بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی؛(۵۵)
« راهبردها و راهکارهای علم و پژوهش با عنایت بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی (2) »

انقلاب اسلامی احیاگر آرمان ها، ارزش ها، اهداف و… اسلام ناب محمدی است.

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران به دلیل وجود حاکمان، پادشاهان و… خودکامه، مستبد، بی اراده، وابسته و… پیشرفت چندانی در حوزه های مختلف، اعم از علوم و فنون، صنعت، سیاست و… نه تنها در سطح بین الملل نداشت، بلکه می توان گفت در سطح ملی و منطقه ای نیز  پیشرفت چشمگیر و روشنی در حوزه علوم نافع نداشت.

اما پیروزی انقلاب اسلامی که با بهره گیری و عمل کردن به دستورات و آموزه های اسلام محقق شد، سبب احیای آرمان ها، ارزش ها، اهداف و… دین اسلام شد و به همین سبب توفیقات، دستاوردها و… بسیار زیادی نیز نصیب مسلمانان، به ویژه ملت ایران اسلامی شد.

در مقابل دشمنان، بدخواهان، کینه توزان که روز به روز شاهد پیشرفت، تعالی و سعادتمندی اسلام و مسلمین و به ویژه ملت ایران اسلامی هستند، از آنجا که با اسلام، مسلمین، انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارای تضاد مبنایی، ماهوی و… اساسی هستند، در همین راستا از بدو شکل گیری انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره در پی آن شده اند تا با انواع اقدامات، ابزارها و… سخت افزاری و نرم افزاری همچون تحریم، تهدید، حمله نظامی، ترور و… مانع رشد، الگودهی و الهام بخشی ایران اسلامی شوند.

اما همانگونه که خداوند متعال، در سوره مائده، آیه ۵۴ فرموده است: وَمَکَروا وَمَکَرَ اللَّهُ وَاللَّهُ خَیرُ الماکِرینَ؛ خداوند متعال مکر و نیرنگ دشمنان، ظالمان، بدخواهان اسلام و مسلمین را به خود آنان برمی گرداند و با عنایت به آیه ۳۲ سوره توبه: یُرِیدُونَ أَنْ یُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَیَأْبَى اللَّهُ إِلَّا أَنْ یُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ؛ گر چه دشمنان می خواهند نور خداوند متعال را با دهانهایشان خاموش کنند، اما هرگز نخواهند توانست مانع عزت، اقتدار، الگودهی و الهام بخشی ایران اسلامی شوند که انتقال دهنده مفاهیم ارزشمند اسلام و آموزه های اسلامی است.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین اسناد بالادستی است که ضرورت دارد به صورت دقیق و همه جانبه به آن توجه شود.

علم آموزی و علم گستری از مهم ترین موضوعاتی است که در این بیانیه مهم، کارآمد، مؤثر و… به آن توجه شده است. در واقع اولین توصیه محوری رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این بیانیه علم و پژوهش است که نشان از اهمیت و جایگاه بسیار رفیع و ارزشمند این موضوع محوری از منظر معظم له دارد.

در همین راستا راهبردها و راهکارهای تحقق علم آموزی و علم گستری با عنایت بر بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی بررس می شود.

  1. تبدیل رویکرد مصرف کنندگی به تولید در حوزه علم

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) باید رویکرد مصرف کنندگی به تولید در حوزه علم تبدیل شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

رویکرد مصرف‌کنندگیِ علم را باید به رویکرد تولید علم تبدیل کنیم.»(۲۰/۰۳/۱۳۹۷)

  1. وصل کردن علم به فناوری، صنعت و توسعه کشور

توأمان کردن و متصل کردن علم به فناوری، صنعت و توسعه کشور از مهم ترین راهبردها و راهکارهایی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به آن توجه ویژه ای دارند. معظم له در این رابطه می‌فرمایند:

« علم مجرد و به تنهایی کافی نیست؛ باید علم را به فناوری، فناوری را به صنعت و صنعت را به توسعه‌ی کشور وصل کنیم.»(۰۱/۰۱/۱۳۸۵)

  1. هم افزایی قدرت علمی و جرأت علمی

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) باید قدرت علمی و جرأت علمی هم افزایی داشته باشند. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«دو چیز لازم است: یکی قدرت علمی و دیگری جرأت علمی. البته قدرت علمی چیز مهمی است. هوش وافر، ذخیره علمی لازم و مجاهدت فراوان برای فراگیری، از عواملی است که برای به دست آمدن قدرت علمی، لازم است؛ اما این کافی نیست. ای بسا کسانی که از قدرت علمی هم برخوردارند، اما ذخیره انباشته علمی آنها هیچ جا کاربُرد ندارد؛ کاروان علم را جلو نمی‏برد و یک ملت را از لحاظ علمی به اعتلاء نمی‏رساند. بنابراین جرأت علمی لازم است…. اگر بخواهید از لحاظ علمی پیش بروید، باید جرأت نوآوری داشته باشید.»(۱۳/۷/۱۳۸۵)

  1. بهره گیری از جنبش نرم افزاری

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) باید بهره گیری از جنبش نرم افزاری به معنای  خیزش در زمینه تولید علم و شکستن مرزهای علم و حرکت عظیم ملی مورد توجه قرار گیرد. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… جنبش نرم افزاری، یعنی در معرفت علمی ننشینید دست خود را دراز کنید تا دیگران بکارند و میوه چینی کنند و هر مقدار از میوه را که لازم نداشتند، بیاورند در دست شما بگذارند.»(۱۷/۱۰/۱۳۸۳)

معظم له همچنین می فرمایند:

«جنبش نرم افزاری یا تولید علم  معنایش خارج شدن علم از حالت تقلیدی و ترجمه ای است … وقتی در یک مجموعه باور به وجود آمد، این باور پشتوانه حرکتِ ماندگار و پایدار خواهد بود.»(۱۵/۸/۱۳۸۳)

  1. توجه به اصل آینده نگری

توجه به اصل آینده نگری از مهم ترین راهبردها و راهکارهای علم و پژوهش در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«شما باید آینده و تاریخ را در نظر بگیرید … ریشه این ملت باید به کجا باید برسد و شما امروز در کجای این چرخ و ریل عظیم قرار دارید؟ امروز شما چه نقشی را باید ایفا کنید تا آن روز این ملت بتواند در آنجا باشد؟چنین نقشی برای خودتان تعریف و ترسیم کنید.هدف را بالا ببرید.»(۱۲/۶/۱۳۸۶)

  1. حفظ، تربیت و پرورش نخبگان

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) حفظ، تربیت و پرورش نخبگان از مهم ترین راهبردها و راهکارهای علم و پژوهش محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«با تکیه بر نخبگان و فرزانگان و در پرتو ایجاد نسلی جوان و پرتلاش، ایران بزرگ به کشوری پیشرفته، قدرتمند، شریف، عزیز و برافرازنده‌ی پرچم تمدن نوین اسلامی تبدیل خواهد شد.»(۰۸/۰۷/۱۳۹۵)

از دیگر راهبردها و راهکارهای علم و پژوهش می توان به حمایت همه جانبه از طرح های نوآورانه و بدیع در حوزه علم و فناوری، کمک و حمایت از شرکت های دانش بنیان، برگزاری اتاق های اندیشه ورز، تشکیل کارگروه های تخصصی علمی – پژوهشی، برگزاری جلسات نخبگی و کارشناسی، برگزاری همایش ها، کنفرانس ها و… در حوزه علم و فناوری، تبیین و تشریح همه جانبه موضوع علم، پژوهش، فناوری و… مطلوب از منظر اسلام، آموز های دینی، اندیشه و نظریات امامین انقلاب اسلامی و…)، تجلیل و تقدیر از واحدهای علمی، نخبگان، اندیشمندان و صاحبنظران و… اشاره کرد.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت علم و پژوهش به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای تمامی جوامع اسلامی و به ویژه ایران اسلامی جهت دستیابی، تقویت، تضمین و تثبیت عزت، اقتدار، استقلال، امنیت و… محسوب می شود.

۱- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) باید رویکرد مصرف کنندگی به تولید در حوزه علم تبدیل شود.

۲- وصل کردن علم به فناوری، صنعت و توسعه کشور از مهم ترین راهبردها و راهکارهایی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به آن توجه ویژه ای دارند.

۳- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) باید قدرت علمی و جرأت علمی هم افزایی داشته باشند.

۴- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) باید بهره گیری از جنبش نرم افزاری به معنای  خیزش در زمینه تولید علم و شکستن مرزهای علم و حرکت عظیم ملی مورد توجه قرار گیرد.

۵- توجه به اصل آینده نگری از مهم ترین راهبردها و راهکارهای علم و پژوهش در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است.

۶- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) حفظ، تربیت و پرورش نخبگان باید مورد توجه قرار گیرد.

در همین راستا با توجه به تأکیدات اسناد بالادستی مبنی بر ضرورت کسب، تقویت و… در حوزه علم و پژوهش، بر عموم ملت ایران است که همواره با مدنظر داشتن این اسناد به عنوان نقشه های مؤثر در راستای شناخت راه پیشرفت، تعالی و سعادت، در زمینه بهره گیری از علوم نافع، کارآمد، مؤثر و… تمام ظرفیت، استعداد، امکانات و… خود را به کار گیرند و همچنین تمامی صاحبان خرد به ویژه علماء، نخبگان، اندیشمندان و… ضرورت دارد تا با تبیین و تشریح همه جانبه موضوع علم و پژوهش، با بررسی، اتفاق و تجمیع نظرات خبرگی و کارشناسی، زمینه های پیشرفت در حوزه های علم، پژوهش و فناوری را فراهم سازند تا از این طریق، ضمن تحقق آرمان ها، اهداف و خواسته های مراجع بالادستی در حوزه علم و پژوهش، زمینه عزت و اقتدار اسلام و ایران اسلامی و همچنین ذلت دشمنان اسلام  و مسلمین را بیش از پیش هموار سازند.

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست