بیانیه پایانی دومین کنفرانس بین المللی مقابله با افراط گرایی در موصل
دومین کنفرانس فکری، بین المللی مقابله با افراط گرایی که به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی روز گذشته در موصل آغاز شده بود، با قرائت بیانیه ای به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، دومین کنفرانس فکری، بین المللی مقابله با افراط گرایی که به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تحت عنوان «تنوع دینی، قومی و تکامل اجتماعی» از روز گذشته در شهر موصل آغاز شده بود، با قرائت بیانیه ای به کار خود پایان داد؛ متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمد لله رب العالمین وصلى الله على سیدنا محمد خاتم النبییین وعلى آله الطیبین الطاهرین واصحابه المخلصین».

 

در ادامه اقدامات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بسیج کردن جهاد فکری برای مقابله با افکار تکفیری، به یاری خداوند، فعالیتهای دومین کنفرانس فکری بین المللی، مقابله با افراط گرایی از روز یکشنبه به مدت دو روز و با حضور جمع زیادی از اساتید دانشگاهی و علمای دین از استانهای مختلف عراق در استان نینوا برگزار شد.

۱۳۰ مقاله پژوهشی به  دبیرخانه این کنفراس ارسال شد و در این بین ۹۵ مقاله پذیرفته شد، بعد از برگزاری مراسم افتتاحیه کنفرانس که در آن سخنرانیهای مهمی در مورد ضرورت وحدت مردم عراق و مقابله فکری با افراط گرایی ارائه شد، کمیته های مختلف آن برگزار و پژوهشگران مقالات خود را ارائه دادند.

 

مهمترین پیشنهادات و خروجی های ارائه شده این کنفرانس عبارتند از:

 

۱٫تأکید بر ضرورت توجه دولت مرکزی عراق به مشکلات مردم استان نینوا، به خصوص عادی سازی اوضاع این استان و حمایت جدی از پروژه های بازسازی.

۲٫تأکید بر ضرورت تلاش جدی برای تعیین سرنوشت مفقود شدگان و رسیدگی به خانواده‌های ایشان به خصوص ایزدیهای عراق.

۳٫سرعت بخشی به حل مشکلات خانواده های ساکن در اردوگاهها، تلاش برای بسته شدن این پرونده ظرف سقف زمانی مشخص، تشکیل نهادهای اجتماعی برای رسیدگی به خانواده های اسرای در بند افراط گرایان و تلاش برای آماده سازی روانی آنها جهت ورود به اجتماع.

۴٫دعوت به تلاش برای توجه بیشتر به نسل جوان و ایجاد فرصتهای شغلی برای آنها، بررسی پدیده های اجتماعی شکل گرفته در صفوف جوانان به خصوص پدیده مواد مخدر.

۵٫تشویق به انجام اقدامات داوطلبانه از طریق نهادهای جامعه مدنی و غیره، برای کمک به تلاشهای دولت در راستای حل مشکلات مناطق آزاد شده و خانواده های خسارت دیده از جنگ.

۶٫تأسیس مراکز پژوهشی برای تحقیق و پژوهش در مورد افکار افراطی و انتشار نتایج این تحقیقات با ابزارهای مختلف.

۷٫دعوت به ارائه برنامه های درسی در این رابطه در مدارس و دانشگاهها و تأکید بر خطر پدیده افراط‌گرایی و تکفیر و تشریح حقیقت اسلام ناب محمدی(ص).

۸٫چاپ پژوهشهای مشارکت کنندگان در کنفرانس  و حمایت ویژه از آنها.

۹٫دعوت از دانشگاهها برای ایفای نقش مؤثر در گسترش فرهنگ اعتدال.

۱۰٫توجه به نقش مهم رسانه در رساندن پیام اسلام در زمینه تسامح و همزیستی مسالمت آمیز و استفاده از هنر در اشکال مختلف آن و همچنین استفاده از شبکه های ارتباط جمعی در این زمینه.

۱۱٫تشکیل کمیته ای برای پیگیری پیشنهادات ارائه شده در کنفرانس مذکور، تأکید بر اجرایی کردن مفاد کنفراس اول که در کرکوک برگزار شد و تشکیل کمیته دائمی برای پیگیری پیشنهادات شرکت کنندگان.

۱۲٫امکان ندارد که از مسأله اصلی جهان اسلام و توطئه هایی که با آن مواجه شده غافل شویم؛ شرکت کنندگان در کنفرانس بر حمایت خود از مردم فلسطین تأکید و معامله تحقیرآمیز قرن و طرح های عادی سازی با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

در پایان از کلیه کسانی که در برگزاری این کنفرانس و یا در فعالیتهای آن،  مشارکت داشتند قدردانی کرده و از خداوند متعال می خواهیم که اقدامات مشارکت کنندگان را در میزان حسناتشان قرار دهد.

 

( وقل اعملوا فسیرى الله عملکم ورسوله والمؤمنون )

کمیته هماهنگی کنفرانس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست