بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی؛(۴۶)
« راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه با عنایت بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی »

دین اسلام به دلیل نگرش همه جانبه به ابعاد وجودی انسان(مادی و معنوی)، روزآمد بودن، ارائه نقشه راه مؤثر و کارآمد جهت تحقق و عملیاتی کردن آرمان ها، اهداف، ارزش ها و… الهی و انسانی و… همواره تمسک به آموزه های آن مورد توجه امت اسلامی و به ویژه رهبران دینی بوده است.

در واقع می توان گفت رهبران دینی در تمامی ادوار تاریخی (از بدو خلقت انسان تا کنون)، همواره تلاش کرده اند تمامی انسان ها و به ویژه ملتی که در میان آنان مبعوث شده اند و امر هدایتگری و رهبری آنان را عهده دار هستند را در مسیر نیل به پیشرفت، تعالی و سعادت رهنمون باشند؛ در واقع می توان گفت بالاترین هدف تمامی پیامبران و اولیای الهی، دعوت به خداپرستی و نفی طاغوت است که به طور کلی، سعادت انسان ها نیز در گرو این دو موضوع مهم قابل پیگیری است.

در همین راستا، خداوند متعال در سوره نحل، آیه ۳۶ می فرمایند:

وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّهٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُ وَمِنْهُمْ مَنْ حَقَّتْ عَلَیْهِ الضَّلَالَهُ: وهمانا ما در میان هر امّتى پیامبرى را برانگیختیم (تا به مردم بگویند) که خدا را بپرستید و از طاغوت (و هر معبودى جز خدا) دورى نمایید، پس گروهى از مردم کسانى هستند که خداوند هدایتشان کرده و بعضى از آنان گمراهى بر آنان سزاوار است…

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با در نظر داشتن دین اسلام(آرمان ها، اهداف، ارزش ها و…)، ضمن توجه به هست ها(دوران کنونی)، آینده مطلوب(تمدن نوین اسلامی) را به صورت مرحله به مرحله(علمی و عملی) ترسیم می کند و به صورت محتوایی، راهبردها و راهکارهای نیل به بزرگترین هدف متعالی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران(شکل گیری تمدن نوین اسلامی) را تبیین و تشریح می نماید. آمادگی همه جانبه جهت مقابله عملیاتی با نقشه ها، اهداف، برنامه ها و… دشمن یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به صورت معنایی و محتوایی به آن توجه و عنایت شده است. در همین راستا راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه با عنایت بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بررسی می شود.

  1. توکل به خدا

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) توکل به خدا از مهم ترین راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند: «این نکته را همه ما-چه مسئولان و چه آحاد مردم- باید به یاد داشته باشیم که تنها تکیه گاه یک ملت بزرگ و مبارز و موحد، یاد خدا و اعتماد به خداست. این، ما را پیش بِرد، پیروز کرد و به اینجا رسید.»(۷/۶/۱۳۶۹)

  1. بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی از محوری ترین راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«هرجا حرکت و تلاش و نهادی مبتنی بر دین خدا پاگرفت، تلاش دشمنان خدا نمی تواند آن را از بین ببرد و نابود کند. البته شرایطی دارد که آن شرایط، در مجموعه ی معارف دین ذکر شده است؛ اما اصل و حقیقت همین است. ما به تاریخ که نگاه می کنیم همین را مشاهده می کنیم و درست هم همین است.»(۱۹/۱۰/۱۳۷۵)

  1. بهره گیری از سیره عملی امام(ره) و شهداء

بهره گیری از سیره عملی امام(ره) و شهداء از مهم ترین راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«منشور معنوی انقلاب هم وصیت نامه ی امام(ره) و وصیت نامه های شهداست. این وصیت نامه ها را بخوانید و ببینید شهدا که در میدان جنگ جان خود را فدا کردند، برای چه فدا کردند و دنبال چه بودند. مگر می شود از مجموعه فداکاریها و آرمانهای یک ملت، کسی به این آسانی دست بشوید ! اینها راه ماست؛ اینها مایه های سعادت ماست که باید دنبال کنیم.»(۱/۹/۱۳۸۰)

  1. حفظ و تقویت اتحاد بین مسلمین

وحدت، اتحاد، انسجام و همگرایی با مسلمانان یکی از راهبردهای محوری برای حفظ آمادگی امت اسلامی در راستای تحقق اهداف و همچنین مقابله با دشمنان است که همواره مورد توجه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بوده است، چنانچه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) فرموده اند:

«به نظر ما مهم‌ترین آمادگی امروز، عبارت است از اتّحاد بین مسلمین. برحذر باشند مسلمانها از ایجاد اختلاف؛ فرقی نمیکند، همه‌ی فِرَق، شیعه و سنّی ندارد. همه‌ی فِرَق اسلامی باید سعی کنند در اینکه اختلافات فکری خودشان را در زیر مشترکات فراوانی که وجود دارد، مورد اغماض قرار بدهند و از آن اغماض کنند. وجود مقدّس پیامبر اعظم، نقطه‌ی کانونیِ توجّه محبّتها و علائق آحاد ملّتهای مسلمان است. همه عشق می‌ورزند به پیغمبر؛ این نقطه‌ی کانونی است، این نقطه‌ی اصلی است.»(۲۷/۰۹/۱۳۹۵)

 

  1. شناخت همه جانبه دشمن و شیوه های دشمنی دشمنان

از محوری ترین راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به شناخت همه جانبه دشمن و شیوه های دشمنی دشمنان اشاره کرد. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«دشمن را خوب بشناسید ، مبادا از شناسایی دشمن غفلت کنید ، غریبه هایی که خود را در لباس خودی در همه جا داخل می کنند ، اینها را بشناسید ، دست های پنهان را ببینید ، هیچ کس به خاطر غفلت ستایش نمی شود ، هیچ کس به خاطر چشم ها را بر هم گذاشتن مدح نمی شود.»(۰۱/۰۴/۱۳۷۸)

معظم له همچنین می فرمایند: «دشمن را بشناسید ، ادامه صفوف دشمن را در داخل کشور بشناسید ، روش های دشمن را بشناسید ، تبدیل شده و ترجمه شده آن روش ها در داخل کشور را هم بشناسید ، در داخل دانشگاه ، در داخل دبیرستان ، در متن جامعه ، در فعالیت کشور ، در مطبوعات و تبلیغات ، ادامه حضور استکبار را بشناسید.»(۰۹/۰۸/۱۳۷۵)

  1. جلوگیری از نفوذ، رخنه و… همه جانبه دشمنان و مانع شدن از تحقق توطئه ها و وعده های دروغین دشمنان؛

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) جلوگیری از نفوذ، رخنه و… همه جانبه دشمنان و مانع شدن از تحقق توطئه ها و وعده های دروغین دشمنان از راهبردها و راهکارهای مهم آمادگی همه جانبه محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«هوشیار باشیم؛ … [دشمنان] در صدد نفوذند، در صدد رخنه کردنند؛ این رخنه از جاهای مختلفی ممکن است باشد؛ مواظب باشید. یک وقت آدم خبر میشود که فرض بفرمایید فلان سازمان آمده یک بخشی از مجموعه‌ی فرهنگی ما را -مثلاً فرض کنید مهدکودک‌ها را- به یک شکل خاصّی دارد هدایت میکند؛ این را آدم میفهمد، بعد که نزدیک میشود میبیند کار خطرناکی و کار بزرگی است [امّا] آدم توجّه نداشته؛ اینها رخنه است؛ در زمینه‌های گوناگون؛ در زمینه‌های اقتصادی، در رفت‌وآمدها، در همه‌ی دستگاه‌ها.»( ۰۴/۰۶/۱۳۹۴)

  1. جلوگیری از تبلیغات سوء دشمنان

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) جلوگیری از تبلیغات سوء دشمنان، یکی از محوری ترین راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) تلاش دستگاه های تبلیغاتی غرب را در راستای معنویت زدایی و عفت زدایی می دانند و چنین می فرمایند: «امروز همه‌ی سعی دستگاه‌های تبلیغاتی بین‌المللی و جهانی معنویت‌زدایی است، دین‌زدایی است، عفّت و عصمت‌زدایی است؛ این جزو برنامه‌های حتمی صهیونیستی است در سرتاسر دنیا و دارند پیش میروند و روزبه‌روز بدتر [ عمل‌] میکنند.»(۰۱/۱۱/۱۳۹۳)

معظم له همچنین می فرمایند: «امروز اگر به تبلیغات دشمن نگاه کنید، می‌بینید اگر در مسائل اقتصادی اظهارنظر میکنند، همه‌ی حرفشان این است که بن‌بست است، گره ناگشودنی است، اشکالات فراوان است، فردا چنین خواهد شد. یک عده‌ای هم این مسائل را باور میکنند و همانها را در داخل تکرار میکنند. … این تبلیغات نشانه‌ی این است که آنها از این حرکت عظیم و پرشتابِ مسئولین و مردم عقب ماندند.»(۰۲/۰۸/۱۳۸۹)

معظم له بیداری در برابر تبلیغات را مهم ترین راهکار می دانند و در این رابطه می فرمایند:

«امروز، علاج توطئه‌ها و تبلیغات استکبار، بیدارى شما مردم، بیدارى شما جوانان و عزم قاطع ملت بر پیمودن راهى است که او را به عزت رسانده است.»(۲۸/۱۰/۱۳۷۷)

  1. آگاهی بخشی و بصیرت افزایی

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) آگاهی بخشی و بصیرت افزایی از مهم ترین راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«صبر و بصیرت و وحدتتان را حفظ کنید. نگذارید به بهانه‌های گوناگون، آدمهای کم‌بصیرت، یا کم‌صبر، یا خودخواه، یا بی توجه به مصالح عمومی مردم، میان صفوف مستحکم شما فاصله بیندازند و شما را نسبت به یکدیگر، یا نسبت به مسؤولان دل‌چرکین و نگران کنند.»(۱۴/۰۳/۱۳۷۰)

با در نظر گرفتن مفهوم آمادگی همه جانبه و اهمیت و ضرورت آمادگی می بایست راهبردها و راهکارهایی را برای تحقق این آمادگی مورد توجه قرار داد، با نگاهی گذرا به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در راستای تبیین راهبردها و راهکارهای آمادگی می توان گزاره های زیر را ارائه نمود:

۱- اساسی ترین بایسته ها، راهبردها و راهکارهای آمادگی، توکل به خدا و بهره گیری از آموزه های اسلامی است.

۲- بهره گیری از سیره عملی بزرگان دین به ویژه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) از راهبردهای محوری آمادگی است.

۳- شناخت و بازشناسی سیره شهداء و پایبندی به راه و روش آن ها راهبرد تعیین کننده ای در حفظ و تقویت آمادگی جامعه اسلامی است.

۴- وحدت، انسجام و همگرایی جامعه اسلامی از مهم ترین راهبردها و راهکارهای تقویت آمادگی همه جانبه است.

۵- شناخت و شناساندن دشمن، توطئه های دشمن و شیوه های دشمنی دشمنان به عنوان راهبرد و راهکارهای تقویت آمادگی جامعه اسلامی مطرح است.

۶- آگاهی بخشی و بصیرت افزایی آحاد و اقشار جامعه نسبت به وضعیت جامعه و تهدیدات پیش روی جامعه اسلامی راهبرد تعیین کننده ای برای تقویت آمادگی همه جانبه است.

۷- شناخت، بازشناسی و شناساندن تهدیدات و بهره گیری از فرصت ها در جهت تقویت آمادگی جامعه اسلامی نقش تعیین کننده ای دارد.

۸- تلاش برای رشد جامعه و رسیدن به پیشرفت های لازم از راهبردهای مورد توجه در تقویت آمادگی همه جانبه است.

۹- و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت از آنجا که انسان دارای فطرت الهی، قوه عاقله و… است و همچنین با توجه به حقایق و تجربیات بشری(سیر تاریخی از گذشته تا کنون که همواره دشمنان و بدخواهان اسلام و مسلمین برای تضعیف و از بین بردن مسلمانان، سیاستگذاری، برنامه ریزی و اقدام کرده اند ) می توان گفت که حفظ، تقویت و… آمادگی همه جانبه در برابر دشمنان امری ضروری و الزامی است. در همین راستا بر دلسوزان امت اسلامی و به ویژه ایران اسلامی است تا با اندیشه ورزی و ارائه نظرات علمی و کارشناسانه، راهبردها و راهکارهای آمادگی همه جانبه را تبیین و تشریح نمایند تا از این طریق، ضمن نقش بر آب شدن نقشه ها و اهداف دشمنان، عزت، اقتدار، امنیت ایران اسلامی تضمین و تثبیت شود.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست