بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۲۰)
جوانان کشورهای اسلامی نیز با بهره گیری از جوانان ایران اسلامی، در مسیر تحقق آرمان ها، اهداف و... اسلامی نقش آفرینی می کنند.

«جوان مؤمن انقلابى؛ به عنوان موتور محرکه پیشرفت نظام اسلامی؛ راهبردها و راهکارها»

انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، همواره در پی تعالی و پیشرفت جامعه بوده است و در این مسیر، جوانان به عنوان مهم ترین ارکان جامعه، نقش مهمی را ایفا می کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) چهره جوان در مکتب اسلام را این گونه ترسیم کرده اند؛ «نظر اسلام درباره جوانان دقیقاً منطبق بر همان امری است که امروز پیشنهاد و نیاز ما از نسل جوان و برای نسل جوان است»(۰۱/۰۲/۱۳۷۹)

معظم له جوان را نقطه امید و شکوفایی دانسته و فرموده‌اند، «همین جا من به شما جوانان عزیز عرض می کنم که از منظر دینی، جوان یک نقطه امید و شکوفایی است، این نقطه امید و شکوفایی در همه چیز است، در مبارزات، در مجاهدات اجتماعی، در فعالیت های گوناگون جامعه و در مجاهدت های شخصی، روحی و درونی، خطاب به جوان از سوی دین همیشه یک خطاب ویژه است.»(۱۴/۰۸/۱۳۷۶)

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) جوانان ایرانی را در تقابل با جوامع غربی، دارای شوق جوانی، نورانیت و صفای جوانی و دین داری و ایمان و… می دانند و در این راستا می فرمایند: «نقطه مقابل آن[جوامع غربی] را شما امروز در کشور خودمان مشاهده می کنید، شوق جوانی، نورانیت جوانی، صفای جوانی، دین داری و ایمان در جوانان پدیده ای که از اول انقلاب تا امروز به طور مستمر مثل یک رودخانه­ی زلال و پرخروش در جریان بوده است».(۰۸/۱۲/۱۳۷۹)

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل ماهیت استبدادی و استکباری رژیم پهلوی، جوانان در جامعه منزوی و نقش آنان بسیار کمرنگ بود اما پیروزی انقلاب اسلامی زمینه ساز بروز استعدادها، توانایی ها، ظرفیت ها و… جوانان شده است.

به گونه ای که اکنون جوانان ایرانی نه تنها در ایران اسلامی نقش آفرینی مؤثر، کارآمد و… در تمامی ابعاد و سطوح دارند، بلکه دیگر کشورها، جوانان مؤمن، بصیر و انقلابی ایران اسلامی را به عنوان الگوهای مؤثر در جهت دستیابی به اهداف خود می دانند و در واقع می توان گفت جوانان ایران الهام بخش دیگر ملت ها شده اند.

جوانان کشورهای اسلامی نیز با بهره گیری از جوانان ایران اسلامی، در مسیر تحقق آرمان ها، اهداف و… اسلامی نقش آفرینی می کنند. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این رابطه می فرمایند:

«(امروز) بیداری اسلامی شرق و غرب جهان اسلام را به جنب و جوش آورده و احساس هویت و شخصیت را در آنان باز آفریده است، (امروز) پرچم عزت و اقتدار اسلامی در ایران به اهتزاز در آمده، ملت مظلوم فلسطین با تمسک به شعار اسلام، افق های صهیونیسم را به یأس و ناکامی انباشته. جوانان در کشورهای اسلامی: به میدان مطالبات آرمانی پا نهاده، و در برابر تجاوزگران و مستکبران عالم تهدیدی بزرگ آفریده‌اند»(۰۱/۱۲/۱۳۸۰)

معظم له همچنین می فرمایند:

«در بسیاری از کشورها و در کشورهای اسلامی بیشتر جوان ها به ندای اسلام دل بسته اند»(۲۴/۱۲/۱۳۷۹)

در همین راستا، نقش آفرینی و الگودهی جوانان ایران اسلامی به دیگر کشورها و به ویژه به کشورهای اسلامی روند روزافزون پیدا کرده است.

از آنجا که جبهه استکبار جهانی و زیاده خواهان با وجود پیشرفت و افزایش الگودهی جوانان به دیگر کشورها، اهداف، سیاست ها و… خود را در خطر می بیند، به همین سبب همواره در پی این بوده است که مانع پرورش، تقویت و نقش آفرینی جوان مؤمن انقلابی شود و در این مسیر از هیچ اقدامی فروگذار نکرده است.

شبهه افکنی، تردیدافکنی، القائات ناصواب، با بهره گیری از فضای مجازی، رسانه ها و… تنها نمونه ای از اقدامات مستکبرین و زیاده خواهان جهانی علیه جوانان ایران اسلامی است.

هدف دشمنان از انجام چنین اقداماتی نیز می توان دلسرد کردن، ناامید کردن، بی تفاوت کردن و… جوانان از آینده و در نهایت، منزوی، خنثی و حتی تقابل آنان با آرمان ها، اهداف، سیاست ها و… ایران اسلامی دانست.

اما با لطف و عنایات خداوند متعال، رهنمودها و بیانات حکیمانه و عالمانه امامین انقلاب اسلامی، همواره نقشه ها و اهداف دشمنان و بدخواهان انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت ایران اسلامی نقش بر آب شده است و در مقابل، عزت و اقتدار ایران اسلامی با نقش آفرینی جوانان در عرصه های مختلف روزافزون شده است و اکنون ایران اسلامی و جوانان ایرانی الهام بخش سایر کشورها و به ویژه امت اسلامی شده اند.

جهت تقویت نقش جوان مؤمن انقلابى در تحقق اهداف انقلاب، موانع بسیار زیادی وجود دارد که از مهم ترین این موانع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کم توجهی به رهنمودها و توصیه های دین اسلام و آموزه های دینی در حوزه جوان مؤمن و انقلابی؛
 2. کم توجهی به نقش آفرینی جوانان در راستای تحقق اهداف، ارزش ها و… انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛
 3. کم توجهی به اسناد بالادستی به ویژه بیانات و رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی در عرصه های نقش آفرینی جوانان؛
 4. القاء یأس و ناامیدی در میان افراد جامعه به ویژه جوانان؛
 5. تلاش بی وقفه دشمنان به ویژه در حوزه فضای مجازی، رسانه و… در قالب شبهه افکنی، شایعه پراکنی و…؛
 6. کم توجهی و بی اعتمادی به ظرفیت ها و استعدادهای جوانان؛
 7. اطمینان و اعتماد به دشمنان(نگاه سازش کارانه)؛
 8. سهل انگاری و راحت طلبی افراد و عدم ورود برخی از جوانان در صحنه های حمایت از انقلاب اسلامی؛
 9. عدم بصیرت و دشمن شناسی؛
 10. و…

 

از مهم ترین راهبردها و راهکارهای نقش آفرینی جوانان مؤمن انقلابى می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بهره گیری و به کارگیری دستورات و رهنمودهای دین اسلام و آموزه های دینی؛
 2. نصب العین قرار دادن اسناد بالادستی به ویژه پیروی و حمایت همه جانبه از منویات امامین انقلاب اسلامی؛
 3. توجه همه جانبه به اهداف، سیاست ها و… انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛
 4. بهره گیری از ظرفیت ها، استعدادها و… جوانان نخبه؛
 5. به کارگیری جوانان مؤمن و انقلابی در رده های تصمیم سازی و تصمیم گیری؛
 6. مقاومت و ایستادگی همه جانبه در تمام ابعاد و سطوح در برابر دشمن؛
 7. بصیرت و شناخت دشمن در تمام ابعاد و سطوح و عدم اعتماد به دشمن؛
 8. فراهم شدن ساز و کارهای امیدواری به آینده؛
 9. تبیین نقش دشمنان در جلوگیری از تحقق اهداف انقلاب اسلامی و ضرورت بصیرت افزایی در این زمینه ها؛
 10. توانمندسازی جوانان جهت نقش آفرینی بیشتر آن ها در عرصه های مختلف؛
 11. تقویت اعتماد به نفس و خودباوری در جوانان؛
 12. شناسایی موانع و چالش های نقش آفرینی جوانان مؤمن و انقلابی در جامعه و رفع موانع و چالش ها؛
 13. ارائه راهبردها، راهکارها و… علمی و عملی جهت نقش آفرینی جوانان مؤمن و انقلابی؛
 14. و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت جوان مؤمن انقلابی به عنوان یکی از مهم ترین ارکان جامعه نقش مؤثر و کارآمدی در پیشبرد و تحقق آرمان ها، اهداف و… انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایفا می کند.

در دوران کنونی که جوانان از مهم ترین اهداف جبهه استکبار جهانی هستند، به صورت طبیعی، بهره گیری از آموزه های دینی، تبیین دیدگاه های امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، توجه همه جانبه به رشد، تقویت، توانمندسازی، کارآمدسازی، تقویت و ارتقاء ظرفیت ها و استعدادها، مقابله با یأس و ناامیدی، فراهم نمودن ساز و کارهای امیدواری و… جوانان برای جامعه امری ضروری است. در همین راستا ارائه راهبردهای عملیاتی جهت نقش آفرینی هر چه بیشتر جوانان در عرصه های مختلف جامعه ضرورتی اجتناب ناپذیر است که در تحقق این امر علماء، نخبگان و صاحبنظران می توانند نقش آفرینی کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست