بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۲۳)
امید به آینده از مهم ترین ضروریات کنونی تمامی جوامع اسلامی و به ویژه ایران اسلامی است.

« چگونگی تحقق امید به آینده با عنایت بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛»

امید به آینده از مهم ترین ضروریات کنونی تمامی جوامع اسلامی و به ویژه ایران اسلامی است.

از آنجا که امید به آینده سبب دستیابی به آرمان ها، اهداف و… مطلوب، دستیابی به تعالی، پیشرفت و سعادت در جامعه به دست آوردن استقلال و عدم وابستگی در تمامی ابعاد و سطوح، پویایی، تحرک و تلاش بیشتر در جامعه، برطرف کردن مشکلات و مسائل فردی و اجتماعی، کسب عزت و اقتدار همه جانبه جوامع اسلامی و به ویژه ایران اسلامی می شود، به همین سبب مستکبران، سلطه گران و زیاده خواهان همواره در پی آن بوده اند که با ایجاد یأس و ناامیدی، سبب عدم تحقق امید به آینده در جامعه هدف(جوامع اسلامی و به ویژه ایران اسلامی) شوند اما به لطف خداوند متعال، رهنمودها و هدایت های حکیمانه امامین انقلاب اسلامی، ملت بصیر و انقلابی ایران اسلامی همواره توانسته اند در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی حرکت کنند و با امید به آینده زمینه تحقق آرمان ها، اهداف و… انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی را بیش از پیش هموار کنند.

از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. توکل به خداوند متعال

توکل به خداوند متعال از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده است. خداوند متعال در آیه ۳ سوره طلاق می فرمایند:

… وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا:

و هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد کرد که خدا امرش را نافذ و روان می‌سازد و بر هر چیز قدر و اندازه‌ای مقرّر داشته است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) نیز می فرمایند:

«… از هیچ چیز نترسید و به خدا توکّل کنید. بدانید که اگر برای خدا کار کردید، خدا به شما کمک خواهد کرد … هرکس برای خدا باشد، خدا برای اوست. قوانین و نوامیس طبیعت در خدمت او حرکت می‌کند و مثمر ثمر می‌شود. هر کس راه نیک را برای خدا انتخاب کند، خدای متعال ادامه‌ی این راه را تا وقتی که او همّت و اراده دارد، برای او هموار خواهد کرد؛ یعنی هر قدمی بردارید، قدم بعدی برای شما مفتوح خواهد شد و همین‌طور که پیش بروید، خدای متعال گشایشهای پی‌درپی را برای شما به‌وجود خواهد آورد. به خدا توکّل کنید، از هیچ چیز نترسید و ملاحظه‌ی تهدیدها و اخمها را نکنید.»(۱۷/۰۹/۱۳۸۲)

 

 1. اعتماد و اطمینان به وعده های الهی

از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده می توان به اعتماد و اطمینان به وعده های الهی اشاره کرد.

خداوند متعال در آیه ۶۰ سوره روم می فرمایند: فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَلَا یَسْتَخِفَّنَّکَ الَّذِینَ لَا یُوقِنُونَ: پس تو صبر پیشه کن، که وعده خدا البته حق و حتمی است و مراقب باش که مردم بی‌علم و یقین و ایمان (مقام حلم و وقار) تو را به خفت و سبکی نکشانند.

همچنین خداوند متعال در آیه ۶ سوره روم می فرمایند: وَعْدَ اللَّهِ لَا یُخْلِفُ اللَّهُ وَعْدَهُ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ: این وعده خداست که خدا هرگز خلاف وعده نکند، و لیکن اکثر مردم (از این حقیقت) آگاه نیستند.

خداوند متعال در آیه ۹ سوره آل عمران می فرمایند: … إِنَّ اللَّهَ لَا یُخْلِفُ الْمِیعَادَ: همانا خداوند وعده‌ى خود را تخلّف نمى‌کند.

 1. عدالت

جامعه عدالت محور به جامعه­ای اطلاق می­شود که حق هیچ انسانی در آن تضییع نگردد و همه از حقوق طبیعی خود برخوردار باشند. بر مبنای تعالیم الهی و فرهنگ و معارف نبوی هیچ گونه برتری از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، دین و عقاید نمی­تواند ملاک تمایز قرار گیرد. در قرآن کریم به این نکته تصریح شده است که خداوند متعال در سوره آل حجرات، آیه ۱۳ می فرمایند: «یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ‏ مِنْ ذَکَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ»

علامه طباطبایی در تفسیر آن می­فرمایند اگر شمول آیه را بپذیریم، قرآن همه اختلافات طبقاتی که موجب تفاخر می شود را نفی کرده و هیچ انسانی بر دیگری برتری ندارد مگر به تقوای الهی(تفسیر المیزان، ج۱۸، ص ۳۲۸، ذیل آیه ۱۳ سوره حجرات)

 1. وحدت و همگرایی

وحدت و همگرایی از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده است. خداوند متعال در سوره آل عمران، آیه ۱۰۳ می فرمایند: وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا …: و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید وپراکنده نشوید.

حضرت امام خمینی(ره) در این رابطه می فرمایند:

«ما برای دفاع از اسلام و ممالک اسلامی و استقلال ممالک اسلامی در هر حال مهیا هستیم. برنامه ما برنامه اسلام است، وحدت کلمه مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است، برادری با جمیع فرق مسلمین است در تمام نقاط عالم، هم پیمانی با تمام دوَل اسلامی است در سراسر جهان.»(صحیفه امام، ج۱، ص ۳۳۶)

 

 1. در نظر داشتن آرمان ها، اهداف و… مطلوب

در نظر داشتن آرمان ها، اهداف و… مطلوب از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این رابطه می فرمایند:

حرکت مردم به سمت اهداف و آرمانهای دینی است.»(۲۸/۰۵/۱۳۸۴)

معظم له همچنین می فرمایند: «اسلام آمده است به انسانها هدف بدهد و آنها را به سمت آرمانهاى والا و زیباى بشرى به حرکت وادارد.»(۱۹/۱۱/۱۳۷۱)

 1. ایجاد نشاط، پویایی و انگیزه

ایجاد نشاط، پویایی و انگیزه از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این رابطه می فرمایند: «نشاط مردمی، خون تازه‌ای به رگهای نظام میریزد و روح تازه‌ای میدمد.»(۰۶/۱۲/۱۳۸۸)

معظم له همچنین می فرمایند: امید و نشاط در میان ملت بزرگ ایران یکی از دستاوردهای اسلام و انقلاب است.(۲۵/۰۹/۱۳۸۲)

 1. برنامه ریزی صحیح جهت دستیابی به آینده مطلوب

از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده می توان به برنامه ریزی صحیح جهت دستیابی به آینده مطلوب اشاره کرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این رابطه می فرمایند:

«برنامه، هم هماهنگی و هم‌افزایی ایجاد میکند، هم زنجیره‌ی برنامه‌ها ما را به اهداف چشم‌انداز میرساند.»(۰۳/۰۶/۱۳۹۵)

«برنامه‌ ریزی کمک خواهد کرد که مردم بتوانند به آنچه که در پیش روی آنهاست، اعتماد کنند؛ بتوانند در مورد پیشرفت کشور قضاوت کنند.»(۱۲/۰۵/۱۳۸۸)

 1. شناخت ظرفیت ها، استعدادها و امکانات موجود

شناخت ظرفیت ها، استعدادها و امکانات موجود از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده محسوب می شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این رابطه می فرمایند:

«از امکان و استعداد خود به بهترین وجه استفاده کنید. این توفیق را از خدا بدانید؛ او را شکر بگویید و آن را برای خودتان حفظ کنید.»(۲۹/۰۶/۱۳۷۴)

در یک جمع بندی کلی می توان گفت امید به آینده یکی از مهم ترین عوامل تحقق تمدن نوین اسلامی محسوب می شود.

 1. توکل به خداوند متعال از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده است.
 2. از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده می توان به اعتماد و اطمینان به وعده های الهی اشاره کرد.
 3. عدالت از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده محسوب می شود.
 4. از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده می توان به وحدت و همگرایی اشاره کرد.
 5. در نظر داشتن آرمان ها، اهداف و… مطلوب از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده است.
 6. ایجاد نشاط، پویایی و انگیزه از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده است.
 7. از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده می توان به برنامه ریزی صحیح جهت دستیابی به آینده مطلوب اشاره کرد.
 8. شناخت ظرفیت ها، استعدادها و امکانات موجود از مهم ترین عوامل تحقق امید به آینده محسوب می شود.

در نهایت می توان گفت از آنجا که امید به آینده نقش بسزایی در تحقق تمدن نوین اسلامی دارد، در همین راستا می توان گفت از طرفی بر عموم مردم بصیر و انقلابی است تا با در نظر داشتن آموزه و دستورات دینی و همچنین منویات امامین انقلاب اسلامی، زمینه تحقق امید به آینده را فراهم سازند و همچنین بر علما، نخبگان، صاحبنظران و اندیشمندان است تا با ارائه نظرات خبرگی و کارشناسی، راهبردها و راهکارهای عملیاتی تحقق امید به آینده را تبیین و تشریح نمایند تا از این طریق ضمن نقش بر آب شدن نقشه های دشمنان و بدخواهان، زمینه عزت مندی و اقتدار اسلام و مسلمین بیش از پیش هموارتر شود.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست