بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۲۴)
یکی از مهم ترین اهداف و سیاست های انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، استکبارستیزی است.

«استکبارستیزی؛ از مهم ترین اهداف و سیاست های انقلاب اسلامی؛ با عنایت به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛»

قرآن کتاب جامع، هدایتگر و راهنماست که همواره انسان را به سوی پیشرفت و تعالی رهنمون می سازد. یکی از مهم ترین موضوعات مطرح شده در قرآن مجید استکبارستیزی است. در این رابطه خداوند در سوره نساء، آیه ۱۴۱ می فرمایند: … وَلَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا: و خداوند هرگز راهى براى سلطه‌ى کفّار بر مسلمانان قرار نداده است. بر پایه نصوص دینی « وَ لَا یَزَالُونَ یُقَاتِلُوکُم حَتّی یَرُدُّکُم عَن دِینِکُم(آیه ۲۱۷ سوره بقره) – وَ لَن تَرضَی عَنکَ الیَهُودُ و لَا النَصَاری حَتّی تَتَبِع مِلَتَهُم (آیه ۱۲۰ سوره بقره) » نظام سلطه و استکباری مرزی جز عدول از همه ی هویت ها و ارزش های معنوی و الهی انقلاب اسلامی نمی شناسد. در همین راستا می توان گفت انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین انقلاب های دوران معاصر با بهره گیری از دین اسلام، آموزه های دینی همواره توانسته است الگویی موفق، مؤثر و کارآمد برای جهانیان باشد.

انقلاب اسلامی از بدو پیروزی تا کنون همواره با در نظر داشتن دین اسلام و آموزه های دینی که خداوند متعال در سوره بقره، آیه ۲۷۹ می فرماید …. لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ: نه ظلم و ستم می کند و هرگز اجازه نمی دهد به او(آرمان ها، اهداف، سیاست ها و…) ظلم شود.

یکی از مهم ترین اهداف و سیاست های انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، استکبارستیزی است.

پیروزی انقلاب اسلامی را می توان نقطه عطفی در تعریف مفهوم قدرت در سطح بین الملل دانست. به این معنا که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی جهان به دو دسته سلطه گر و سلطه پذیر تقسیم بندی می شد و سلطه گران، مستکبران و زیاده خواهان بدون در نظر داشتن قواعد و قوانین بین الملل، ارزش های انسانی و اخلاقی و… جوامع هدف را چپاول و غارت می کردند اما پیروزی انقلاب اسلامی قدرت نوع سومی را برای جهانیان معرفی کرد که با حمایت همه جانبه از مظلومین، مستضعفین و آزادیخواهان اسلامی در مقابل ظالمان و مستکبران ایستادگی و مقاومت می کند(استکبارستیزی) و مدافع، حامی و… مظلومین است(مظلوم یاوری)

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون از آنجا که منافع، مطامع و… مستکبران، سلطه گران و… به مخاطره افتاده است و با تهدید اساسی و جدی رو به رو شده است، به همین سبب دشمنان در پی آن بوده اند تا با انواع اقدامات، ابزارها و… همچون(تطمیع، تهدید، شبهه افکنی و…) ایران اسلامی را به سازش با دشمنان وادار کنند و مانع رشد، تعالی، پیشرفت و… انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری شوند، اما نقشه های آنان با هدایت ها و رهنمودهای حکیمانه و عالمانه امامین انقلاب اسلامی همواره نقش بر آب شده است.

در همین راستا، یکی از مهم ترین بیانیه های راهبردی، مؤثر و راهگشا، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است.استکبارستیزی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که به صورت محتوایی و معنایی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به آن توجه شده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این زمینه، در بیانیه می فرمایند: «نماد پُرابّهت و باشکوه و افتخارآمیز ایستادگی در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان و در رأس آنان آمریکای جهان‌خوار و جنایت‌کار، روزبه‌روز برجسته‌تر شد. در تمام این چهل سال، تسلیم‌ناپذیری و صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن برافراشته‌ی آن در مقابل دولتهای متکبّر و مستکبر، خصوصیّت شناخته‌شده‌ی ایران و ایرانی بویژه جوانان این مرز و بوم به‌شمار میرفته است. قدرتهای انحصارگر جهان که همواره حیات خود را در دست‌اندازی به استقلال دیگر کشورها و پایمال کردن منافع حیاتی آنها برای مقاصد شوم خود دانسته‌اند، در برابر ایران اسلامی و انقلابی، اعتراف به ناتوانی کردند. ملّت ایران در فضای حیات‌بخش انقلاب توانست نخست دست‌نشانده‌ی آمریکا و عنصر خائن به ملّت را از کشور برانَد و پس از ‌آن هم تا امروز از سلطه‌ی دوباره‌ی قلدران جهانی بر کشور با قدرت و شدّت جلوگیری کند»(۲۲/۱۱/۱۳۹۷)

  1. جمهوری اسلامی ایران؛ الگوی استکبارستیزی در دنیا

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) جمهوری اسلامی ایران؛ الگوی استکبارستیزی در دنیاست. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«امروز ملتهای جهان به ملت ایران نگاه میکنند، از ملت ایران نیرو میگیرند، انگیزه میگیرند، انرژی میگیرند. امروز شعارهای ضد استکباری ملت ایران در همه‌ی دنیای اسلام گسترش پیدا کرده است. امروز شما به هر کشوری از کشورهای اسلامی که حرکت کنید، با هرگونه رژیمی، با هرگونه دستگاه حاکمه‌ای، میبینید ملتهای آنها به شعارهای شما، به انگیزه‌ها و آرمانهائی که شما ترسیم کردید، با چشم عزت و احترام نگاه میکنند؛ شعار ضدیت با ظلم، ضدیت با سلطه، دفاع از مظلومان، دفاع از ملت فلسطین، دشمنی با شبکه‌ی اختاپوسی صهیونیسم. این دل ملتهای مسلمان است؛ این گسترش انقلاب اسلامی است.»(۱۴/۰۳/۱۳۸۷)

  1. استکبارستیزی؛ شاخصه اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استکبارستیزی؛ شاخصه اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«آنچه که مهم است فراموش نشود، اهداف و شاخصهای اصلی است. این را بارها گفته‌ایم … استکبارستیزی؛ ایستادگی قاطع در مقابل حرکت کفر و نفاق – نه فقط در کشور، بلکه در سطح جهان – مرزبندی شفاف با دشمنان انقلاب و دشمنان دین؛ اینها شاخص است. اگر کسی مرزبندی شفاف نمیکند، قدرِ خودش را کاهش میدهد؛ اگر گرایش پیدا میکند، از دائره خارج میشود. اینها آن مبانی و آن خطوط اصلی است. حرکت انقلاب، حرکت روشنی است، حرکت رو به جلوئی است و این حرکت ان‌شاءالله ادامه پیدا خواهد کرد.»(۰۲/۰۴/۱۳۸۹)

  1. آمریکا و رژیم صهیونیستی؛ بزرگترین مصادیق استکبار جهانی

۱- باید توجه کرد که تضاد نظام استکبار با جمهوری اسلامی ماهوی و هویتی است. ۲- تضاد نظام استکبار با محوریت آمریکا با جمهوری اسلامی یک تضاد راهبردی است. ۳- عمق دشمنی آمریکا به عنوان محور استکبار قائم به اشخاص نیست، بلکه مرتبط و برخاسته از نظام سلطه و استکبار است. ۴- تضاد بین نظام سلطه و جمهوری اسلامی صرفاً موضوعی نیست بلکه در ابعاد مختلف است، بر این اساس باید گفت سران آمریکا و رژیم صهیونیستی خود را در تقابل با اسلام ضداستکباری تعریف کرده اند و امروزه به عنوان بزرگ ترین مصادیق استکبار جهانی تبدیل شده اند.

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) آمریکا و رژیم صهیونیستی؛ بزرگترین مصادیق استکبار جهانی هستند. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… ما با رژیم امریکا مواجهیم، نه ملت امریکا، رژیم امریکا با ملت ایران مواجه است، نه فقط با دولت ایران؛ از ملت ناراحت و خشمگین است. مسأله‌ی او، مسأله‌ی دولت ایران نیست؛ مسأله‌ی کسانی که حکومت میکنند، نیست؛ مسأله‌ی آحاد ملت است. چرا؟ علّت واضح است. چون فرهنگ دوری از سلطه‌ی استکبار، استکبارستیزی، میل به استقلال و در دست داشتن سرنوشت خود، در دلهای این مردم رسوخ پیدا کرده است. آنها از این ناراحتند. آنها ملتی را میخواهند که مثل بره‌ی رامی آن‌جا قرار گیرد، اینها هم رژیمی را بر او تحمیل کنند، یا از آن سوی مرزها به او دیکته نمایند؛ آن ملت هم بیهیچ مقاومتی آنها را انجام دهد و آن راه را برود. ملت بیدار، ملت هوشیار، ملت آگاه به مسائل سیاسی، ملتی که اگر مسؤلانش هم بخواهند برخلاف این خطّ مستقیم حرکتی بکنند، اعتراض خواهد کرد؛ این‌گونه ملتی را اینها دوست ندارند.»(۱۴/۰۸/۱۳۷۶)

  1. استکبارستیزی؛ دلیل اصلی دشمنیِ دشمنان با جمهوری اسلامی ایران

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استکبارستیزی؛ دلیل اصلی دشمنیِ دشمنان با جمهوری اسلامی ایران است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«دشمنىِ دشمنان ما به‌خاطر این است که نظام جمهورى اسلامى در مقابل نظام سلطه ایستاده است؛ در مقابل عادت بدِ تقسیم دنیا به سلطه‌گر و سلطه‌پذیر ایستاده است؛ بقیه‌ى چیزها بهانه است. امروز بهانه، مسئله‌ى هسته‌اى است؛ یک روز بهانه، حقوق بشر است؛ یک روز بهانه، یک چیز دیگر است. آنها میخواهند نظام جمهورى اسلامى را از ایستادگى در مقابل قلدرها و گردن‌کلفت‌ها و باج‌بگیرها و زورگویان عالم منصرف کنند؛ البته این اتفاق نخواهد افتاد. ملت ایران توانایى خود را در میدانهاى مختلف اثبات کرده است: ملت ایران اثبات کرده که بدون تکیه‌ى به آمریکا، هم میشود پیشرفت علمى پیدا کرد، هم میشود پیشرفت اجتماعى پیدا کرد، هم میشود نفوذ بین‌المللى پیدا کرد، هم میشود عزت سیاسى در دنیاى بشریت پیدا کرد. این را جمهورى اسلامى اثبات کرده و آنها از این ناراحتند؛ [اینکه] یک ملت و یک کشور و یک نظام با استغناى از زورگویان و باج‌بگیران و سرگردنه‌بگیران بین‌المللى، با بى‌اعتنایى به آنها، حتى با مخالفت و دشمنى آنها بتواند خود را از مشکلات بیرون بکشد، عرض اندام بکند و حضور خود و نفوذ خود را على‌رغم آنها و به‌کورى چشم آنها، بر آنها تحمیل بکند است که آنها را عصبانى کرده است. عصبانى شده‌اند؛ عصبانى بشوند و به‌تعبیر شهید عزیزمان مرحوم  شهید بهشتى، از عصبانیت بمیرند. ملت ایران راه درست را انتخاب کرده است، راه درست را شناخته است. ما دانسته‌ایم که بدون اتکا به قدرتهاى زورگو و باج‌بگیر میتوانیم پیش برویم، میتوانیم قوى بشویم، میتوانیم میدانهاى ناشناخته و ناگشوده‌ى اندیشه‌ى بشرى و فکر بشرى و دانش بشرى را بگشاییم، میتوانیم دل ملتهاى دنیا را به خودمان جذب کنیم؛ این را ما شناخته‌ایم، عمل کرده‌ایم و پیش خواهیم رفت؛ و دشمن نمیتواند. اکثریت دنیا هم با نظام جمهورى اسلامى همراهند. حتى ملتهاى کشورهایى که خودشان مستکبرند – آنهایى که حقایق را میدانند – ملت ایران را قبول دارند، جمهورى اسلامى را ستایش میکنند، با چشم تکریم نگاه میکنند. امپراتورى خبرىِ استکبار میخواهد نگذارد آوازه‌ى ملت ایران به گوشها برسد؛ اما على‌رغم آن، امروز بحمدالله چشم و دل و زبان بخش مهمى از دنیا، پر است از نشانه‌هاى اعتقاد مردم و اعتماد مردم به ملت ایران و ستایش ملت ایران.»(۳۱/۰۲/۱۳۹۳)

معظم له همچنین می فرمایند:

«دولت اسلامی دشمنانی هم دارد. … همه‌ی سلطه‌گران و دیکتاتورهای دنیا به دلایل واضح دشمن دولت اسلامی اند؛ چون دولت اسلامی با اصل سلطه و دیکتاتوری مخالف است.»(۰۸/۰۶/۱۳۸۴)

  1. تلاش های بی وقفه دشمنان علیه ایران اسلامی

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) دشمنان در حال تلاش بی وقفه علیه ایران اسلامی هستند. معظم له در این رابطه می فرمایند: «برای دشمنان ملّت ایران اینکه یک ملّتی صریحاً بِایستد و بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای نظرات قاطع خود را علیه استکبار بیان بکند و به دیگر ملّتها جرئت بدهد، قابل تحمّل نیست، لذا هرچه میتوانند دارند تلاش میکنند.»(۲۸/۱۱/۱۳۹۴)

با نگاهی گذرا به رهنمودهای امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به ویژه توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می توان گزاره های زیر را استنباط و استخراج نمود:

۱- استکبار ستیزی از محوری ترین آموزه های  اسلام راستین است. ۲- از مبانی بنیادین انقلاب اسلامی استکبارستیزی است. ۳- انقلاب اسلامی با تمرکز بر استکبارستیزی پایه های خود را در کشور و در محیط فراملی تقویت کرده است. ۴- جمهوری اسلامی به دلیل پای بندی به مفهوم بنیادین استکبارستیزی، الگوی موفق، مؤثر و کارآمد حاکمیت را برای جهانیان به نمایش گذاشته است. ۵- امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) همواره با تأکید بر سیاست و راهبرد استکبارستیزی به عنوان رمز موفقیت جمهوری اسلامی تأکید نموده اند. ۶- رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی استکبارستیزی را مورد توجه قرار داده اند. ۷- در طول چهار دهه افتخارآفرینی جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگوی استکبارستیزی در دنیا عمل کرده است. ۸- جوامع اسلامی و ملت های جهان با پیروی از سیاست و راهبرد استکبارستیزی مورد توجه ملت ایران، نیرو و انگیزه گرفته و با استکبار مقابله می کنند. ۹- علت محوری دشمنی دشمنان با امت اسلامی و ملت ایران خوی استکباری آن ها و ویژگی استکبارستیزی ملت ایران است. ۱۰- استکبارستیزی رمز موفقیت همیشگی و همه جانبه ملت ایران در عرصه های مختلف است. ۱۱- برای طی مسیر عزتمند و افتخارآمیز انقلاب اسلامی تا تحقق زمینه لازم برای شکل گیری تمدن نوین اسلامی تمرکز بر سیاست و راهبرد استکبارستیزی از ضرورت های قطعی است. ۱۲- و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت استکبارستیزی یکی از مهم ترین موضوعات محوری بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است که از اهداف و سیاست های مهم انقلاب اسلامی محسوب می شود و نقش بسزا و مؤثری در تحقق تمدن نوین اسلامی ایفا می کند. در همین راستا ملت بصیر و مؤمن ایران اسلامی همچون همیشه ضرورت دارد با بصیرت و شناخت همه جانبه دشمن، در مقابل دشمن و نقشه های دشمن مقاومت و ایستادگی کنند و از طرفی بر علماء، نخبگان و صاحبنظران اسلامی است تا با ارائه نظرات(راهبردها، راهکارها و… کاربردی و عملیاتی) زمینه عزت و اقتدار همه جانبه ایران اسلامی را تضمین و تثبیت کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست