شناسه خبر: 3984

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=3984

امام جمعه اهل سنت شیخ محله آستارا :
بهره مندی از فضایل ماه مبار ک رمضان یک فرصت است
حجت الاسلام عبدالحمید مومنی در خطبه‌ های نماز جمعه در مسجد جامع روستای شیخ محله نقش بندی از توابع شهرستان آستارا با حمد و ستایش خداوند متعال و دعوت به تقوای الهی سخنان خود را آغاز کرد و با اشاره به اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم ، پیشاپیش این ماه مبارک را بر همه مسلمین تبریک گفت و ابراز امیداوری کرد : ان شا الله از فضایل این ماه عزیز بهره مند باشیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گیلان حجت الاسلام عبدالحمید مومنی در خطبه‌ های نماز جمعه در مسجد جامع روستای شیخ محله نقش بندی از توابع شهرستان آستارا با حمد و ستایش خداوند متعال و دعوت به تقوای الهی سخنان خود را آغاز کرد و با اشاره به اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم ، پیشاپیش این ماه مبارک را بر همه مسلمین تبریک گفت و ابراز امیداوری کرد : ان شا الله از فضایل این ماه عزیز بهره مند باشیم .

وی در ادامه سخنان خود به تبیین احکام روزه داری طبق آیات و روایات پرداخت و اظهار داشت : طبق آموزه های دین برای واجب بودن روزه چند شرط وجود دارد که اولین شرط اسلام است ، بنابر این بر همه مسلمانان روزه گرفتن در رمضان  فرض است و هیچ مسلمانی نمی تواند بی دلیل روزه گرفتن در این ماه را ترک نماید .

امام جمعه اهل سنت مسجد جامع روستای شیخ محله نقش بندی شهرستان آستارا دومین شرایط واجب بودن روزه را  بلوغ انسان عنوان کرد و افزود : طبق آنچه در کتاب های دینی ما  آمده است دختران در سن ۹ سالگی به سن بلوغ می رسند و پسران در سن ۱۵ سالگی بالغ می شوند ، بنابراین نوجوانان و جوانان ما بدانند که زمانی که به سن بلوغ رسیدند روزه بر آنان واجب می شود و باید طبق دستور پروردگار متعال روزه بگیرند .

حجت الاسلام عبدالحمید مومنی خاطر نشان کرد : سومین شرط واجب بودن روزه عقل است و انسانی که عقلش کامل نیست روزه بر او واجب نخواهد بود .

وی با بیان اینکه چهارمین شرط روزه داری توانایی جسمی است ، اظهار داشت : پیری و ناتوانی از عواملی است که وظیفه واجب بودن روزه را از انسان بر می دارد که البته کسی که در گرفتن روزه ناتوان است باید کفاره روزه را پرداخت نماید .

امام جمعه اهل سنت شیخ محله آستارا افزود : روزه باید به نیت قرب الهی باشد و در طول آن روزی که نیت کرده ایم چیزی نخوریم و نیاشامیم و انسان زمانی که روزه دارد شایسته است که از امور بیهوده پرهیز کند .

وی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه آیات ۱۸۴ و ۱۸۵ سوره بقره به برخی از دستورات پیرامون ماه رمضان و روزه داری در این ماه پرداخته شده است ، گفت : در این آیات به اهمیت ماه رمضان به خاطر نزول قرآن در این ماه و احکام و دستورات دیگر از جمله وجوب گرفتن قضای روزه توسط انسان بیمار و مسافر پرداخته شده است که باید به این امور توجه شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست