بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۳۹)
بصیرت یکی از مهم ترین زمینه های سعادت و پیروزی محسوب می شود. این موضوع مهم همواره مورد توجه دین اسلام و آموزه های دینی، امامین انقلاب اسلامی به عنوان اسناد بالادستی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

«اهمیت و ضرورت بصیرت با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی»

انقلاب اسلامی با عنایات همه جانبه خداوند متعال، هدایت و راهنمایی های حکیمانه و مدبرانه حضرت امام خمینی(ره)، حضور و حمایت همه جانبه مردم بصیر و انقلابی ایران اسلامی به پیروزی دست یافت.

بصیرت یکی از مهم ترین زمینه های سعادت و پیروزی محسوب می شود. این موضوع مهم همواره مورد توجه دین اسلام و آموزه های دینی، امامین انقلاب اسلامی به عنوان اسناد بالادستی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین اسناد بالادستی محسوب می شود. با واکاوی دقیق و ژرف این بیانیه راهبردی و راهگشا، می توان گفت که بصیرت یکی از مهم ترین موضوعات محتوایی این بیانیه است.

در همین راستا اهمیت و ضرورت بصیرت با تمرکز و عنایت بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد.

از مهم ترین دلایل اهمیت و ضرورت بصیرت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سعادتمندی انسان ها در گرو حفظ و تقویت بصیرت

از منظر قرآن مجید، بصیرت، عامل سعادتمندی انسان هاست. خداوند متعال در آیه ۱۰۴ سوره انعام می فرمایند:

قَدْ جَاءَکُمْ بَصَائِرُ مِنْ رَبِّکُمْ فَمَنْ أَبْصَرَ فَلِنَفْسِهِ وَمَنْ عَمِیَ فَعَلَیْهَا وَمَا أَنَا عَلَیْکُمْ بِحَفِیظٍ:

همانا از سوى پروردگارتان، مایه‌هاى بینش و بصیرت، (کتب آسمانى و دلائل روشن) براى شما آمده است. پس هر که بصیرت یافت، به سود خود اوست و هر کس کورى گزید، به زیان خویش عمل کرده است و من نگهبان و ضامن (ایمان شما به اجبار) نیستم.

  • لزوم بصیرت برای مسلمانان

از منظر حضرت امام خمینی(ره)، بصیرت برای تمامی مسلمانان، امری ضروری است. ایشان در این رابطه فرموده اند: «مسلمانان جهان باید به فکر تربیت و کنترل و اصلاح سران خود فروخته بعض کشورها باشند و آنان را با نصیحت یا تهدید از این خواب گرانی که هم خودشان و هم منافع ملت های اسلامی را به باد فنا می دهد، بیدار نمایند و به این سرسپردگان و نوکران هشدار بدهند و خودشان هم با بصیرت کامل از خطر منافقین و دلالان استکبار جهانی غافل نشوند و دست روی دست نگذارند و نظاره گر صحنه شکست اسلام و غارت سرمایه ها و منابع و نوامیس مسلمین نباشند.»(صحیفه امام، ج۲۰، ص ۳۱۹)

  • لزوم بصیرت برای همه

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بصیرت، امری ضروری برای همه است. معظم له در این رابطه می فرمایند: «بصیرت و علم به زمان و استفاده از موقعیتها برای هر عاملی – چه اعلم العلما باشد، و چه کسی که در یک محله احکام دین را به چند نفر تعلیم می‌دهد- ضروری است،منتها هرچه مقام بالاتر باشد، آگاهی‌های بیشتر و وسیعتری مورد لزوم است. باید آگاهی و بصیرت را در خود تقویت کنیم.» (۲۰/۰۴/۱۳۶۸)

  • بصیرت؛ عامل جلوگیری از ضربه زدن دشمن به انقلاب اسلامی

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بصیرت؛ عامل جلوگیری از ضربه زدن دشمن به انقلاب اسلامی است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«این تجربه بایستى براى ما – همه‏ى ما، همه‏ى آحاد مردم – تجربه‏ى هشداردهنده‏اى باشد. اگر ما در صحنه‏ى زندگى سیاسى و اجتماعى به همدیگر بدبین باشیم، به چشم دشمن به یکدیگر نگاه کنیم، این فرصت براى دشمنان حقیقى ما پیش خواهد آمد. اگر فکر نکنیم، اگر بصیرت نداشته باشیم، اگر فراموش کنیم که دشمنانى در کمین انقلابند، ضربه خواهیم خورد؛ این براى ما تجربه شد.»(۱۲/۰۵/۱۳۸۸)

  • لازم بودن حفظ و تقویت بصیرت برای زندگىِ پیچیده‌ى اجتماعىِ امروز

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بصیرت برای زندگىِ پیچیده‌ى اجتماعىِ امروز، امری ضروری است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«در زندگىِ پیچیده‌ى اجتماعىِ امروز، بدون بصیرت نمیشود حرکت کرد. جوانها باید فکر کنند، بیندیشند، بصیرت خودشان را افزایش بدهند. معلمان روحانى، متعهدان موجود در جامعه‌ى ما از اهل سواد و فرهنگ، از دانشگاهى و حوزوى، باید به مسئله‌ى بصیرت اهمیت بدهند؛ بصیرت در هدف، بصیرت در وسیله، بصیرت در شناخت دشمن، بصیرت در شناخت موانع راه، بصیرت در شناخت راه‌هاى جلوگیرى از این موانع و برداشتن این موانع؛ این بصیرتها لازم است.»(۱۵/۰۷/۱۳۸۸)

همچنین می توان گفت:

۱- بصیرت عامل مهم و اساسی در راستای شناخت دشمن و نقشه های دشمن است.

۲- بصیرت سبب ناکامی دشمن در تحقق اهداف و خواسته هایش می شود.

۳- بصیرت سبب شناخت مسیر تحقق آرمان ها و اهداف اسلام، انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می شود.

۴- بصیرت از مهم ترین عوامل گم نکردن و اشتباه نکردن راه و هدف است.

۵- بصیرت سبب تأثیر نپذیرفتن از دشمنان و مغلوب نشدن در برابر دشمنان و بدخواهان می شود.

۶- بصیرت زمینه ساز مقاومت و ایستادگی همه جانبه در برابر مستکبران، سلطه گران و زیاده خواهان می شود.

۷- بصیرت سبب حفظ و تقویت آمادگی همه جانبه در برابر دشمن می شود.

۸- بصیرت عامل مهم و اساسی در راستای حفظ و تقویت وحدت و همگرایی است.

۹- بصیرت زمینه ساز عزت و اقتدار همه جانبه می شود.

۱۰- بصیرت سبب ممانعت از رخنه، نفوذ و تهاجم دشمن می شود.

۱۱- و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت بصیرت یکی از مهم ترین موضوعات محوری و محتوایی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

از آنجا که بصیرت مورد توجه دین اسلام و آموزه های آن، امامین انقلاب اسلامی بوده است و همچنین به این سبب که بصیرت سعادت همه جانبه، عزت بخش، امنیت آفرینی، کسب، حفظ و تقویت آمادگی همه جانبه، دفاع همه جانبه و… را در پی دارد، در همین راستا، توجه همه جانبه به این موضوع مهم و راهبردی امری ضروری و بدیهی است.

از این رو می توان گفت بر دلسوزان انقلاب اسلامی و به ویژه بر علماء، نخبگان، اندیشمندان و صاحبنظران است تا با اندیشه ورزی و ارائه نظرات خبرگی و کارشناسی اهمیت و ضرورت همچنین راهبردها و راهکارهای حفظ، تقویت و تثبیت بصیرت را تبیین و تشریح کنند.

دکتر عباسعلی فرزندی

 

فهرست