بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۱۱)
تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از آنجا که جهان به دو دسته اصلی بلوک شرق و غرب تقسیم بندی شده بود، در همین راستا به ناچار دو گروه اصلی سلطه گر و سلطه پذیر به وجود آمده بودند و سلطه گران و استکبار جهانی نیز با تمسک به هر ابزار، روش و... جهت نیل به اهداف خود جوامع هدف را مورد حمله، تهدید و... قرار می دادند. استقلال و آزادی دو رکن اساسی انقلاب اسلامی با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین انقلاب های دوران معاصر همواره سعادتمندی و تعالی تمامی جوامع و به ویژه ایران اسلامی را مد نظر داشته است.

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از آنجا که جهان به دو دسته اصلی بلوک شرق و غرب تقسیم بندی شده بود، در همین راستا به ناچار دو گروه اصلی سلطه گر و سلطه پذیر به وجود آمده بودند و سلطه گران و استکبار جهانی نیز با تمسک به هر ابزار، روش و… جهت نیل به اهداف خود جوامع هدف را مورد حمله، تهدید و… قرار می دادند.

اما پیروزی انقلاب اسلامی با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی، تمامی معادلات مطلوب جهانی آن زمان(سلطه گر و سلطه پذیر) را تغییر داد و قدرت دیگری را در سطح منطقه و بین الملل مطرح کرد که طبق آیه ۲۷۹ سوره بقره … لَا تَظلِمونَ و لَا تُظلَمونَ: نه ظلم می کند و نه ظلم می پذیرد.

در همین راستا از بدو شکل گیری انقلاب اسلامی تا کنون، سلطه گران، مستکبران و زیاده خواهان جهانی جهت مقابله با انقلاب اسلامی، نظام برخاسته از آن و جمهوری اسلامی ایران برای ممانعت از رشد، گسترش و الهام بخشی آن، تمام توان، ظرفیت و… خود را به کار گرفته اند اما همانگونه که خداوند متعال در سوره توبه، آیه ۳۲ می فرمایند: یُریدونَ أَن یُطفِؤُا نُورَ اللهُ بِأَفواهِهِم وَ یَأبَی اللهُ إِلّا أَن یُتِمَّ نُورَهُ وَ لَو کَرِهَ الکافِرونَ» دشمنان هرگز نخواهند توانست مانع رشد، پیشرفت و الهام بخشی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران شوند.

استقلال، آزادی و عدم وابستگی از مهم ترین موضوعاتی است که تمامی جوامع بشری و به ویژه در جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه و مهمی برخوردار است.

در آیات متعددی از قرآن مجید به این مهم توجه شده است. خداوند متعال در سوره نساء، آیه ۱۴۱ می فرمایند:

«… وَ لَن یَجعَلَ اللهُ لِلکافِرینَ عَلیَ المؤمِنِینَ سَبِیلاً: و خداوند هیچ راه سلطه ای به سود کافرین بر ضد مؤمنان قرار نداده است.»

در همین راستا می توان گفت در انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن که بر مبنای دین اسلام و ارزش های آن استوار است نیز این موضوع از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در همین راستا می توان گفت استقلال و آزادی از مهم ترین شعارهای اساسی و ارزشمند انقلاب اسلامی محسوب می شود.

از آنجا که اندیشه امامین انقلاب اسلامی که برگرفته از دین اسلام و آموزه های دینی است، در مواضع و رهنمودهایشان به موضوع مهم استقلال، آزادگی و عدم وابستگی توجه ویژه شده است.

حضرت امام خمینی(ره) در این رابطه می فرمایند:

«در رأس برنامه ملت و دولت باید استقلال همه جانبه کشور، از قوای انتظامیه گرفته تا قوای تقنینیه و قضاییه و اجراییه [باشد].»(صحیفه امام، جلد ۱۲، ص۱۵۶)

حضرت امام خمینی(ره) همچنین فرموده اند:

«… ما جمهوری اسلامی می‌خواهیم: نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی، آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی. این یک مسئله‌ای نبود که بشود یک نفر آدم، ده نفر آدم، صد نفر آدم، کار را انجام بدهند. یک مسئله بود الهی و انجام گرفت. به طوری که تمام قشرهای ملت با هم یکصدا شدند. با آن یک صدا هم پیش بردند. و ما مادامی که این نهضت را نگهش داریم، حفظش کنیم پیروز هستیم. و ما امیدواریم که حفظ بشود.» (صحیفه امام، جلد۱۱، ص۳۹۸)

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) نیز این موضوع از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است. معظم له در بیانیه راهبردی «گام دوم انقلاب اسلامی» در رابطه با مفهوم استقلال و جایگاه این مهم می فرمایند:

«استقلال ملّی به‌معنی آزادی ملّت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرتهای سلطه‌گر جهان است، و آزادی اجتماعی به‌معنای حقّ تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است؛ و این هر دو از جمله‌ی ارزشهای اسلامی‌اند و این هر دو عطیّه‌ی الهی به انسانها‌یند و هیچ کدام تفضّل حکومتها به مردم نیستند. حکومتها موظّف به تأمین این دو اند. منزلت آزادی و استقلال را کسانی بیشتر می‌دانند که برای آن جنگیده‌اند. ملّت ایران با جهاد چهل‌ساله‌ی خود از جمله‌ی آنها است. استقلال و آزادی کنونی ایران اسلامی، دستاورد، بلکه خون‌آوردِ صدها هزار انسان والا و شجاع و فداکار است؛ غالباً جوان، ولی همه در رتبه‌های رفیع انسانیّت.

این ثمر شجره‌ی طیّبه‌ی انقلاب را با تأویل و توجیه‌های ساده‌لوحانه و بعضاً مغرضانه، نمی‌توان در خطر قرار داد. همه ــ مخصوصاً دولت جمهوری اسلامی‌ ــ موظّف به حراست از آن با همه‌ی وجودند. بدیهی است که «استقلال» نباید به‌معنی زندانی کردن سیاست و اقتصاد کشور در میان مرزهای خود، و «آزادی» نباید در تقابل با اخلاق و قانون و ارزشهای الهی و حقوق عمومی تعریف شود.»

با بهره گیری از رهنمودها و تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان اهداف، موانع و چالش ها و نتایج و بایسته هایی نسبت به موضوع محوری عدالت و مبارزه با فساد را تبیین و ارائه نمود.

از مهم ترین اهداف تحقق استقلال و آزادی در جامعه اسلامی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زمینه سازی جهت تحقق تمدن نوین اسلامی؛
 2. امنیت آفرینی در جامعه؛
 3. عزت و اقتدارآفرینی؛
 4. خودباوری و اعتماد به نفس؛
 5. رشد و پویایی در جامعه؛
 6. خودکفایی؛
 7. شکوفا شدن پیشرفت، استعدادها و ظرفیت ها؛
 8. بی تأثیری نفوذ، رخنه و تهاجم فرهنگی؛
 9. نقش بر آب شدن نقشه ها و اهداف دشمنان؛
 10. و…

از مهم ترین موانع و چالش های تحقق استقلال و آزادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کم توجهی به دستور مؤکد دین اسلام و آموزه های دینی مبنی بر ضرورت کسب استقلال و عدم وابستگی؛
 2. کم توجهی به بیانات و رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی؛
 3. القائات و وساوس شیطانی(نفس اماره) مبنی بر سازش با دشمن!!!؛
 4. تلاش بی وقفه و مستمر دشمنان از طریق توطئه، تطمیع، شبهه افکنی و…؛
 5. فریب خوردن و اغواگری برخی عوامل و دنباله های غرب گرا و فرصت طلب؛
 6. کم توجهی به فرهنگ اسلامی؛
 7. بی توجهی به ظرفیت ها و استعدادهای درونی کشور؛
 8. و…

مهم ترین نتایج و دستاوردهای تحقق استقلال و آزادی عبارتند از:

 1. فراهم شدن زمینه های لازم برای تحقق تمدن نوین اسلامی؛
 2. برقراری امنیت همه جانبه و پایدار در جامعه؛
 3. ناکارآمدسازی و نقش بر آب شدن اهداف و نقشه های دشمنان؛
 4. تحقق عزت و اقتدار جامعه اسلامی؛
 5. ممانعت از سوء استفاده دنباله روهای دشمنان و فرصت طلبان در جامعه؛
 6. ناامید شدن دشمنان از تهدید، نفوذ و تهاجم به کشور؛
 7. و…

مهم ترین ضرورت ها و بایسته ها در راستای تحقق استقلال و آزادی در جامعه عبارتند از:

 1. بهره گیری از دستورات دین اسلام و آموزه های دینی؛
 2. بهره گیری از بیانات و رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی؛
 3. شناسایی همه جانبه ظرفیت ها، امکانات، استعدادها و… و سازماندهی و به کارگیری صحیح آن ها؛
 4. شناسایی موانع و چالش های تحقق استقلال و آزادی در جامعه و رفع موانع و چالش ها؛
 5. به کارگیری مسئولان و مدیران مؤمن، انقلابی، متعهد، عادل و کارآمد؛
 6. تهیه نقشه راه استقلال و عدم وابستگی همه جانبه در جامعه؛
 7. و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت استقلال و آزادی از مهم ترین اهداف و ضرورت های جمهوری اسلامی ایران است.

ملت هایی که دارای استقلال، آزادی و عدم وابستگی هستند، عزت و اقتدار دارند و به همین سبب همواره می توانند در مسیر تعالی و پیشرفت تلاش و حرکت کنند. در همین راستا جهت تحقق استقلال و آزادی، تمامی ملت ایران اسلامی و به ویژه علماء، نخبگان و صاحبنظران وظیفه دارند با در نظر داشتن دستورات و رهنمودهای دین اسلام، آموزه های دینی، بیانات و رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی و… زمینه محقق شدن استقلال و عدم وابستگی را که زمینه ساز تشکیل و تحقق تمدن نوین اسلامی است را بیش از پیش مهیا و هموار کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست