بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۲۶)          
در نظام آفرینش از بدو خلقت انسان تا کنون همواره تضاد و تقابل بین خیر و شر، خوبی و بدی، حق و باطل، مستضعف و مستکبر و... به صورت مستمر در جریان بوده است.

«راهبردها و راهکارهای استکبارستیزی؛ با عنایت به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛»

اسلام دینی کامل و همه جانبه نگر است که همواره سعادت، تعالی و… تمامی جوامع بشری و به ویژه جوامع اسلامی و مسلمانان را مد نظر داشته است.

استکبارستیزی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که همواره مورد تأکید دین اسلام و آموزه های دینی بوده است.

در نظام آفرینش از بدو خلقت انسان تا کنون همواره تضاد و تقابل بین خیر و شر، خوبی و بدی، حق و باطل، مستضعف و مستکبر و… به صورت مستمر در جریان بوده است.

در همین راستا می توان گفت استکبارستیزی و دفاع از مظلومین یکی از مهم ترین موضوعاتی است که دارای مبنای دینی، فطری، عقلانی، تجربی و… است.

از آنجا که انقلاب اسلامی با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های آن شکل گرفت به همین سبب از بدو شکل گیری تا کنون استکبارستیزی و دفاع از مستضعفین جهانی را یکی از مهم ترین سیاست ها، اصول و راهبردهای خود انتخاب کرده است و در این مسیر به توفیقات بسیار زیادی دست یافته است که از مهم ترین آن ها می توان به ناکام گذاشتن دشمنان از تحقق اهداف و برنامه هایشان، عزت و اقتدار روز افزون در سطح ملی، منطقه ای و بین الملل، الهام بخشی و الگودهی به سایر کشورها، ملت ها و نهضت های آزادیبخش اسلامی، شکل گیری و تقویت جبهه مقاومت اسلامی و… اشاره کرد.

باید توجه داشت که «… معنای استکبارستیزی دشمنی کردن با دولتهای دنیا نیست، معنایش دشمنی کردن با استکبار است. استکبار- از هر دولتی و از هر نظامی سر بزند- آفتِ برای بشریت است. البته امروز امریکا و صهیونیزم مظهر استکبارند؛ لیکن هرجا، هرکس، هر دولتی و هر مجموعه‏ای که نسبت به دیگران استکبار بورزند، آفتی در جامعه‏ی بشری و در نظام زندگی انسان به وجود می‏آورند. ستیزه‏ی با این حالت هم یک حالت مطلوب اسلامی است. این هم یکی از خصوصیات این مجموعه است که خوشبختانه برجسته است.» (۰۲/۰۶/۱۳۸۷)

بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) یکی از مهم ترین اسناد بالادستی انقلاب اسلامی است که جهت تحقق تمدن نوین اسلامی ضرورت دارد مورد توجه همه جانبه قرار گیرد.

استکبارستیزی از مهم ترین و اساسی ترین موضوعات راهبردی است که با مطالعه و دقت نظر کامل به متن بیانیه می توان ابعاد و گستره­ی آن را شناخت و راهبردها و راه­کارهایی را در این راستا مورد توجه قرار داد.

در همین زمینه می توان گفت مهم ترین راهبردها و راهکارهای تحقق استکبارستیزی با عنایت به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

  1. توجه به دین مبین اسلام و آموزه های آن

از مهم ترین راهبردها و راهکارهای استکبارستیزی از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به توجه به دین مبین اسلام و آموزه های آن اشاره کرد. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«جلوِ سلطه‌ی دشمن و تسلّط دیکتاتوریِ ظالمانه‌ای را که دشمن می‌خواهد در این کشور برقرار شود، هیچ چیزی جز اسلام نمی‌گیرد.» (۰۵/۰۵/۱۳۸۱)

معظم له همچنین می فرمایند:

«اسلام به این ملت و این دولت این قدرت را بخشید که بتوانند در مقابل سلطه‌گران متنفّذ در همه جای عالم، «نه» بگویند و پشت در نگهشان دارند.»(۲۴/۰۸/۱۳۷۹)

  1. مقاومت و ایستادگی

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) مقاومت از مهم ترین راهبردهای مقابله با استکبار است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

« … برای ملتها یک راه حقیقی بیشتر باقی نمی‌ماند و آن مقاومت است. اگر یک ملتی میخواهد شر زورگوئی زورگویان – و امروز شر آمریکا – را از سر خود کم کند، باید در مقابل زورگوئی آمریکا با قدرت و صلابت تمام بایستد.» (۱۴/۰۳/۱۳۸۷)

مقاومت در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در ابعاد سیاسی با «تشکیل دولت مقاومت»، اقتصادی با تحقق «اقتصاد مقاومتی»، فرهنگی با «دفاع از حصار فرهنگی نظام و مقاومت در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان»، علمی با «تقویت قدرت علمی» و… معنا پیدا می­کند.

  1. اتحاد و همبستگی مسلمانان

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) اتحاد و همبستگی را از مهم ترین راهبردها و راهکارهای مقابله با استکبار می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«امروز تنها راهى که دنیاى اسلام براى حفظ منافع ملتهاى اسلامى دارد، اتحاد کلمه بر محور اسلام است؛ «نه» گفتن به اهداف و مطامع استعمارى دشمنان و مستکبران است.» (۱۱/۰۶/۱۳۸۴)

  1. استقلال و عدم وابستگی

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقلال و عدم وابستگی از مهم ترین راهبردها و راهکارهای مقابله با استکبار است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«ملت ایران کاری کرده است که قدرتی مثل قدرتِ امروز امریکا و دستگاه استکباری، درمانده است. آن کار این است که ملت و دولت ایران و نظام جمهوری اسلامی اعلان کرده‌اند که میخواهند مستقل باشند و در راه آرمانهای بلند خود، بدون اجازه خواستن از هیچ قدرتی حرکت کنند و باقی بمانند.»(۱۲/۰۸/۱۳۷۸) استقلال از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) ابعاد و تعابیر مختلفی دارد، استقلال سیاسی، استقلال اقتصادی و استقلال فرهنگی و… ابعاد این استقلال را شکل می دهد که استقلال فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

  1. بهره گیری از نظرات نخبگان، صاحبنظران و…

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بهره گیری از نظرات نخبگان، صاحبنظران و… از مهم ترین راهبردها و راهکارهای استکبارستیزی محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«ایجاد یک فکر، یک گفتمان، یک جریان فکری در جامعه، به دست خواص جوامع است؛ به دست اندیشمندان جامعه است؛ آنها هستند که میتوانند فکر ملتها را به یک سمتی هدایت کنند که مایه‌ی نجات ملتها شود.»(۲۱/۰۹/۱۳۹۱) ۶-۶٫  دشمن شناسی

امام خمینی (ره) همواره بر دشمن­شناسی تاکید می­نمودند از جمله فرموده­اند: «باید دشمنان را بشناسید، اگر نشناسید نمی­توانید دفعش کنید.» (صحیفه امام، جلد ۱۲، ص ۴۶۳)

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) دشمن شناسی از مهم ترین راهبردها و راهکارهای استکبارستیزی محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… اگر ندانیم که استکبار چه کار می‌خواهد بکند و دشمنان ما چه کسانی هستند و از کجا نفوذ می‌کنند، و اگر متوجه نباشیم که در جامعه‌ی ما چه می‌گذرد و چه مشکلاتی وجود دارد و علاجش چیست، و اگر اطلاع نداشته باشیم که در جبهه‌بندیهای امروز جهان چه جایگاهی داریم، نمی‌توانیم نقش واقعی خود را ایفا کنیم.«(۲۰/۰۴/۱۳۶۸)

جامعه ای که دشمن خود را نشناسد، نمی­تواند اهداف و ابزار دشمن را تشخیص دهد. در این راستا، شناسایی اهداف و ابزار دشمن، کوتاه نیامدن از اصول و اهداف در برابر دشمن، کوچک نشمردن دشمن، صلابت در قبال تهدیدات دشمن، اعتمادنکردن به دشمن، حفظ عزت در برابر دشمن، مایوس نمودن دشمن، نهراسیدن از تبلیغات دشمن و… از ضرورت ها است.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت استکبارستیزی یکی از مهم ترین عوامل تحقق تمدن نوین اسلامی محسوب می شود.

۱- از مهم ترین راهبردها و راهکارهای استکبارستیزی از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به توجه به دین مبین اسلام و آموزه های آن اشاره کرد.

۲- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) مقاومت از مهم ترین راهبردها و راهکارهای مقابله با استکبار است.

۳- رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) اتحاد و همبستگی را از مهم ترین راهبردها و راهکارهای مقابله با استکبار می دانند.

۴- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقلال و عدم وابستگی از مهم ترین راهبردها و راهکارهای مقابله با استکبار است.

۵- بهره گیری از نظرات نخبگان، صاحبنظران و… از مهم ترین راهبردها و راهکارهای استکبارستیزی محسوب می شود.

۶- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) دشمن شناسی از مهم ترین راهبردها و راهکارهای استکبارستیزی محسوب می شود.

در نهایت می توان گفت از آنجا که استکبارستیزی و مقابله با استکبار جهانی امری ضروری و عقلانی است بر همین راستا ضرورت دارد تمامی افراد جامعه و به ویژه علماء اسلام، نخبگان، اندیشمندان و صاحبنظران با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی و نصب العین قرار دادن رهنمودها و هدایت های امامین انقلاب اسلامی و به ویژه با در نظر داشتن و بهره گیری از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، زمینه تحقق و عملیاتی شدن استکبارستیزی را بیش از پیش هموار نمایند تا از این طریق ضمن تلاش جهت تحقق تمدن نوین اسلامی، زمینه تضعیف، نابودی و اضمحلال جبهه استکبار جهانی را بیش از پیش هموار کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست