بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی؛(۲) / دکتر عباسعلی فرزندی
«نیم نگاهی به وضعیت کنونی انقلاب اسلامی؛ ضرورت ها و بایسته ها؛»

انقلاب اسلامی با بهره گیری از مبانی و اصول دین اسلام و آموزه های دینی، همواره سعادت و تعالی بشر و به ویژه ملت ایران اسلامی را در نظر داشته است.

پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین رویدادهای دوران معاصر است؛ به این معنا که با پیروزی انقلاب اسلامی نظم جهانی مطلوب سلطه گران، مستکبران  زیاده خواهان از بین رفت و سبب سردرگمی آنان شد. پیروزی انقلاب اسلامی سبب پدیدار شدن نمونه ای دیگر از قدرت در سطح جهان شد که با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های قرآنی، لا تَظلِمونَ وَ لا تُظَلمونَ(سوره بقره آیه ۲۷۹): نه ظلم می کند و نه ظلم می پذیرد. از آنجا که با پیروزی انقلاب اسلامی، منافع و مطامع مستکبران و زیاده خواهان به مخاطره افتاد، در همین راستا دشمنان همواره در پی این بوده اند که مانع رشد و تعالی این انقلاب مهم و مؤثر باشند، اما انقلاب اسلامی به پیشرفت، تعالی و… شگفت انگیز مهمی دست یافته است و اکنون به الگویی برای نهضت های آزادیخواه اسلامی تبدیل شده است.

در همین راستا واکاوی وضعیت کنونی انقلاب اسلامی از ضروریات است. لذا هدف یادداشت حاضر، واکاوی وضعیت کنونی انقلاب اسلامی است، تا از این طریق ضمن شناخت وضع موجود، جهت دستیابی به وضع مطلوب(تحقق تمدن  نوین اسلامی) تمام تلاش به کار بسته شود.

انقلاب اسلامی دارای مشخصاتی است که آن را از سایر انقلاب ها متمایز می سازد، این ویژگی ها عبارتند از:

 1. مشروعیت(الهی بودن)؛
 2. مقبولیت(مردم پایه بودن و حمایت و تبعیت همه جانبه از رهبری دینی)؛
 3. رهبری دینی.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در رابطه با وضعیت کنونی انقلاب اسلامی می فرمایند:

«محصول تلاش چهل‌ساله، اکنون برابر چشم ما است: کشور و ملّتی مستقل، آزاد، مقتدر، باعزّت، متدیّن، پیشرفته در علم، انباشته از تجربه‌هایی گرانبها، مطمئن و امیدوار، دارای تأثیر اساسی در منطقه و دارای منطق قوی در مسائل جهانی، رکورددار در شتاب پیشرفتهای علمی، رکورددار در رسیدن به رتبه‌های بالا در دانشها و فنّاوری‌های مهم از قبیل هسته‌ای و سلّول‌های بنیادی و نانو و هوافضا و امثال آن، سرآمد در گسترش خدمات اجتماعی، سرآمد در انگیزه‌های جهادی میان جوانان، سرآمد در جمعیّت جوان کارآمد، و بسی ویژگی‌های افتخارآمیز دیگر که همگی محصول انقلاب و نتیجه‌ی جهت‌گیری‌های انقلابی و جهادی است.»(۲۲/۱۱/۱۳۹۷)

در رابطه با وضعیت فعلی انقلاب اسلامی(واقعیت ها) می توان گفت:

انقلاب اسلامی در چهل و یکمین سال حیات طیبه خود با مقاومت و ایستادگی همه جانبه در برابر سلطه گران و مستکبران جهانی همواره توانسته است از طرفی، اهداف و نقشه ها دشمنان را نقش بر آب کند و از طرف دیگر به عنوان الگویی برای نهضت های آزادیبخش اسلامی مطرح شود.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون به پیشرفت های مهمی در حوزه علم وفناوری، صنعت، سیاست، فرهنگ و… دست یافته است که از مهم ترین آن ها می توان به وحدت و همگرایی، قدرت الهام بخشی، ساخت درونی قدرت، استقلال و عدم وابستگی، امنیت و آمادگی همه جانبه و …. اشاره کرد.

باید توجه داشت که جایگاه انقلاب اسلامی در سطح منطقه ای و بین الملل را از ۲ جبهه­ی خودی و دشمن می توان مورد بررسی قرار داد:

در جبهه خودی و همگرا، دوستان انقلاب اسلامی به نقش و جایگاه مهم و تأثیرگذار انقلاب اسلامی در سطح منطقه و بین الملل اذعان دارند و این مجموعه همچون انقلاب اسلامی در تضاد و تقابل با نظام سلطه و مستکبران جهانی قرار دارند.

در جبهه دشمن و واگرا، دشمنان انقلاب اسلامی گرچه به نقش و جایگاه انقلاب اسلامی در سطح منطقه و بین الملل واقف هستند و از قدرتمند شدن روز افزون ایران اسلامی نیز بیم در دل دارند، اما با سیاه نمایی، شبهه افکنی، وارونه جلوه دادن ارزش ها، آرمان ها، اهداف و… انقلاب اسلامی، سعی در تضعیف و از بین بردن انقلاب اسلامی دارند!!! و در این مسیر با بهره گیری از دستگاه های تبلیغاتی، رسانه های مکتوب و الکترونیکی و… سعی می کنند به اهداف خود جامه عمل بپوشانند، اما طبق وعده های الهی آنان هرگز به اهداف شوم خواهد نخواهند رسید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ۷ حوزه مهم و اساسی را به عنوان توصیه جهت دستیابی و تحقق تمدن نوین اسلامی در بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» مطرح فرمودند که توجه و به کارگیری آن از ضروریات و بایسته های کنونی است که این حوزه ها شامل: «علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و سبک زندگی.» می شود.

در همین راستا توجه و به کارگیری همه جانبه ۷ محور ذکر شده، از ضروریات است.

از مهم ترین ضرورت ها و بایسته های حفظ و تقویت انقلاب اسلامی و تقابل با اهداف و خواسته های مستکبران جهانی و به ویژه آمریکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وفاداری به اسلام ناب محمدی و تمایز آن از اسلام آمریکایی و صیانت از فرهنگ و هویت اسلامی؛
 2. سعی و تلاش مستمر و همه‌جانبه جهت افزایش کارآمدی و کارآیی نظام اسلامی؛
 3. تقویت روحیه وحدت و همگرایی؛
 4. مبارزه با عوامل تفرقه و توجه عملی به اتحاد و انسجام اسلامی و ملی؛
 5. بصیرت و دشمن شناسی همه جانبه؛
 6. حفظ و پاسداشت  عوامل اساسی پیروزی انقلاب (مکتب و آموزه‌های آن، رهبری دینی، وحدت عمومی و فراگیر ملت و…)؛
 7. حفظ و بهره گیری مستمر از آرمان ها، ارزش ها، اهداف و… انقلاب اسلامی؛
 8. تلاش جهت تحکیم روابط ملت بصیر و انقلابی با رهبری دینی و تقویت رابطه معنوی و الهی مردم با رهبری(تبعیت همه جانبه)؛
 9. زنده نگه داشتن روحیه امید به آینده در جامعه؛
 10. نهادینه کردن روحیه ایثار، مقاومت و پایداری؛
 11. حفظ روحیه و آرمان‏های انقلابی؛
 12. ترویج آرمان ها و اهداف دینی و ارزشی؛
 13. تلاش جهت تحکیم ساخت درونی قدرت؛
 14.  توجه به تقویت قدرت ملی و تلاش برای برقراری امنیت همه‌جانبه، با اتکا به عوامل بومی قدرت با حفظ هویت اسلامی و انقلابی؛
 15. اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده نسبت به توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان و تبدیل امید آنان به یأس؛
 16.  تقویت روحیه خودباوری، استقلال، ابتکار، سخت‌کوشی و همه آحاد ملت و مسئولان درصحنه ملی و فراملی؛
 17. از بین بردن زمینه دخالت بیگانگان و قطع ید نااهلان در تصمیم سازی با طرد دو چهرگان، دشمنان کینه‌توز و دوست نمایان ناآگاه؛
 18. تدوین و عملیاتی کردن استراتژی جامع و کارآمد برای تقویت جبهه فرهنگی انقلاب و دفع تهاجم همه جانبه جبهه دشمنان؛
 19. مبارزه با شایعات، جنگ روانی و تبلیغات دروغین دشمنان در حوزه فضای مجازی، رسانه و…
 20. موضع گیری در برابر اقدامات دشمنان خارجی و بدخواهان داخلی؛
 21.  توسعه و تعمیق آموزه‌های دینی، انقلابی در اقشار مختلف جامعه (اخوت، توکل و…)؛
 22. حضور همه جانبه، مؤثر و به موقع در راستای حمایت از انقلاب اسلامی؛
 23. تقویت فرهنگ عمومی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی با کارآمد سازی نظام‌های فرهنگ‌ساز جامعه؛
 24. مبارزه با تحجر و التقاط با تبیین آموزه‌های اسلام ناب؛
 25.  تلاش هدفمند و هوشمندانه برای تقویت روحیه اعتمادبه‌نفس و خوداتکایی (شناخت استعدادها و ظرفیت‌ها و تقویت آن، تقویت اراده و ایمان و…)؛
 26. دفع و رفع آسیب‌های پیش روی انقلاب با برنامه‌ریزی و در نظر گرفتن روش‌های هوشمند (قاطعیت با افکار و اعمال برانداز، مقابله فرهنگی با شبهات فرهنگی)؛
 27. جلوگیری از مطرح‌شدن و گسترش توقعات کاذب؛
 28. مبارزه همه‌جانبه با عوامل هرج‌ومرج و ناامنی و آشوب با تمرکز بر نقش اهمیت ساز مردم، حضور پرشور و حماسی مردم در عرصه‌های مختلف و حمایت از انقلاب اسلامی)؛
 29. موضع‌گیری ابتکاری مسئولان و صاحب‌نظران در مقابل سیاست‌ها و راهبردهای دشمنان انقلاب اسلامی؛
 30. تلاش و جهاد علمی در سطوح و زمینه‌های مختلف (بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی، آموزش‌های تخصصی)؛
 31. جلوگیری از انزوا و به حاشیه رفتن نیروهای ارزشی و اصیل انقلاب؛
 32. هوشیاری، حساسیت برنامه ریزی شده نسبت به نفوذی ها و غیرخودی ها؛
 33. جهت‌گیری جناح‌ها و جریان‌های سیاسی بر اساس منافع ملی و دوری از منافع گروهی و جناحی؛
 34. توجه به نقش عبادی – سیاسی مساجد و بهره‌گیری از موقعیت مساجد و مراکز دینی به‌صورت هدفمند، اثرگذار و کارا در جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی؛
 35. سالم‌سازی محیط اجتماعی با جلوگیری از گسترش تهمت و شایعه‌پراکنی و دیگر اقدامات تخریبی؛
 36. تبیین ابعاد کارآمدی سیاسی دین در امر حکومت و اداره جامعه با تولید ادبیات و دانش اداره جامعه مبتنی بر احکام اسلام و معادله و برنامه‌ریزی روشمند؛
 37. شناخت اهداف، نقشه ها، سیاست ها، راهبردها، راهکارها و… دشمنان انقلاب اسلامی؛
 38. ارائه نظرات خبرگی و کارشناسی جهت مقابله با اهداف، سیاست ها، راهبردها، راهکارها و… دشمنان؛
 39. مقابله برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند با تهاجم و شبیخون فرهنگی و جنگ نرم دشمنان با تمرکز بر ارزش‌های دینی، انقلابی؛
 40. و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت انقلاب اسلامی پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب و ورود در چهل و یکمین سال حیات طیبه خود، در جایگاه مهمی در سطح منطقه ای و بین المللی قرار دارد که همچون گذشته با ایستادگی و مقاومت در برابر سلطه گران، مستکبران  زیاده خواهان مانع تحقق اهداف و خواسته های آنان شده است.

گرچه دشمنان همواره سعی در خاموش کردن نور پر فروغ انقلاب اسلامی داشته اند، اما طبق آیه ۳۲ سوره توبه: یُریدُونَ أَن یُطفِئوا نُور اَللهُ بِأَفواهِهِم وَ یَأبَی اللهُ إِلّا أَن یُتِمُّ نُورَهُ وَ لَو کَرِهَ الکافِرونَ: می خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و خدا جز به کمال رساندن نور خود نمی خواهد، هر چند کافران را خوش نیاید. در همین راستا، با عنایات خداوند متعال، نور انقلاب اسلامی إنشاءا… همواره پرفروغ تر از گذشته خواهد شد و نابودی دشمنان و بدخواهان اسلام و مسلمین نیز به زودی محقق خواهد شد.

 

فهرست