بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛ زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۳۷)
یکی از مهم ترین آموزه های دین اسلام، تشویق به  فعالیت و مشارکت جامعه در حمایت از  نظام اسلامی در ابعاد مختلف است که از جمله برجسته ترین عرصه های این فعالیت و مشارکت را می توان در انتخابات از جمله انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ارزیابی نمود.

نگاهی به انتخابات پیش رو

یکی از مهم ترین آموزه های دین اسلام، تشویق به  فعالیت و مشارکت جامعه در حمایت از  نظام اسلامی در ابعاد مختلف است که از جمله برجسته ترین عرصه های این فعالیت و مشارکت را می توان در انتخابات از جمله انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ارزیابی نمود. مشارکت و مردم محوری نظام اسلامی از جمله برجسته ترین ظرفیت های اسلام ناب محمدی (ص) است که نظام جمهوری اسلامی به عنوان نظام برآمده از قرآن کریم وسنت نبوی(ص) در همه مراحل و ارکان نظام اسلامی در جهت نیل به سعادت معنوی، پیشرفت همه جانبه و غلبه بر چالش ها و مشکلات کارآمدی آن  را مورد توجه قرار داده و آزموده است. موضوع مشارکت و چگونگی تحقق آن در نظام اسلامی پدیده ای بسیار مهم است و ابعاد مختلف حیات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و … ایران اسلامی را در بر می گیرد که یکی از مهم ترین بسترهای مشارکت در نظام اسلامی ، در فرایند حضور و فعالیت همه اقشار، اقوام و مذاهب در غایت تمدن نوین اسلامی محقق می شود.

در نظام جمهوری اسامی ایران  مشارکت و شرکت درانتخابات در چارچوب سازوکاری الهی-مردمی به عنوان مردم سالاری دینی تعریف واعمال می شود. مردم سالاری دینی در بطن خود دارای مفاهیمی چون حاکمیت قانون، خیر عمومی، برابری  و احترام به حقوق دیگران را دارد. یکی از موارد تفاوت نظام مردم سالاری دینی با مشارکت در شکل معمول در کشورهای دیگر در ماهیت و شکل مشارکت است.در مردم سالاری دینی مشارکت تک بعدی نیست و دارای وجوه دوگاه حق و تکلیف است. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) شرکت در انتخابات را به مثابه جهاد عمومی و مایه آبروی نظام اسلامی در نظر می گیرند.(بیانات،۲۹/۱۱/۱۳۹۸)

از منظر تحلیلی، انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی را می توان از مهم ترین وقایع سیاسی در برهه حساس کنونی ارزیابی نمود.به ویژه پس از شهادت سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی  به دست استکبار جهانی ، حضور مردم و همه اقوام و مذاهب می تواند حقانیت راهبرد عملی نظام سلامی در دفاع از مظلومان و محرومان عالم و مقابله با تروریسم بین المللی را بیش از پیش آشکار کند.

روشن است که مجلس شورای اسلامی که در تعبیر حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی( مدظله العالی) “عصاره فضائل ملت” و “دارای جایگاه رفیع در قانونگذاری و حرکت و پیشرفت کشور” بروز نموده است از اهمیت بسیاری برخوردار است،  موفقیت این مجلس در گرو  ورود  نمایندگانی است که در درجه اول با پشتوانه بالای مردمی درانتخابات و متعاقب  حضور حداکثری و تمام عیار  همه اقوام و مذاهب برخوردار باشند و  در وهله بعد  همانطوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) تصریح فرمودند باید با ایمان، شجاع، کارآمد، وظیفه شناس، پرانگیزه، وفادار به اسلام ، مردم،انقلاب و کشور، سرسخت در مقابل دشمنان و دل نبسته به دنیا و مطامع مالی باشند.

مجلس تراز انقلاب اسلامی،مجلسی خواهد بود که با درک درست از موقعیت و وضعیت انقلاب و نظام اسلامی،بتواند نقش مؤثری در پیشبرد آرمان ها و اهداف انقلاب داشته و با کارآمدی در حل مشکلات مردم کشور و خنثی سازی توطئه ها و تهدیدات دشمنان ،به هنگام ایفای نقش نماید. همانگونه که ماهیت و اصالت انقلاب اسلامی در گرو عدالت‌خواهی، ظلم‌ستیزی، حمایت از مظلومین و مستضعفان، مقابله با زیاده‌خواهی شرق و غرب و… است، مجلس تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز باید واجد ویژگی‌های ایجابی و سلبی، نظیر انقلابی بودن، جهادی عمل کردن، تمرکز بر ارزش‌های حیاتی اسلام عدالت‌خواهی، استکبارستیزی، شجاعت در برخورد با دشمنان نظام و اسلام، دوری و پرهیز جدی از آفات و رذائل اقتصادی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشد.مجلس تراز انقلاب اسلامی علاوه برآن که عصاره فضایل ملت است می بایست برونداد عینی آرمان ها و اهداف انقلاب نیز باشد. مجلس انقلابی در یک نگاه کارکردگرا، مجلس مکتبی، اسلامی و مردمی است.مجلس تراز انقلاب اسلامی، مجلسی موقعیت شناس، ارزش مدار، حافظ منافع ملی و کارآمد است. مجلسی که به واقع به شعارهای مقدس و ارزش های اصیل انقلاب اسلامی معتقد و وفادار است.

در بیانیه  بسیار مهم و راهبردی “گام دوم انقلاب اسلامی”، رهبر معظم انقلاب اسلامی بر لزوم مشارکت دائمی مردم در روندهای سیاسی کشور از جمله انتخابات تاکید فرموده اند. از منظر معظم له به اوج رساندن مشارکت مردمی و مسابقه خدمت رسانی در مسائل سیاسی مانند انتخابات، حضور در صحنه های ملی و استکبارستیزی از مهم ترین الزامات مشارکت سیاسی است .

در واقع ضرورت دارد که با تمرکز بر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) برای تحقق راهبردهای انتخاباتی مورد توجه معظم له یعنی مشارکت حداکثری، انتخاب هوشمندانه و آگاهانه و افزایش کارایی و کارآمدی نظام در انخابات پیش رو شرکت نموده و به وظیفه خود در حفظ و ارتقاء اقتدار نظام اسلامی عمل نماییم.در شرایطی که دشمنان ملت ایران با به کارگیری تهدیدات ترکیبی و پیچیده به دنبال تضعیف ارکان نظام اسلامی هستند؛ انتخابات پرشور و کارآمد می تواند کارکردهای زیر را در خنثی سازی برنامه های دشمن داشته باشد:

 1. اثبات برخورداری نظام از پشتوانه مردمی و مقبولیت حداکثری
 2. اعلان اعتماد مکرر و دهها باره رای دهندگان به نظام
 3. امکان افزایش کارآمدی با حضور افراد شایسته وتوانمند در جایگاه نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی
 4. و…

با توجه به این موارد از همگان انتظار می رود:

 1. تمامی افراد واجد شرایط در انتخابات شرکت نموده و دیگران را تشویق و ترغیب به شرکت نمایند.
 2. با شناخت شرایط واوضاع و نیازها و مسائل اساسی کشور، معیارها و شاخص های مجلس و نمایندگان در تراز انقلاب اسلامی را دقیق مورد توجه قرار دهند.
 3. با حضور کاملاً آگاهانه و فعال رای خود را با شناخت نامزدهای انتخاباتی در صندوق های رای بریزند.
 4. در انتخابات با در نظر گرفتن مصالح نظام و منافع ملی و افزایش کارآمدی شرکت نمایند.
 5. به دور از احساسات و با در نظر گرفتن وظایف رای بدهند.

با نگاه مسئولانه به وضعیت و شرایط انتخاباتی و بهره گیری از رهنمودهای امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان ویژگی ها و شاخص هایی را برای نماینده تراز انقلاب اسلامی در نظر گرفت که اهم آنها عبارتند از :

 1. تعهد و پایبندی به مبانی و ارزش های اسلام و نظام اسلامی
 2. اعتقاد به خدمت گزاری به مردم به ویژه اقشار مستضعف جامعه
 3. استکبارستیزی، شجاعت و مقاومت درمقابل فشارهای دشمنان
 4. استقلال طلبی و دارای مرزبندی شفاف با دشمنان
 5. تخصص، تجربه، حسن سابقه، صداقت و …
 6. مردمی بودن و وفاداری به تعهدهای برعهده گرفته در مواضع
 7. التزام به قانون در عرصه های مختلف
 8. آگاهی از نیازهای کشور، جامعه، مردم و اهتمام برای تحقق این نیازها
 9. پایبندی به سیاست های کلی کشور به ویژه در حوزه اقتصاد مقاومتی
 10. حرکت در جهت آرمان ها ، اهداف و پیشرفت کشور
 11. کارآمدی، خستگی ناپذیری و اعتقاد به کار و تلاش جهادی
 12. برخورداری از روحیه مردمی،شاداب و با نشاط، مومن به ارزش های انقلاب، مومن به مردم و معتقد به حق مردم در چارچوب قوانین کشور
 13. و…

در یک نگاه کلی باید گفت مجلس محصول رای و عملکرد مردم بوده و پی آمدهای عملکردی نمایندگان هم تا حدود زیادی متوجه رای دهندگان است. نمایندگان مجلس نقش زیادی در تحقق ایده ها، آرمان ها و اهداف نظام اسلامی داشته و تحقق اهداف نظام به رای و نوع انتخاب مردم بستگی دارد؛ لذا مسئولیت و تکلیف سنگینی بر عهده مردم است که انجام صحیح این تکلیف منوط به تحقق صحت انجام تکلیف می باشد.در این زمینه می توان ادعا نمود انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی به عنوان آزمونی فراروی ملت ایران است که همگان با شناخت موقعیت باید با شکل دهی مجلسی در خور نظام اسلامی؛ ضمن کارآمدسازی کانونی ترین نهاد کشور، سنگری قابل اطمینان و مستحکم در جهت مقابله با توطئه های نظام استکباری ایجاد نمایند. بنابراین روز دوم اسفند باید به عنوان یک روزتعیین کننده و یک جشن ملی قلمداد شود  و بر همگان لازم است باهوشیاری و بدون در نظر گرفتن تفاسیر غلط از اوضاع کشور،  با نگاهی توامان حق مدار و تکلیف محور در پای صندوق های رای حاضر شده و بخشی از حقوق خود را دریافت و دین خود را نسبت به اسلام، انقلاب اسلامی و شهدای اسلام ادا نماییم.در این راستا هدایتگران جامعه وظیفه خطیری بر دوش دارند.

دکتر عباسعلی فرزندی

 

فهرست