بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۲۵)
انقلاب اسلامی با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی همواره توانسته است با ایستادگی و مقاومت همه جانبه در مقابل مستکبران و سلطه گران جهانی به عنوان یکی از مهم ترین انقلاب های مؤثر، الهام بخش و الگو برای تمامی جهان و به ویژه جهان اسلام نقش آفرینی و تأثیرگذاری کند.

«اهمیت و ضرورت استکبارستیزی؛ با عنایت به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛»

انقلاب اسلامی با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی همواره توانسته است با ایستادگی و مقاومت همه جانبه در مقابل مستکبران و سلطه گران جهانی به عنوان یکی از مهم ترین انقلاب های مؤثر، الهام بخش و الگو برای تمامی جهان و به ویژه جهان اسلام نقش آفرینی و تأثیرگذاری کند.

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی جهان به دسته اصلی سلطه گر و سلطه پذیر تقسیم شده بود و سلطه گران جهت توسعه و گسترش دادن مناطق تحت سلطه و حکمرانی خود، با بهره گیری از انواع اقدامات، ابزارها و… از هیچ اقدام غیرقانونی و غیرانسانی فروگذار نمی کرد. اما با پیروزی انقلاب اسلامی، نمونه ای از قدرت در سطح جهان معرفی شد که با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی … لا تَظلمون و لا تُظلمون (سوره بقره، آیه ۲۷۹) نه ظلم می کند و نه تحت سیطره ظالم قرار می گیرد.

در همین راستا از آنجا که زیاده خواهان، سلطه گران و مستکبران جهانی جهت نیل به اهداف، سیاست ها و… خود همواره در تلاش مستمر و بی وقفه هستند، بر همین اساس تمامی موانعی که بر سر راه خود ببیند در صدد تضعیف، تجزیه، انحلال و … آن هستند.

استکبارستیزی یکی از مهم ترین اهداف، سیاست ها و راهبردهای انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی محسوب می شود که نقش بسزایی در نقش بر آب کردن و خنثی نمودن خواسته ها، مطامع و… مستکبران، زیاده خواهان و سلطه گران ایفا می کند. به همین سبب از آنجا که نظام سلطه در تضاد مبنایی، ماهوی و… با انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، به همین سبب از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، همواره با تلاش حداکثری، با تمام توان، ظرفیت، استعداد، امکانات و… بالقوه و بالفعل خود در تلاش بوده است تا مانع قدرت یابی، اقتدار، الهام بخشی، الگودهی و… ایران اسلامی شود، اما به لطف خداوند متعال، رهنمودهای حکیمانه و عالمانه امامین انقلاب اسلامی و همچنین با حضور حداکثری، آگاهانه و… ملت مؤمن، بصیر، دشمن شناس و انقلابی ایران اسلامی همواره نقش ها و اهداف آنان خنثی شده است و به لطف الهی، عزت، اقتدار، امنیت و… ایران اسلام روز افزون شده است. به گونه ای که در دوران کنونی بیش از پیش، چشم تمامی جهانیان و به ویژه ملت های آزادیخواه، مستضعفین جهانی و… به ایران اسلامی دوخته شده است و ایران اسلامی را به عنوان الگوی خود در مسیر مبارزه با سلطه و استکبارستیزی می دانند.

در دو وجه کلی می توان گفت که استکبارستیزی دارای مبنای عقلانی و دینی است. از نظر عقلی، ارزشی برای حیات زیر سلطه غیر نمی توان قائل شد. زیرا همانگونه که حضرت امام خمینی(ره) می فرمایند: « ارزش حیات به آزادی و استقلال است.»(صحیفه نور، ج۵، ص ۱۱۴)

لذا ایشان تأکید دارند بر اینکه « این مطابق هیچ منطقی نیست که … [جمعیتی] همیشه تحت فشار باشد و همیشه این جمعیت کار بکنند و حاصل کارشان را دیگران ببرند.» ، « زندگانی که در آن استقلال نباشد و یک ملتی به زحمت کار بکنند برای استفاده دشمن ها، اینکه زندگانی نیست.»(صحیفه نور، ج۲، ص ۱۳۸ و ج۷، ص ۴۱۹)

از نظر منابع دینی نیز می توان گفت که در آیات متعددی به موضوع استکبارستیزی و ضرورت مقابله با دشمن توجه شده است. از مهم ترین آن ها می توان به آیه ۷۵ و ۱۴۱ سوره نساء، آیه ۱۹۰ سوره بقره، آیه ۲۵ سوره صافات و… اشاره کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) همچون حضرت امام خمینی(ره) همواره با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی، مسیر هدایت ملت ایران و امت اسلامی به سمت سعادت و پیروزی را هموار کرده اند.

با عنایت و بررسی دقیق بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی که به عنوان نقشه و چراغ راه دستیابی به تمدن نوین اسلامی باید به آن توجه شود، می توان گفت یکی از مهم ترین موضوعاتی که در این بیانیه به آن توجه شده است، استکبارستیزی است.

در همین راستا، از مهم ترین دلایل اهمیت استکبارستیزی از منظر امام خامنه ای (مدظله العالی) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استناد قرآنی استکبارستیزی؛

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) مستند بودن قرآنی استکبارستیزی از مهم ترین دلایل اهمیت استکبارستیزی است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«مقابله ملت ما با استکبار، ریشه دینی هم دارد. کلمه استکبار و مستکبر و در مقابلش استضعاف و مستضعف، در قرآن هست. وقتی ملت ما با این روحیه در مقابل امریکا و دستگاه فاسدِ وابسته به امریکا ایستاد، یک پشتوانه عظیم از اعتقادات و ایمان دینی پشت سرش بود و همین هم توانست او را موفّق کند و پیش ببرد.»(۱۲/۰۸/۱۳۷۸)

  1. استکبارستیزی؛ از اصلی ترین شعارهای انقلاب اسلامی؛

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، استکبارستیزی، از اصلی ترین شعارهای انقلاب اسلامی است. در همین راستا، معظم له می فرمایند:

« … اصلی‌ترین شعارهائی که در این انقلاب بر روی پرچم انقلاب نوشته شده است، شعار اسلامی بودن؛ پایبند بودن به مبانی دین و اصول و قواعد دینی؛ سلطه‌ستیزی؛ ستیزه‌ی با استکبار و دفاع از مظلومان عالم است، آن هم دفاع صریح و صادقانه‌ی از همه‌ی مظلومان.» (۱۴/۰۳/۱۳۸۷)

  1. عاقلانه، منطقی و علمی بودن استکبارستیزی؛

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استکبارستیزی، امری عاقلانه، منطقی و علمی است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… مبارزه‌ی با استکبار در انقلاب اسلامی و در میان ملّت ما یک حرکت معقول و منطقی و دارای پشتوانه‌ی علمی، و یک حرکت خردمندانه است … حرکت ملّت ایران یک حرکت متّکی به عقلانیّت است. … «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّار» و «رُحَمآءُ بَینَهُم» و «قاتِلوا اَئِمَّهَ الکُفر.» (۱۲/۰۸/۱۳۹۴)

  1. استکبارستیزی؛ عامل عزت و غرور ملی؛

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استکبارستیزی؛ عامل عزت و غرور ملی است که این موضوع، بیان کننده اهمیت و جایگاه مهم استکبارستیزی از منظر معظم له است. ایشان در این رابطه می فرمایند:

« بحمداله امروز عزت مردم در کشور ما، بر اثر همین روح استکبارستیزی است و استکبارستیزی موجب انزوای هیچ ملتی نمی شود. آمریکایی ها خودشان می خواهند این طور وانمود بکنند که اگر ملت ایران با ما رابطه برقرار نکند، منزوی می شود! ما با آمریکا، رابطه هم برقرار نکردیم، رابطه را هم رد کردیم، نه که منزوی نشدیم، بلکه … همه دنیا گفتند که آمریکا در مقابل ملت ایران منزوی شد! ایستادگی یک ملت، موجب انزوای او نمی شود، بلکه بیشتر موجب عزت او می شود.»(۰۱/۰۱/۱۳۷۷)

  1. الگوپذیری دیگر کشورها از جمهوری اسلامی ایران؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) الگوپذیری دیگر کشورها از جمهوری اسلامی ایران را از مهم ترین دلایل استکبارستیزی می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«امروز جمهوری اسلامی با صدای رسا، بدون بیم، بدون اینکه از تهدید دشمن بترسد و مرعوب دشمن بشود، دارد علیه ظلم، علیه سلطه، علیه استثمار و استکبار فریاد میکشد و این را ملّتها دارند می‌شنوند و تحت تأثیر قرار میگیرند. این را من به شما عرض بکنم؛ ملّتها تحت تأثیر حرکت ملّت ایرانند و این در دنیا مشهود است؛ بالخصوص در دنیای اسلام مشهود است؛ برای ملّت ایران، برای بزرگان انقلاب، برای شخص امام بزرگوار ما آن‌چنان تکریمی و احترامی قائلند که برای هیچ‌کس دیگر قائل نیستند؛ این به‌خاطر این است که این صدای رسا به گوش آنها میرسد؛ این صدای رسا را از دست ندهید. و این را بدانید که این شعار شما، «مرگ بر آمریکا»ی شما، این فریادی که ملّت ایران میکشند، این دارای یک پشتوانه و عقبه‌ی منطقی و قوی است؛ دارای پشتوانه‌ی عقلانی است. معلوم هم هست که مراد از «مرگ بر آمریکا»، مرگ بر ملّت آمریکا نیست، ملّت آمریکا هم مثل بقیّه‌ی ملّتها [هستند]، یعنی مرگ بر سیاستهای آمریکا، مرگ بر استکبار؛ معنایش این است، این دارای پشتوانه‌ی عقلانی است؛ قانون اساسی ما به این ناطق است، تفکّرات اصولی و عمیق و منطقی بر این ناطق است و این را برای هر ملّتی که تشریح بکنیم، آن را می‌پسندند و میپذیرند و قبول میکنند.» (۱۲/۰۸/۱۳۹۴)

  1. چالش همیشگی میان انقلاب اسلامی و استکبار جهانی؛

از دیگر نکات مطرح شده در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به چالش همیشگی میان انقلاب اسلامی و استکبار جهانی اشاره کرد. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«چالش میان انقلاب اسلامی و استکبار جهانی، چالش مستمر و ادامه‌داری است.» (۰۸/۰۳/۱۳۹۰)

  1. نبرد جمهوری اسلامی ایران با استکبار؛ مانند نبرد پیامبران با طواغیت زمان؛

یکی از مهم ترین دلایل اهمیت استکبارستیزی از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) همانندی نبرد جمهوری اسلامی ایران با استکبار همچون نبرد پیامبران با طواغیت زمان است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«امروز نبرد جمهوری اسلامی با استکبار – که با انقلاب آغاز شد و همچنان با قوّت ادامه دارد – همان نبرد پیغمبران با طواغیت زمان، با شیاطین انس و جن است. ما دنبال آرمانهای بلند هستیم؛ دنبال تشکیل جامعه‌ی اسلامی، نظام اسلامی، کشور اسلامی، امّت اسلامی و تحقّق بخشیدن به آرزوهای بزرگ پیامبران و صدّیقان و شهیدان [هستیم‌]؛ و دستگاه‌های شیطانی زمان یک جبهه‌اند و طبعاً با یک‌چنین حرکتی مخالفند. [بنابراین] کارشکنی میکنند، اذیت میکنند، تهدید میکنند؛ در عین حال با همه‌ی زرق و برقی که آن جبهه‌ی مقابل دارد و جلال ظاهری و توانایی‌های مادّی‌ای که دارد، این حرکت الهی و حرکت پیامبرانه راه خودش را دارد ادامه میدهد و پیش میرود، اثر میگذارد، روزبه‌روز توسعه پیدا میکند، روزبه‌روز عمق پیدا میکند.»(۱۶/۰۴/۱۳۹۳)

در یک جمع بندی کلی می توان گفت از آنجا که استکبارستیزی دارای استناد قرآنی و به این سبب که این موضوع مهم و راهبردی از اصلی ترین شعارهای انقلاب اسلامی و دارای مبنای عقلانی، منطقی و علمی است و همچنین به سبب الگوپذیری دیگر کشورها از جمهوری اسلامی ایران و وجود چالش همیشگی میان انقلاب اسلامی و استکبار جهانی می توان گفت استکبارستیزی دارای اهمیت بسزا و زیادی است که تمامی افراد جامعه و به ویژه علماء، صاحبنظران، نخبگان و… نقش مهم و بسزایی در تحقق و عملیاتی کردن این موضوع مهم در جامعه ایفا می کنند. در همین راستا، جهت تحقق استکبارستیزی بهره گیری از دین اسلام، نصوص دینی، رهنمودهای عالمانه و حکیمانه امامین انقلاب اسلامی و به ویژه مدنظر قرار دادن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی امری ضروری و بدیهی است.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست