بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی؛(۶۰)
« مفهوم انقلابی گری با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی »

انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین، کم نظیرترین و… انقلاب دوران معاصر محسوب می شود که همواره به صورت همه جانبه سعادت، پیشرفت و… تمامی جوامع اسلامی و به ویژه ایران اسلامی را مدنظر داشته است.

از مهم ترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی، می توان به حضور انقلابی مردم مؤمن و بصیر ایران اسلامی اشاره کرد که با شور و شعور کامل، در تمامی صحنه ها و عرصه ها برای حمایت از اسلام، انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و رهبری دینی حضور حداکثری پیدا کرده اند، این حضور پس از پیروزی و برقراری نظام اسلامی با جدیت ادامه پیدا کرده است. از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون دشمنان کوشیده اند تا با بهره گیری از انواع اقدامات، ابزارها و… در مسیر تحقق و دستیابی به اهداف خود حرکت کنند. تعریف های خلاف واقع از موضوعات، وارونه جلوه دادن مفاهیم، شبهه افکنی، تردیدآفرینی، جایگزینی مفاهیم کلیشه ای، حاشیه ای، کم ارزش و در برخی موارد بی ارزش تنها بخشی از تلاش های دشمنان اسلام، انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت ایران اسلامی است. در گفتمان انقلاب اسلامی، تعاریف ارائه شده از انقلابی گری و ابعاد آن با تعاریف و مصادیقی که جبهه استکبار جهانی و نظام سلطه ارائه می کنند کاملاً متناقض و دارای تضاد و مغایرت می باشد.

یکی از مهم ترین شیوه های دستیابی به مفاهیم حقیقی و عینی، مراجعه به اسناد بالادستی است.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین اسناد بالادستی، از کلیدی ترین و مهم ترین رهنمودها و بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود که ضرورت دارد ره پویان حق همچون چراغ و به عنوان نقشه راه آن را نصب العین خود قرار داده و به در نظر داشتن همه جانبه آن، جهت سیاستگذاری، برنامه ریزی و عملیاتی و اجرایی کردن رهنمودها و توصیه های عینی و ضمنی آن تمام توان، تلاش، ظرفیت، استعداد و… را به کار گیرند. انقلابی گری از مهم ترین موضوعاتی است که به صورت ضمنی و محتوایی در بیاینه گام دوم انقلاب اسلامی به آن اشاره شده است. رهبر انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ی ۴۰ ساله‌ی انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب «وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است». گام دومی که باید در چارچوب «نظریه‌ی نظام انقلابی» و با «تلاش و مجاهدت جوانان ایران اسلامی» به‌سوی تحقق آرمانِ «ایجاد تمدّن نوین اسلامی …» برداشته شود.

به همین سبب مفهوم شناسی انقلابی گری با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مورد بررسی و واکاوی قرار می‌گیرد.

 

 

  1. عملکرد عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، قاطعانه و بدون رودربایستی؛ مفهوم انقلابی گری؛

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) انقلابی گری به معنای عملکرد عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه و… است. معظم له در این رابطه می فرمایند: «البته انقلابی گری بر خلاف نظر و تبلیغ برخی ها، تندروی نیست؛ بلکه انقلابی گری، یعنی عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، قاطعانه و بدون رودربایستی عمل کردن است.»(۹/۴/۱۳۹۵)

  1. استقامت، ایستادگی و ثبات قدم؛

استقامت، ایستادگی و ثبات قدم مهم ترین ویژگی های انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«اگر این پایبندی و به تعبیر قرآن «استقامت» وجود داشت، حرکت مسئولان و نظام در تندباد حوادث نیز، مستقیم و مستحکم خواهد بود.»(۱۴/۰۳/۱۳۹۵)

معظم له همچنین می فرمایند:

«… راه انقلاب، راهی است که احتیاج دارد به عزم، به ایمان، به ثبات قدم. … وصیت امام این است که جوان ما، مردم ما، نسل­های گوناگون ما، با چشم واقع‌بینانه نگاه کنند. اصل، انقلاب است؛ … انقلابی بودن به حفظ رابطه‌ی خود و عمل خود و پیوستگی خود با انقلاب است.»(۱۴/۰۳/۱۳۸۷)

  1. نظم، انضباط امید و انگیزه؛

از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به نظم، انضباط امید و انگیزه اشاره کرد. معظم له در این رابطه می فرمایند: «… حرکت انقلابی … برترین و قویترین انضباط­هاست. … انقلاب یک امر مستمر است؛ انقلاب یعنی سازندگی؛ یعنی رویش و بالندگی. … انقلابی بمانید. روحیه‌ی انقلابی یعنی اسیر حدود تحمیلی نشدن؛ قانع به گیرندگی قطره‌چکانی نشدن؛ با امید دنبال هدف حرکت کردن، و با انگیزه، با نشاط، با اصرار و پیگیری آن را به‌دست آوردن. این، انقلاب و حرکت انقلابی است.» (۰۱/۰۴/۱۳۸۳)

  1. وظیفه شناسی، عمل به تکلیف و نیازشناسی؛

وظیفه شناسی، عمل به تکلیف و نیازشناسی از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می‌شود. معظم له در این رابطه می فرمایند: «آنچه مهم است این است … [انسان] وظیفه‌ى خودش را در هر برهه‌اى از زمان تشخیص بدهد. … این کلمه‌ى «بصیرت» که ما دائم تکرار می­کنیم، … معنایش این است. یکى از مصادیق مهم بصیرت همین است که انسان بداند امروز چه نیازى در جامعه وجود دارد.»(۱۶/۰۶/۱۳۹۵)

 

 

  1. بصیرت و دشمن شناسی؛

از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به بصیرت و دشمن شناسی اشاره کرد. معظم له در این رابطه می فرمایند: «… هر جا … که هستید، این بصیرت را روزبه‌روز زیاد کنید. نگذارید بعضی از نیازهای مادّی و مسائل کوچک، جلو بصیرتها را بگیرد. بصیرتتان را حفظ کنید و دشمنتان را بشناسید. دشمن، ترفندهای گوناگون دارد؛ و آن ملتی موفّق می­شود که فریب نخورد.»(۲۷/۰۸/۱۳۷۱)

معظم له همچنین می فرمایند: «دنیای اسلام برای این ملّت احترام قائل است به خاطر فداکاری‌اش، به خاطر ایستادگی‌اش، به خاطر بصیرتش. اینکه میگوییم «بصیرت»، … معنایش این است که یک مجموعه‌ی در حدّ نصابِ لازم در این کشور وجود دارد که پای این حرف محکم ایستاده؛ معنای ایستادگی ملّت این است.»(۱۹/۱/۱۳۹۸)

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)‌ همچنین در رابطه با دشمن شناسی و اهمیت آن می فرمایند: «آنچه وظیفه‌ی ما به عنوان مردم، به عنوان آحاد جمهوری اسلامی است: اوّلاً دشمن‌شناسی است؛ دشمن را [بشناسیم]؛ در شناخت دشمن اشتباه نکنید. نگویید که خب همه میدانیم؛ بله، شما میدانید که دشمن کیست؛ دشمن استکبار است، دشمن صهیونیسم است، دشمن آمریکا است؛ اینها را شما میدانید امّا تلاش وسیعی دارد انجام میگیرد برای اینکه این قضیّه را بعکس کنند، نظر مردم را عوض کنند، با شیوه‌های پیچیده‌ی تبلیغاتی؛ همه باید مراقب باشند؛ دشمن‌شناسی بسیار مهم است؛ یکی این؛ بعد، دانستن نقشه‌ی دشمن؛ دشمن چه کار دارد میکند، چه کار میخواهد بکند؛ و بعد، دانستن شیوه‌ی مقابله‌ی با نقشه‌ی دشمن؛ این را باید مردم ما بدانند.«(۱۸/۱۰/۱۳۹۸)

  1. استکبارستیزی؛

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استکبارستیزی، از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری است. معظم له در این رابطه می‌فرمایند: «استکبارستیزی – … معنای ویژه‌ی انقلابی خودش را دارد – … معنای استکبارستیزی دشمنی کردن با دولتهای دنیا نیست، معنایش دشمنی کردن با استکبار است. استکبار – از هر دولتی و از هر نظامی سر بزند – آفتِ برای بشریت است. البته امروز امریکا و صهیونیزم مظهر استکبارند؛ لیکن هر جا، هر کس، هر دولتی و هر مجموعه‌ای که نسبت به دیگران استکبار بورزند، آفتی در جامعه‌ی بشری و در نظام زندگی انسان به وجود می‌آورند. ستیزه‌ی با این حالت هم یک حالت مطلوب اسلامی است.»(۰۲/۰۶/۱۳۸۷)

  1. تقوای دینی و سیاسی؛

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) تقوای دینی و سیاسی، از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری محسوب می شود. معظم له در این رابطه می‌فرمایند: «یک تقوای فردی داریم که من و شما خودمان از گناه پرهیز کنیم، خودمان را حفظ کنیم؛ قُوا اَنفُسَکُم وَ اَهلیکُم نارًا وَقودُهَا النّاسُ وَ الحِجارَه؛ خودمان را از آتش دوزخ الهی، از آتش غضب الهی دور کنیم؛ این تقوای فردی است. تقوای اجتماعی -تقوای اسلامی مربوط به اجتماع- این است که در راه تحقّق این چیزهایی که اسلام از ما مطالبه کرده است، تلاش کنیم. … اینکه ما خودمان را و مردممان را و جوانانمان را و مسئولینمان را به احساس مسئولیّت در مقابل این حرفها فرا میخوانیم، فقط یک توصیه‌ی عقلائی نیست، یک توصیه‌ی سیاسی نیست؛ این یک خواست دینی است؛ رعایت آن، تقوای دینی است. این تقوای دینی است؛ تقوای سیاسی هم در داخل همین مندرج است؛ اگرچنانچه این تقوای دینی تحقّق پیدا کرد، تقوای سیاسی هم همراه همین است. تقوای سیاسی یعنی انسان از لغزشگاه‌هایی که دشمن میتواند از آن استفاده کند، پرهیز بکند.»(۱۴/۳/۱۳۹۵)

پرانرژی بودن، کنش فعالانه، التزام به مبانی، اصول و ارزش های انقلاب اسلامی، هدف گیری آرمان های انقلاب و همت بلند برای رسیدن به آن ها، پایبندی به استقلال، حساسیت در برابر دشمن، دوری از افراط و تفریط، اعتماد به درون و… از دیگر مولفه های انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)‌ محسوب می شود.

با نگاهی گذرا به بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) می توان گفت:

۱- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) انقلابی گری به معنای عملکرد عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه و… است.

۲- استقامت، ایستادگی و ثبات قدم مهم ترین ویژگی های انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود.

۳- از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به نظم، انضباط امید و انگیزه اشاره کرد.

۴- وظیفه شناسی، عمل به تکلیف و نیازشناسی از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می‌شود.

۵- از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به بصیرت اشاره کرد.

۶- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استکبارستیزی، از مهم ترین ویژگی های  انقلابی گری است.

۷- تقوای دینی و سیاسی از مهم ترین ویژگی های انقلابی گری در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) ‌است.

در نهایت می توان گفت از آنجا که از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به ویژه با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی(به عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد بالادستی و لازم الرعایه انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی)، مفهوم انقلابی گری دارای مفاهیمی همچون عملکرد عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، استقامت و ایستادگی، نظم و انضباط، وظیفه شناسی و عمل به تکلیف، بصیرت و دشمن شناسی، استکبارستیزی و… است، بر عموم مردم است ضمن توجه همه جانبه به این موضوع مهم و راهبردی زمینه های عزت و اعتلاء ایران اسلامی و انقلاب اسلامی را هموار کنند و همچنین بر تمامی دلسوزان اسلام، انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است تا با واکاوی دقیق و همه جانبه مفهوم، ابعاد و… انقلابی گری مطلوب از منظر اسلام به ویژه از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)‌ تبیین، تشریح و… موضوع را مدنظر قرار دهند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست