بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛ زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۳۶)
در گام دوم انقلاب، مجلس شورای اسلامی باید با استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های قانونی خود در راستای تحقق یکی از مهم ترین و راهبردی ترین اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی که در راستای پیشرفت همه جانبه و نیل به تمدن نوین اسلامی تدوین شده است؛ گام های لازم را بردارد.

رسالت مجلس تراز انقلابی از منظر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

رسالت مجلس شورای اسلامی در گام دوم انقلاب، رسالتی سنگین است. در گام دوم انقلاب، مجلس شورای اسلامی باید با استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های قانونی خود در راستای تحقق یکی از مهم ترین و راهبردی ترین اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی که در راستای پیشرفت همه جانبه و نیل به تمدن نوین اسلامی تدوین شده است؛ گام های لازم را بردارد. در گام دوم انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی باید با نصب‌العین قرار دادن شعارهای انقلاب در حوزه‌هایی چون : عدالت‌خواهی، آزادی‌خواهی، استقلال‌طلبی، پیشرفت‌گرایی و… نقش‌آفرینی متناسب با شأن خود را داشته باشد.

از مهم ترین اقدامات مجلس تراز انقلاب اسلامی در تحقق بیانیه گام دوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-التزام عملی به شعارهای انقلاب و حمایت از جریان انقلابی؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند: «اگر بی‌توجّهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ چهل‌ساله نمی‌بود -که متأسّفانه بود و خسارت‌بار هم بود- بی‌شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمان‌های بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نمی‌داشت»(بیانیه گام دوم،۲۲/۱۱/۱۳۹۷)علاوه بر این، مجلس باید در راستای تقویت جریان انقلابی کشور، حاضر به ورود جدی به صحنه باشد. به عنوان مثال، اگر در دستگاهی به نیروهای انقلابی بی‌توجهی می‌شود و در نقطه‌مقابل، آن دستگاه جولانگاه افراد و نگاه‌های غیرانقلابی و لیبرالی است، مجلس بنا به رسالت نظارتی خود باید اقدام مقتضی را انجام دهد.

۲- عینیت‌بخشی به نظریه نظام انقلابی؛

به کار بستن نگاه انقلابی، روحیه انقلابی و عمل جهادی یکی از رسالت‌های مجلس شورای اسلامی در گام دوم انقلاب است که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در بیانیه گام دوم به آن اشاره کرده‌اند. از عناصر سه‌گانه‌ی مذکور، می‌توان به عنوان «عناصر و ارکان نظریه نظام انقلابی» تعبیر کرد. بنابراین، منظور رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) از توجه به این عناصر، در اصل و اساس، به معنای عینیت‌بخشی و عمل به موازین نظریه نظام انقلابی است. منظور از عینیت‌بخشی به این نظریه نیز عبارت است از «حساسیت مثبت نشان دادن به نقدها، در عین فاصله نگرفتن از ارزش‌ها»، «تضاد و ناسازگاری ندیدن میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی»، «متحجر نبودن در برابر پدیده‌ها و موقعیت‌های نو به نو، فاقد احساس و ادراک نبودن، در عین پایبندی شدید به اصول خود»، «حساسیت شدید به مرزبندی‌های خود با رقیبان و دشمنان و بی‌مبالاتی نکردن با خطوط اصلی انقلاب و نظام.در گام دوم انقلاب، مجلس شورای اسلامی به سبب رسالت‌های خطیر قانونی‌اش، باید پرچم‌دار بسط نظریه نظام انقلابی باشد تا زمینه را برای ترویج نگاه انقلابی، روحیه انقلابی و عمل جهادی را فراهم کند

۳- تلاش برای نهاد‌سازی انقلابی؛

نهادسازی مطابق با نگاه انقلابی ازجمله رسالت‌های مسئولان برای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی است. نهاد سازی انقلابی را می توان نهادینه کردن شاکله انقلاب در ساختارهای فردی و جمعی نظام جمهوری اسلامی تعریف نمود.اهمیت این مفهوم آنچنان در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) برجسته است که مضمون مرکزی این بیانیه را اساساً می توان مفهوم نظام‌سازی انقلابی لحاظ کرد. رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) از تئوری نظام انقلاب اسلامی به عنوان تئوری اصلی گام دوم انقلاب اسلامی یاد می کنند. تاکید معظم له بر انقلابی ماندن دقیقا در یک برهه حساس زمانی است ‌که دشمن تاکید زیادی بر انقلاب زدایی در کشور و استحاله معنایی و کارکردی آن دارد. ایشان در این خصوص می فرمایند:

” …نظام (اسلامی) زمانی درست عمل کرده که اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب حفظ شود و این به این معناست که اگر این نظام دچار سکون و محافظه کاری شود و از ارزش‌های انقلابی دور شود و دشمن موفق شود این نظام را انقلاب زدایی و سکولار کند، از ماهیت اصلی تهی شده است و نظام جمهوری اسلامی اگر غیر انقلابی باشد اساسا نظام جمهوری اسلامی نخواهد بود. “(بیانیه گام دوم ۲۲/۱۱/۱۳۹۷)

۴- متکی به درون و جوان‌گرا؛

منظور از متکی به درون بودن مجلس آن است که این نهاد در تصویب قانون‌ و وظایف نظارتی خود باید برای تقویت ظرفیت‌های داخلی و اتکای بیشتر بخش‌های اجرایی به این ظرفیت‌ها تلاش کند.منظور از جوان‌گرایی نیز این نیست که همه‌ی نمایندگان مجلس باید از جوانان باشند، بلکه منظور این است که جهت‌گیری فعالیت‌های این نهاد باید معطوف به فراهم کردن زمینه‌های لازم برای میدان دادن به جوانان در بخش‌های مختلف کشور باشد.

 

۵- تقویت­کننده مسابقه خدمت‌رسانی؛

گام دوم انقلاب باید گام تقویت خدمت‌رسانی به مردم در ابعاد و عرصه‌های مختلف باشد و مجلس باید با سیاست‌گذاری و ریل‌گذاری درست، جهت اقدامات و فعالیت دستگاه‌های اجرایی را به سوی گره‌گشایی از مشکلات مردم سوق دهد.

۶- حمایت از فعالیت‌های علمی و پژوهشی؛

علم و پژوهش‌ از سرفصل‌های هفت‌گانه‌ی مندرج در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است که باید برای تقویت این عرصه تلاش شود.مجلس می‌تواند با تصویب قوانین لازم، بستر مناسبی را برای توسعه و تقویت فعالیت‌های علمی و پژوهشی در کشور فراهم کند. به عنوان مثال، مجلس می‌تواند قوانینی را در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، نوآوری‌های علمی نخبگان دانشگاهی و… تصویب کند و از این طریق زمینه‌های بهره‌مندی کشور از دستاوردهای علمی نخبگان را فراهم کند.هم چنین مجلس می‌تواند به تقویت بودجه پژوهشی کشور بپردازد.

۷- تلاش برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی؛

تأکید بر اقتصاد به عنوان یکی از عرصه‌های حیاتی در گام دوم انقلاب که نیازمند توجه، استحکام و صلابت است. زیرا امروزه دشمنان انقلاب و نظام، از تحریم‌های اقتصادی به عنوان ابزار و سلاحی برای تسلیم و به زانو درآوردن ملت ایران استفاده می‌کنند. بنابراین، توجه به استحکام ساخت اقتصادی کشور در گام دوم انقلاب اسلامی، به معنای گرفتن و روبودن ابزار تحریم و فشار اقتصادی از دست دشمنان ملت ایران است.تردیدی نیست که مجلس شورای اسلامی می‌تواند نقشی به مراتب تعیین‌کننده در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشد،مجلس باید ظرفیت‌های کارشناسی خود را تقویت کند تا به عنوان یکی از ارکان ایجاد یک اقتصاد مقاوم، بتواند به طور بهینه به ایفای نقش‌های خود بپردازد.

۸- عدالت‌خواهی و فسادستیزی؛

اهمیت عدالت به عنوان یکی از عرصه‌ها و بایسته‌ها در گام دوم انقلاب اسلامی نیز از چند جهت است؛ ۱- عدالت یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی است، ۲- فاصله وضعیت شاخص‌های عدالت در کشور، علی‌رغم پیشرفت‌هایی که داشته، در مقایسه با سایر حوزه‌ها و شاخص‌ها، با وضع مطلوب بیشتر است.اهمیت موضوع عدالت و مبارزه با فساد به حدی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم، طهارت اقتصادی را شرط مشروعیت همه‌ی مقامات نظام دانسته و بر پرهیز از غفلت از قشرهای نیازمند حمایت تأکید کرده‌اند.

۹- پاسداشت از آزادی و استقلال ملی؛

استقلال و آزادی از خواسته‌ها و بایسته‌های موردتوجه رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی است. به تعبیر ایشان، «استقلال ملّی به معنی آزادی ملّت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرت‌های سلطه‌گر جهان است. و آزادی اجتماعی به‌معنای حقّ تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است…». «استقلال و آزادی» یکی از مهمترین شعارهای ملت ایران بود. از طرفی علی‌رغم آنکه با پیروزی انقلاب اسلامی گام‌های مهمی برای تحقق و تحکیم این دو ارزش والا برداشته شده، اما هم‌اکنون نیز این دو آرمان مهم از سوی قدرت‌های بیگانه و مداخله‌گر مورد تهدید می‌باشد

۱۰- التزام به جهاد کبیر در برابر جبهه­ی استکبار؛

«عزت ملی در روابط خارجی و مرزبندی با دشمن» به معنای حفظ حساسیت‌ها نسبت به دشمن، او را دشمن دانستن و عدم‌تبعیت از او و همچنین، مبارزه با او در تمامی ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و… است. این موارد مبتنی بر اصول «عزّت، حکمت، و مصلحت» در روابط است که رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله­العالی) ترسیم و بر آن تاکید نموده­اند.تجربه چهل ساله انقلاب در گام اول نشان می‌دهد که هرگاه به این اصول در رابطه با سایر کشورها توجه شده، منافع ملی کشور به بهترین وجه آن تأمین شده و در مقابل، بی‌توجهی به این اصول نه تنها منفعتی به بار نیاورده، بلکه متضمن پیامدهای خسارت‌بار نیز بوده است. بهترین نمونه ایستادگی بر این اصول را امروزه در سطح منطقه می‌توان مشاهده کرد که چگونه جمهوری اسلامی با عزت‌مندی، ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمنان به قدرت تعیین‌کننده منطقه تبدیل شده و توطئه‌های مختلف استکبار در سطح منطقه را نقش بر آب کرده است.

۱۱- ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی؛

سبک زندگی ازجمله حوزه‌ها برای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی محسوب می‌شود و اساسی‌ترین حوزه‌ای است که ارزش‌ها، نگرش‌ها، بینش‌ها، رفتارها و… هر فرد یا مجموعه‌ای در آن تجلی می‌یابد.نقش مجلس شورای اسلامی در تلاش برای ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی در حوزه‌ی زندگی شخصی نمایندگان و به وظایف قانونی مجلس برمی‌گردد.

۱۲- محرومیت‌زدایی از جامعه؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) همواره بر این مهم تاکید دارند که اگر چنانچه مجلس به دنبال رفاه مردم، عدالت اجتماعی، گشایش اقتصادی، به دنبال پیشرفت علم، پیشرفت فناوری، به دنبال عزّت ملّی و استقلال ملّت باشد، ریل‌گذاری او به سمت این هدفها خواهد بود؛ اگر مجلس مرعوب غرب باشد، مرعوب آمریکا باشد، دنبال حاکمیّت جریان اشرافی‌گری باشد، ریل‌گذاری او در این جهت ها خواهد بود؛ کشور را بدبخت خواهد کرد.

بنابراین به طور کلی باید گفت، مجلس با ویژگی­های زیر در تراز انقلاب اسلامی و مبتنی بر بیانیه گام دوم است:

  1. استکبارستیز بوده و به­عنوان پایگاه مستحکم انقلاب اسلامی در برابر تهدیدات فزاینده، متنوع و پیچیده دشمنان عمل کند.
  2. برای صیانت از دستاوردها و منابع عظیم کشور و خنثی‌سازی نقشه‌های دشمنان نظام تلاش  و مدیریت مضاعف و جهادی داشته باشد.
  3. برای حراست از فرهنگ ملی و دینی و توسعه و تثبیت «سبک زندگی ایرانی اسلامی» و مقابله با شبیخون و ناتوی فرهنگی دشمن حضور و ظهور انقلابی داشته باشد.
  4. در برابر توطئه برنامه‌ریزی شده از سوی دشمن ایستادگی انقلابی داشته باشد.
  5. با شناخت دقیق و صحیح از نیازهای واقعی نظام در سطح ملی و فراملی در حوزه‌های مختلف برای رفع نیازها و حل مسائل اساسی کشور برنامه­ریزی نماید.
  6. از طریق تهیه برنامه های درازمدت و سالانه مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و تقویت و حمایت از تولید داخلی و ترویج و تثبیت سبک زندگی ایرانی اسلامی برای کشور ریل­گذاری صحیح کند.

بنابراین در یک نگاه کلی می توان گفت بیانیه بسیار مهم و راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) تحت عنوان “گام دوم” یکی از مهم ترین منابع تدوین چشم انداز مطلوب اداره جامعه است و مجلس شورای اسلامی به جهت نقش آفرینی و جایگاه والای خود در وضع و تصویب قوانین در راستای نظام سازی و نهادسازی می تواند گام های موثری در جهت تحقق بیانیه گام دوم و دیگر منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) بردارد. از این رو ضروری است نسبت به تبیین جایگاه و  ظرفیت سازی فردی و اجتماعی هدفمند در قالب مشارکت همه جانبه در انتخابات  و انتخاب مسئولانه که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز هم بوده است؛ بتوان در شکل گیری مجلسی مبتنی بر بیانیه گام دوم ، قدم های مناسب را برداشت.

دکتر عباسعلی فرزندی

 

فهرست