امام راحل فرمودند که دانشگاه کارخانه انسان سازی است نه کارخانه متخصص سازی یا مهندس سازی، افزود: دانشگاه اگر می خواهد انسان سازی کند باید علم را کنار ایمان و انسان سازی قرار بدهد.

رئیس دانشگاه پیام نور گنبد کاووس در ادامه گفت: وظایفی که بر دوش دانشگاه است عبارتند از: ۱- انسان سازی با تاکید بر اندیشه های امام راحل و اینکه ما انسان دانشگاهی می خواهیم نه صرفا معلم و دانشجو. ۲- قطع وابستگی و حفظ استقلال که در این موضوع هم اساتید و هم دانشجویان احساس وظیفه می کنند. ۳- حفظ تداوم ارزشهای انقلاب اسلامی.

 

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبدکاووس نیز در این نشست گفت: انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ با آموزه هایی همانند ایجاد وحدت و همگرایی میان کشورهای اسلامی، تقریب مذاهب اسلامی و تشکیل امت واحده اسلامی به پیروزی رسید.

حجت السلام و المسلمین جلال عراقی افزود: جمهوری اسلامی ایران در سیاست داخلی و خارجی خود همواره از تقریب مذاهب اسلامی حمایت کرده و در سیاست های خود برای تحقق آموزه های انقلاب اسلامی، تلاش های فراوانی انجام داده است.

وی گفت: اکنون که بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب صادر و کشور وارد مرحله جدیدی شده است بازخوانی و تبیین اندیشه های امام راحل برای ایجاد تمدن نوین اسلامی بیش از پیش ضرورت دارد.

وی افزود: امام راحل در صحیفه، ایجاد وحدت در میان مسلمانان را به عنوان یکی از برنامه های اصلی انقلاب برشمردند و اعلام کردند: برنامه ما که برنامه اسلام است، وحدت کلمه مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است، برادری با جمیع فرق مسلمین است در تمام نقاط عالم، هم پیمانی با تمام دول اسلامی است در سرتاسر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست