بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی؛(۶۲)
« راهبردها و راهکارهای انقلابی گری با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی »

انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی الهی – انسانی همواره و به صورت همه جانبه، با در نظر داشتن تمامی جوانب زندگی زمینه ساز رشد، پیشرفت، تعالی و در واقع زندگی بهینه امت اسلامی و به ویژه ملت مؤمن، بصیر و انقلابی ایران اسلامی  شده است.

از آنجا که رهبری دینی نقش بسزایی در حکومت اسلامی ایفا می کند و در واقع یکی از مهم ترین ارکان حکومت اسلامی محسوب می شود، در همین راستا می توان گفت نقش موثر و غیرقابل انکاری در هدایت، سعادت و… امت اسلامی و به ویژه ملت ایران اسلامی دارد.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین بیانات و رهنمودهای حکیمانه، عالمانه و… رهبر معظم انقلاب اسلامی محسوب می شود که به دلیل جامع نگری، همه جانبه نگری، جامع الابعاد بودن و… به عنوان یکی از اسناد بالادستی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

انقلابی گری از مهم ترین موضوعاتی است که معظم له به صورت مستمر در بیانات و رهنمودهای خود و به ویژه در بیانیه گام دوم به این موضوع مهم و اساسی اشاره کرده اند.

به همین سبب راهبردها و راهکارهای انقلابی گری با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بررسی می شود:

  1. توکل به خدا و استقامت در برابر دشمنان

توکل بر خدا و استقامت در برابر دشمنان از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«راه [مقابله‌ی با مخالفان تحول قضایی] توکّل به خدا است؛ توکّل کنید به خدا. وَ مَن یَتَوَکَّل عَلَی اللهِ فَهُوَ حَسبُه؛ (سوره طلاق – آیه ۳) خدای متعال خودش کفایت خواهد کرد، خودش کمک خواهد کرد. راه را درست انتخاب کنید، هدف را درست انتخاب کنید و بعد «… استَقِم کَماِّ اُمِرت»؛ با استقامت جلو بروید؛ راهش این است. در مقابل کارشکنی،‌ در مقابل وسوسه، در مقابل اذیّت کردن و جوسازی کردن و مانند اینها، تنها راه مهم و مؤثّری که وجود دارد عدم انفعال و ادامه‌ی راه و استقامت است؛ این توصیه‌ی بنده است. این هم یک نکته.»(۷/۴/۱۳۹۹)

  1. بهره گیری توامان از روحیه انقلابی گری و تدین و پایبندی به تعهد دینی و انقلابی

بهره گیری توامان از روحیه انقلابی گری و تدین و پایبندی به تعهد دینی و انقلابی از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند: «با این روحیّه‌ى تدیّن و انقلابیگرى است که میشود این راه را پیش رفت؛ سنگلاخ هم باشد، میشود پیش رفت، مانع هم باشد، از روى آن مانع میشود پرید؛ به شرط اینکه روحیّه‌ى انقلابى و تدیّن و پایبندى به تعهّد دینى و انقلابى وجود داشته باشد. این هم یک نکته.»(۱۷/۲/۱۳۹۳)

  1. بصیرت

بصیرت از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

»شما اگر بخواهید برای کشورتان به معنای واقعی کلمه مفید باشید، باید نگاه انقلابی را، نگاه و نگرش انقلابِ بنیانی‌ای را که مبتنی بر تفکّر اسلامی است، در خودتان حفظ کنید و تقویت کنید. امروز خوشبختانه میبینم [با توجّه به] آنچه در حرفهایتان احساس میشود، این نگاه در شما هست؛ این را هر چه میتوانید تقویت کنید. بصیرت که بنده روی آن این همه تکیه کرده‌ام و بحث کرده‌ام، به خاطر همین است؛ اگر چنانچه ما این نگاه انقلابی را دنبال نکنیم، عقب خواهیم ماند، پیشرفتِ ما متوقّف خواهد شد؛ اگر پیشرفتی هم در اشخاص ما و افراد ما به وجود بیاید، به سود کشور نخواهد بود کما اینکه در گذشته، در دوران طاغوت همین‌ جور بود. آن روز هم ما نخبگانی داشتیم امّا این نخبه‌ها به کار کشور نمی‌آمدند؛ حالا علاوه بر اینکه ظرفیّتها بُروز نمیکرد و استعدادها بُروز و ظهور نمیکرد، آن مقدار اندکی هم که بُروز میکرد، به نفع دیگران تمام میشد، در خدمت دیگران قرار میگرفت. فکر انقلابی، نگاه انقلابی را حتماً در خودتان تقویت کنید، حفظ کنید.«(۱۶/۵/۱۳۹۸)

  1. انجام امور انقلابی در عمل(عمل گرایی)

از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به انجام امور انقلابی در عمل(عمل گرایی) اشاره کرد. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… ما در قرآن چند جا داریم که «یُسارِعُونَ فِی الْخَیْرات»؛ یا «یُسارِعُونَ فِی الْخَیْراتِ وَ أُولئِکَ مِنَ الصَّالِحینَ». یک جا [دارد] «أُولئِکَ یُسارِعُونَ فِی الْخَیْراتِ وَ هُمْ لَها سابِقُونَ»؛ چند جا [دارد] «فَاستَبِقُوا الخَیرات»، یعنی مسابقه گذاشتن که قرآن به معنای واقعی کلمه به ما میگوید در کار خیر و کمکهای مؤمنانه مسابقه بگذارید؛ یعنی سعی کنید شما جلوتر از دیگران حرکت کنید و [پیش] بروید. و این کار به نظر من مهم است؛ … انقلابیگریِ به معنای واقعی کلمه اینها است؛ یعنی اینها جزو مسائل قطعی انقلابیگری است. انقلابیگری با زبان نیست، با عمل است؛ عمل جلوتر از زبان بایستی انسان را راه ببرد؛ و واقعاً کسانی که در این زمینه‌ها فعّالیّت میکنند، کار انقلابی انجام میدهند و این [کارها] انقلابیگری است.»(۱۰/۰۵/۱۳۹۹)

  1. ضرورت پرهیز از حاشیه زائد و توجه به جهت گیری انقلابی

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری می توان به ضرورت پرهیز از حاشیه زائد و توجه به جهت گیری انقلابی اشاره کرد. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«بحث ها و جنجال ها و حاشیه سازی ها و پرداختن به چیزهای کوچک و جزئی و مانند اینها مسئله کشور نیست؛ مسئله کشور، روحیه انقلابی است. مسئله کشور، جهت گیری انقلابی است و از لحاظ عملی و برنامه ریزی، مسئله کشور، اقتصاد است که بار ها عرض کرده ایم و اتحاد و انسجام آحاد ملت است که این را هم بارها عرض کرده ایم. اینها مسائل اصلی کشور است»(۲۶/۸/۱۳۹۶)

  1. توجه به هم افزایی نیروهای انقلاب

توجه به هم افزایی نیروهای انقلاب از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«تشکل های انقلابی با هم  هم افزا باشند. گاهی شما با هم اختلافاتی دارید؛ تشکل های انقلابی سر یک چیز هایی با هم اختلاف دارند؛ خب داشته باشند، در عین حال با این اختلافات هم افزایی داشته باشد، نقاط مشترک را بگیرید؛ یعنی اختلاف موجب نشود که یقه گیری و به مقابله و این چیزها بیانجامد.» (۱۲/۴/۱۳۹۵)

  1. توجه به کارآمدی نظام

توجه به کارآمدی نظام از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«کارآمدی نظام غیر از کارآمدی این دستگاه یا آن دستگاه است؛ نظام، نظام کارآمدی است. البته کارآمدی نظام، مجموعه‌ی عملکرد مثبت و منفییی است که دستگاه‌های نظام دارند؛ اما این برآیند مثبت است.»(۱۰/۸/۸۳)

از دیگر راهبردها و راهکارهای انقلابی گری می توان به شجاعت، تبعیت از رهبری دینی، شناخت همه جانبه اهداف، سیاست ها و… دشمنان، حفظ روحیه بسیجی، حفظ روحیه ایثار و شهادت طلبی، عقلانیت و خردگرایی، روزآمدشدن به علوم،  فناوری، ترسیم آینده انقلاب برای نسل های آینده، حفظ همراهی افکار عمومی با اهداف انقلاب و نظام، بهره گیری حداکثری از ظرفیت ها و کارآمدسازی نظام، حفظ افتخارات گذشته و تقویت امید به آینده، پای بندی به ارزش ها، هدف گیری آرمان ها و همت بلند برای رسیدن به آن ها، حساسیت در برابر دشمنان و نقشه های آن ها، ادامه الهام بخشی و پرهیز از اختلاف ها، استمرار فرهنگ مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان، حرکت هدفمند و هوشمند به سوی تمدن نوین اسلامی و… اشاره کرد.

با نگاهی گذرا به بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان گفت:

۱- توکل بر خدا و استقامت در برابر دشمنان از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود.

۲- بهره گیری توامان از روحیه انقلابی گری و تدین و پایبندی به تعهد دینی و انقلابی از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود.

۳- بصیرت از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود.

۴- از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان به انجام امور انقلابی در عمل(عمل گرایی) اشاره کرد.

۵- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری می توان به ضرورت پرهیز از حاشیه زائد و توجه به جهت گیری انقلابی اشاره کرد.

۶- توجه به هم افزایی نیروهای انقلاب از مهم ترین راهبردها و راهکارهای انقلابی گری در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) محسوب می شود.

در نهایت می توان گفت از آنجا که انقلابی گری موضوعی مهم و راهبردی است که به صورت مستمر و به ویژه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مورد عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بوده است، در همین راستا بر تمامی ملت ایران اسلامی است تا با نصب العین قرار دادن بیانات معظم له و به ویژه این بیانیه مهم زمینه عملیاتی کردن این موضوع را هموار کنند و همچنین بر علما، نخبگان و صاحبنظران است تا با تبیین و تشریح دقیق موضوع، راهبردها و راهکارهای عملیاتی و اثربخش انقلابی را ارائه کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست