خطيب نمازجمعه اهل سنت خواف:
بلایایی همچون ویروس کرونا نتیجه اعمال خود انسان هاست
مولوي حبیب‌الرحمن مطهری گفت: بلايايي همچون ويروس كرونا نتيجه اعمال خود انسان هاست، اگر ما بیدار نشویم و اصلاح نکنیم، عاقبت بدی خواهیم داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت  کشور از خراسان، مولوی حبیب الرحمن مطهری در مراسم نماز جمعه (۱۳ تیرماه ۹۹) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّـهِ»(آل عمران: ۱۱۰) پیرامون امر به معروف و نهی از منکر به ایراد سخن پرداخت.

وی اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر، از مسائل مهم و دستورات موکد شریعت مقدس اسلام است که در آیات متعدد و احادیث مختلفی بیان شده است.

مولوی مطهری افزود: در نظام اسلامی، هر انسانی هم نسبت به خود، و هم نسبت به دیگران و جامعه وظایفی دارد که باید انجام دهد. اگر به وظایفی که به وی محول شده عمل نکند، ضمن اینکه پیش خدا مسئول است، تبعات ترک آن وظیفه نیز به خودش و جامعه برمی‌گردد.

ایشان تصریح کرد: در اسلام، هر شخصی مسئول اعمال و رفتار خود و دیگران است. همانطور که باید از اعمال خود مراقبت کند، باید از اعمال دیگران نیز مراقبت کند. این بدین خاطر است که خدا اهل ایمان را اولیای یکدیگر توصیف کرده است. خداوند متعال می‌فرماید: «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَیُطِیعُونَ اللَّـهَ وَرَسُولَهُ ُاولَـئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّـهُ»(توبه: ۷۱) و مردان و زنان با ایمان، دوستان یکدیگرند، که به کارهاى پسندیده وا مى‌دارند، و از کارهاى ناپسند باز مى‌دارند، و نماز را بر پا مى‌کنند و زکات مى‌دهند، و از خدا و پیامبرش فرمان مى‌برند. آنانند که خدا به زودى مشمول رحمت‌شان قرار خواهد داد.

مولوی مطهری یادآور شد: امر به معروف و نهی از منکر در امتان سابق هم بوده است و خداوند متعال به آنها نیز این وظیفه و دستور مهم را داده بود، اما گروهی از آنها خیلی کوتاهی کردند. امر به معروف و نهی از منکر، مسئله مشترک بین همه ادیان الهی است که مورد تاکید قرار گرفته است. خدای متعال می‌فرماید: «لَیْسُوا سَوَاءً مِّنْ أَهْلِ الْکِتَابِ أُمَّهٌ قَائِمَهٌ یَتْلُونَ آیَاتِ اللَّـهِ آنَاءَ اللَّیْلِ وَهُمْ یَسْجُدُونَ ﴿١١٣﴾ یُؤْمِنُونَ بِاللَّـهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَیُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ وَأُولَـئِکَ مِنَ الصَّالِحِینَ ﴿١١۴﴾» آنان همه یکسان نیستند، گروهی از اهل کتاب (به دادگری خاسته‌اند و برحق) پابرجایند و در بخشهائی از شب – در حالی که به نماز ایستاده‌اند – آیات خدا را می‌خوانند. به خدا و روز رستاخیز ایمان دارند و (مردمان را) به کار نیک می‌خوانند و از کار زشت باز می‌دارند و در انجام اعمال شایسته و بایسته بر یکدیگر سبقت می‌گیرند، و آنان از زمره‌ صالحانند.

مدیر مدرسه علمیه احناف خواف در بیان اهمیت امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: اهمیت امر به معروف و نهی از منکر از این جهت است که ما باید جامعه سالمی داشته باشیم. در جامعه باید امنیت روحی، روانی، مالی وجود داشته باشد. جامعه سالم، زمانی محقق می‌شود که نیکی‌ها و خوبی‌ها رواج پیدا کند و از نشر و گسترش زشتی‌ها و بدی‌ها جلوگیری شود. گسترش خوبی‌ها و جلوگیری از بدی‌ها، زمانی در جامعه تحقق می‌یابد که مسئله امر به معروف و نهی از منکر جدی گرفته شود.

ایشان تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر، باعث ایجاد زمینه رشد و پیشرفت معنوی می‌شود. هر چه امر به معروف و نهی از منکر بیشتر باشد، به همان اندازه افراد جامعه رشد معنوی و اخلاقی پیدا می‌کنند. انسانها در زیر سایه امر به معروف و نهی از منکر، می‌توانند از پرتگاه سقوط نجات پیدا کنند و به اوج تکامل برسند.

مولوی مطهری افزود: اگر فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر میان مردم رواج پیدا کند، دین و اخلاق انسانها تقویت می‌شود و جامعه در امنیت قرار می‌گیرد، از جرم و جنایت جلوگیری می‌شود و جامعه آرامش پیدا می‌کند.

پیامبر اکرم(ص) در حدیثی افراد جامعه را به سرنشینان کشتی تشبیه می نمایند و می‌فرمایند: سرنشینان یک کشتی نسبت به یکدیگر مسئولیت دارند؛ اگر یک سرنشین کشتی محل خود را سوراخ کند و بگوید من در سهم خود مختارم و تصرف می‌کنم، هیچ‌کدام از سرنشینان این را قبول نمی‌کنند، زیرا زندگی همه به خطر می‌افتد و هیچ‌کس سکوت نمی‌کند. افراد جامعه هم به همین صورت هستند؛ اگر در جامعه ناهنجاری‌ها و زشتی‌ها پیش بیاید، جان همه در خطر است و غرق می‌شوند.

پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: هر کس که منکری را ببیند باید با دستش تغییر دهد، اگر استطاعت ندارد با زبانش این کار را کند، و اگر با زبانش استطاعت نداشت، در دل خود باید ناراحت باشد و این ضعیف‌ترین درجه ایمان است.

مولوی مطهری ادامه داد: یک لجام‌گسیختی و بی‌پروایی در میان بعضی از افراد جامعه به وجود آمده است. خبرهایی از مصرف مشروبات، فحشا و منکرات، بی‌تربیتی اخلاقی و دینی، دروغ، حرام‌خوری، سرقت‌، اعتیاد و … می‌رسد که اینها زشتی‌ها و بدی‌های جامعه است که اگر جلوگیری نشود جامعه سقوط می‌کند. باید برای نجات از بدی‌ها، همه دست به دست هم دهند و در مرحله اول، پدر و مادر باید فرزندان خود را نصیحت و ارشاد کنند. در مرحله دوم، بزرگان قوم، ریش‌سفیدان و علما باید ارشاد و نصیحت کنند تا در جامعه آرامش باشد.

ایشان افزود: نتیجه این زشتی‌ها و بدی‌ها، همین ویروس کرونا است که خداوند ما را به آن مبتلا کرده است که هر کس در کنار دیگری قرار می‌گیرد به او بدبین است که شاید کرونا داشته باشد. اگر ما بیدار نشویم و اصلاح نکنیم، عاقبت بدی خواهیم داشت.

مولوی مطهری در پایان سخنان خویش، مردم را به رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از برگزاری مجالس، توصیه و تاکید نمود.

فهرست