بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی؛(۶۷)
« مفهوم­شناسی استقامت و پایداری در برابر دشمنان با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی»(1)

استقامت و پایداری در برابر مشکلات، ناملایمات( تهدیدات، تهاجم و…) در تمامی ابعاد و سطوح دارای مبنای دینی، عقلانی و… است.

استقامت و پایداری همواره مورد تأکید آموزه های دینی بوده است. خداوند متعال در سوره شوری، آیه ۱۵ می‌فرمایند: فَلِذَلِکَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَقُلْ آمَنْتُ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنْ کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ اللَّهُ رَبُّنَا وَرَبُّکُمْ لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَکُمْ أَعْمَالُکُمْ لَا حُجَّهَ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمُ اللَّهُ یَجْمَعُ بَیْنَنَا وَإِلَیْهِ الْمَصِیرُ: پس (اى پیامبر) به خاطر آن (که اهل کتاب دچار شک و تردید یا عناد و لجاجت با تو هستند، آنان را به راه حقّ) دعوت کن و بر آن پایدارى نما آن گونه که فرمان یافته‌اى و خواسته‌هاى آنان را پیروى مکن و (به آنان) بگو: به هر کتابى که خدا نازل کرده است ایمان دارم و فرمان یافته‌ام تا میان شما به عدالت حکم کنم. خداوند، پروردگار ما و شماست. اعمال ما براى ما و اعمال شما براى شماست (و هیچ کدام مسئول کارهاى دیگرى نیستیم) هیچ حجّتى میان ما و شما (ناگفته) نمانده است. خداوند (در قیامت) میان ما جمع خواهد کرد و بازگشت همه به سوى اوست.

همچنین خداوند متعال در سوره هود، آیه ۱۱۲ می فرمایند: فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَکَ وَلَا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ: پس (اى پیامبر!) همان گونه که مأمور شده‌اى، استوار باش و (نیز) هر کس که با تو، به سوى خدا آمده است، و سرکشى نکنید که او به آنچه مى‌کنید بیناست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در همین راستا می فرمایند: «… استقامت کردن یعنی ثبات ورزیدن در این راه و تحت تأثیر عوامل گوناگون قرار نگرفتن. راه، راه همواری نیست؛ راه خدا، راه تلاش در راه خدا، راه اقامه‌ی حق و عدل، راه رسیدن به تمدّن اسلامی و نظام حقیقی اسلامی و جامعه‌ی اسلامی راه دشواری است؛ راهی است که پیغمبران در این راه با زحمت حرکت کردند و پیش رفتند.»(۱۸/۸/۹۶)

حضرت امام خمینی(ره) در رابطه با استقامت می فرمایند:

«استقامت … بالاترین نعمت است. قیام برای خدا، و استقامت در آن قیام … اگر استقامت کنید پیروز خواهید شد … خداوند شما را هدایت کند، و شما را به استقامت دعوت کند و شما را به استقامت و اطاعت خودش راهنمایی فرماید.»(صحیفه امام، ج ۷ ، ص ۴۹۴)

 

انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی برگرفته از دین اسلام و آموزه های دینی همواره بر استقامت، پایداری و… همه جانبه در برابر دشمنان تأکید داشته و دارد.

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دشمنان و بدخواهان همواره تلاش کرده اند تا با متمسک شدن و متوسل شدن به انواع اقدامات، ابزارها و… غیرانسانی و غیرقانونی همچون تحریم، تحریف، تهدید، تعارض، حمله نظامی، حمله بیولوژیکی، ترور و… به زعم خود به اهداف، سیاست ها، راهبردها و… خود دست یابند. اما همواره مکر و حیله آنان ناکارآمد و خنثی شده است و در حقیقت مکر و حیله آنان به خودشان برگشته است.

با توجه به پیچیده شدن و گسترده شدن ابعاد، مصادیق و… دشمنی دشمنان نسبت به انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ملت بصیر و انقلابی ایران اسلامی، ضروری و بدیهی است که با مفهوم و ابعاد استقامت و پایداری آشنایی پیدا کرد.

از آنجا که بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین اسناد بالادستی انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، در همین راستا مفهوم شناسی استقامت و پایداری با عنایت به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بررسی می شود:

  1. استقامت یعنی؛ ایستادگی کردن، ادامه دادن، راه را دنبال کردن و متوقف نشدن

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) معنای استقامت، ایستادگی کردن، ادامه دادن، راه را دنبال کردن و متوقف نشدن و… است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«عزیزان من! فرزندان من! مواظب باشید دشمن حرکت شما را متوقف نکند. خدای متعال در دو جای قرآن به پیغمبرش میفرماید: «فاستقم کما امرت»، «و استقم کما امرت»؛ استقامت کن. استقامت یعنی ایستادگی کردن، ادامه دادن، راه را دنبال کردن، متوقف نشدن؛ این رمز کار است.»(۱۰/۱۱/۹۰)

  1. استقامت یعنی؛ پایداری؛ راه را مستقیم ادامه دادن؛ در جهت درست حرکت کردن

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) معنای استقامت را پایداری؛ راه را مستقیم ادامه دادن؛ در جهت درست حرکت کردن می دانند. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… استقامت، یعنی پایداری؛ راه را مستقیم ادامه دادن؛ در جهت درست حرکت کردن.»(۱۴/۳/۸۹)

  1. استقامت؛ یعنی تداوم امور و درست پیگیری و دنبال کردن آن ها

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت؛ تداوم امور و درست پیگیری و دنبال کردن آن هاست. معظم له در این رابطه می فرمایند: «… تداوم، یک عنصر جدیدی است غیر از خودِ اصلِ شروعِ عمل. “فلذلک فادع و استقم کما امرت” استقامت، یعنی همین کار را در همان خط و جهت درست دنبال کردن.»(۲۶/۳/۹۱)

  1. اسقامت یعنی؛ پایداری در خط مستقیم و پافشاری کردن و زاویه‌ای ایجاد نکردن

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) اسقامت یعنی؛ پایداری در خط مستقیم و پافشاری کردن و زاویه‌ای ایجاد نکردن است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«استقامت، یعنی در همین خطّ مستقیم پایداری کردن و پافشاری کردن و زاویه‌ای ایجاد نکردن.»(۱۵/۵/۸۲)

  1. استقامت یعنی؛ طلب صراط مستقیم

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت یعنی؛ طلب صراط مستقیم است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«هر روز اقلاً ده بار، خدمت پروردگار عرض می‌کنید: “اهدناالصّراط المستقیم”. این‌که دایم صراط مستقیم را از خدا می‌خواهیم، همان استجابت “استقم کما امرت” است.»(۱۴/۹/۶۹)

  1. طغیان؛ معنای مقابل و متضاد استقامت

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) طغیان؛ معنای مقابل و متضاد استقامت است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

« نقطه‌ی مقابل این حرکت مستقیم … طغیان قرار داده شده است؛ … طغیان، یعنی سرکشی؛ منحرف شدن.»(۱۴/۳/۸۹)

با نگاهی گذرا به بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در رابطه با مفهوم شناسی استقامت و پایداری می توان گفت:

۱- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) معنای استقامت، ایستادگی کردن، ادامه دادن، راه را دنبال کردن و متوقف نشدن و… است.

۲- رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) معنای استقامت را پایداری؛ راه را مستقیم ادامه دادن؛ در جهت درست حرکت کردن می دانند.

۳- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت؛ تداوم امور و درست پیگیری و دنبال کردن آن‌هاست.

۴- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) اسقامت یعنی؛ پایداری در خط مستقیم و پافشاری کردن و زاویه‌ای ایجاد نکردن است.

۵- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت یعنی؛ طلب صراط مستقیم است.

۶- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) طغیان؛ معنای مقابل و متضاد استقامت است.

در نهایت می توان گفت در شرایط کنونی و با توجه به افزایش حجم توطئه ها، تحریم ها، تحریف ها، تهدیدات و… دشمنان، بر ملت مؤمن، بصیر و انقلابی ایران اسلامی است که با پیروی از رهبری دینی و هوشیاری، ضمن تقویت خود برای استقامت و پایداری در برابر دشمنان، زمینه تحقق اهداف، سیاست ها و… را از بین ببرند و دشمن را ناکام کنند و همچنین در این راستا وظیفه ای خطیر بر عهده علماء، نخبگان، دانشمندان، صاحبنظران و… به عنوان هدایتگران افکار عمومی است که ضمن تبیین و تشریح همه جانبه مفهوم، ابعاد و… استقامت و پایداری در برابر دشمنان، زمینه های محقق شدن و عملیاتی شدن این موضوع مهم و راهبردی را هموار و مهیا کنند تا علاوه بر ناکامی دشمنان در دستیابی به خواسته ها و اهدافشان، عزت، اقتدار و امنیت همه جانبه ایران اسلامی را تضمین و تثبیت کنند و انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایران اسلامی را همچون همیشه به عنوان الگویی کارآمد، اثربخش و… در زمینه استقامت و پایداری در برابر دشمنان به جهانیان معرفی کنند.

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست