دبیرکل جنبش توحید اسلامی لبنان:
برگزاری کنفرانس موصل، تأکیدی بر شکست تلاشهای آمریکا در ایجاد تفرقه بود
دبیر کل جنبش توحید اسلامی لبنان، تأکید کرد: افراطگرایی زاییده دست غرب است و در محیط فقر و جهل پرورش می یابد، اگر بخواهیم دروازه های افراط‌گرایی بسته شود، باید ابتدا دربهای نادانی و جهل را ببندیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، شیخ بلال سعید شعبان، دبیر کل جنبش توحید اسلامی لبنان در گفتگو با خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، پیرامون برگزاری دومین کنفرانس بین المللی مقابله با افراط‌‌گرایی که به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و به مدت دو روز در موصل برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری این کنفرانس نشان داد که تلاش آمریکا برای تجزیه عراق و ایجاد تفرقه بین گروه های مختلف مذهبی این کشور، به شکست انجامیده است.

شیخ شعبان ادامه داد: در این کنفرانس، صدها نفر از بزرگان شیعه، سنی، مسیحی، کُرد، عرب و ترکمان مشارکت داشتند و در خصوص حل مشکلات موصل و بازسازی و  بازگرداندن آن به حالت عادی بحث و گفتگو کردند؛ از دیگر بحثهای مطرح شده در این کنفرانس، تأکید بر بازگشت آوارگان به شهر خود، آزادی بازداشت شدگان، بازسازی فرودگاه موصل و مقابله با فساد در عراق بود.

وی که خود از شرکت کنندگان در کنفرانس موصل بود، بر ضرورت اجرایی کردن پیشنهادات ارائه شده در دوره اول و دوم کنفرانس تأکید کرد و گفت: برگزاری این کنفرانس در شهر موصل، نشانه وجود امنیت در این شهر و ریشه کن شدن خشونت و تروریسم و افراگراط‌گرایی از آن است و تأثیرش سالهای سال ادامه خواهد یافت.

شیخ بلال سعید شعبان در بخشی از این گفتگو تأکید کرد که تنوع زبان، رنگ، نژاد و قومیتها در عراق، نعمت است و نباید آن را تبدیل به نقمت کرد.

وی با بیان اینکه افراطگرایی زاییده دست غرب است و در محیط فقر و جهل پرورش می یابد، گفت:اگر بخواهیم دروازه های افراطگرایی بسته شود، باید ابتدا دربهای نادانی و جهل و فقر و تبعیض و تندروی را ببندیم.

دبیر کل جنبش توحید اسلامی لبنان در پایان تأکید کرد، باید تلاش کنیم تا به یاری خداوند جهان اسلام را به سمتی پیش ببریم که هیچ کس در آن ظلم نکند و هیچ سرزمینی در اشغال بیگانگان نباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست