بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۶)
«چگونگی تحقق موضوعات مرتبط با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» با نگاه عمیق و دقت نظر به بیانیه، علاوه بر 7 موضوع محوری (علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی- روابط خارجی- مرزبندی با دشمن و سبک زندگی) می توان موضوعات دیگری را احصاء کرد.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین و راهبردی ترین رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است که به دلیل جامعیت و همه جانبه نگر بودن همواره باید به عنوان یکی از مهم ترین اسناد بالادستی مورد توجه قرارگیرد.

با نگاه عمیق و دقت نظر به بیانیه، علاوه بر ۷ موضوع محوری (علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی- روابط خارجی- مرزبندی با دشمن و سبک زندگی) می توان موضوعات دیگری را احصاء کرد.

از مهم ترین موضوعات مرتبط با بیانیه مذکور می توان به امید به آینده، ظلم ستیزی و مظلوم یاوری، مدیریت جهادی، استقامت، آمادگی همه جانبه، عزت و اقتدار همه جانبه و… اشاره کرد.

 1. امید به آینده

خداوند متعال همواره انسان را به امیدواری رهنمون ساخته اند. چنانچه در آیه ۸۷ سوره یوسف می فرمایند: … َلَا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِنَّهُ لَا یَیْأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِلَّا الْقَوْمُ الْکَافِرُونَ:

از رحمت خدا نومید مباشید که هرگز جز کافران هیچ کس از رحمت خدا نومید نیست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های دینی، همواره و به ویژه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به امیدواری و به ویژه امید به آینده توجه خاصی داشته اند، پیامبر اعظم(ص) و همه اولیای الهی در این راستا رهنمودهایی ارائه فرموده اند:

از مهم ترین نکات و بایسته های تحقق امید به آینده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضرورت شناخت وضع موجود و تلاش جهت تحقق وضع مطلوب(تمدن نوین اسلامی)؛
 • امید به آینده؛ عامل مهم پیشرفت و تعالی؛
 • امید به آینده؛ ناکارآمدساز نقشه های دشمن؛
 • جمهوری اسلامی؛ احیاگر امید در جوامع اسلامی؛
 • و…
 1. استکبارستیزی و مظلوم یاوری

در جهان خلقت دو جبهه حق و باطل در تقابل و تضاد مبنایی، ماهوی و… اساسی با یکدیگر قرار دارند.

در جبهه کفر(مستکبران، سلطه گران، زیاده خواهان و…) و در جبهه حق(مؤمنان، امت اسلامی، مستضعفان، نیروهای مقاومت اسلامی و…) قرار دارند.

طبق دستورات و آموزه های دینی، خداوند متعال، حامی و مدافع مؤمنان در برابر دشمنان است. خداوند متعال در سوره حج، آیه ۳۸ می فرمایند:

إِنَّ اللَّهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ کُلَّ خَوَّانٍ کَفُورٍ: قطعاً خداوند از کسانى که ایمان آورده‌اند دفاع مى‌کند، بى‌شک خداوند هیچ خیانتکار ناسپاسى را دوست ندارد.

استکبارستیزی و مظلوم یاوری، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) همواره و به ویژه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از دین اسلام و آموزه های دینی، به آن توجه داشته اند.

از مهم ترین نکات و بایسته های استکبارستیزی و مظلوم یاوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضرورت حفظ روحیه ایثار، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن؛
 • ضرورت شناخت دشمن، شیوه ها، ابزارها و… دشمنی او؛
 • حفظ وحدت، همگرایی و همدلی در تقابل با دشمن؛
 • و…
 1. آمادگی همه جانبه

جبهه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار در جهت تقابل با اسلام و جبهه مقاومت اسلامی همواره تمام امکانات، ظرفیت ها و… خود را به کار برده اند اما با لطف خداوند متعال، رهنمودهای حکیمانه امامین انقلاب اسلامی و حمایت های همه جانبه ملت بصیر و انقلابی ایران اسلامی از رهبری دینی نقشه های آنان نقش بر آب شده است.

در دوران کنونی و با توجه به افزایش، گستردگی و پیچیدگی دامنه تهاجمات، تهدیدات و نفوذ دشمنان علیه ملت اسلامی و به ویژه ملت مؤمن و انقلابی ایران اسلامی، حفظ و تقویت آمادگی همه جانبه از امور ضروری است.  خداوند متعال در سوره انفال، آیه ۶۰ می فرمایند: وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّهٍ وَمِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم وَآخَرینَ مِن دونِهِم لا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ یَعلَمُهُم وَما تُنفِقوا مِن شَیءٍ فی سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیکُم وَأَنتُم لا تُظلَمونَ: هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها[دشمنان‌]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهای ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگری غیر از اینها را، که شما نمی‌شناسید و خدا آنها را می‌شناسد! و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعی اسلام) انفاق کنید، بطور کامل به شما بازگردانده می‌شود، و به شما ستم نخواهد شد!

آمادگی همه جانبه، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) با بهره‌گیری از دین اسلام و آموزه های دینی، همواره به آن توجه داشته اند.

از مهم ترین نکات و بایسته های کسب، حفظ و تقویت آمادگی همه جانبه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توکل به خدا و بهره گیری از دستورات اسلام و آموزه های دینی؛
 • بصیرت و دشمن شناسی؛
 • تجهیز و روزآمدی تجهیزات برای دفاع از انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛
 • و…
 1. بازدارندگی همه جانبه

نظام سلطه و استکبار جهانی به دلیل خوی ددمنشانه و سلطه گرانه همواره در تقابل و تصاد مبنایی و اساسی با انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قرار داشته اند.

یکی از مهم ترین حوزه های تقابل با نظام سلطه و استکبار جهانی تقویت حوزه بازدارندگی همه جانبه جمهوری اسلامی ایران است.

در واقع می توان گفت با بهره گیری از بازدارندگی همه جانبه می توان مانع تحقق اهداف، سیاست ها و… دشمنان شد و با ایجاد ترس در دل دشمنان، مانع زیاده خواهی آنان شد.

بازدارندگی همه جانبه از مهم ترین موضوعاتی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) همواره به این موضوع توجه ویژه داشته اند.

از مهم ترین نکات و بایسته های کسب و تقویت قدرت بازدارندگی همه جانبه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ و تقویت وحدت و همگرایی؛
 • توجه به آمادگی همه جانبه و نمایش اقتدار همه جانبه؛
 • ایستادگی و مقاومت در برابر خواسته های دشمن؛
 • و…
 1. عزت و اقتدار همه جانبه

عزتمندی و اقتدار همه جانبه جوامع اسلامی از مهم ترین موضوعاتی است که در دین اسلام به آن توجه ویژه ای شده است. خداوند متعال در سوره منافقون، آیه ۸ می فرمایند:

… وَلِلَّهِ العِزَّهُ وَلِرَسولِهِ وَلِلمُؤمِنینَ وَلکِنَّ المُنافِقینَ لا یَعلَمونَ:

… عزت مخصوص خدا و رسول او و مؤمنان است؛ ولی منافقان نمی‌دانند!

در همین راستا می توان گفت عزتمندی و اقتدار همه جانبه همواره یکی از مهم ترین رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بوده است.

در همین راستا معظم له در رابطه با ترس و واهمه مستکبران از عزت یابی مسلمانان می فرمایند:

«… استکبار و دارودسته‌ی خبری و تبلیغاتی و قلمها و بوقهای مزدورش … از بازگشت ملتها به گذشته‌یی که به آنان عزت و عظمت را یادآوری کند، راه جهاد و شهادت را به روی آنان باز کند، کرامت انسانی را به آنان برگرداند، دست سلطه‌گران را از غارت و چپاول به مال و ناموس آنان قطع کند، آیه‌ی «ولن یجعل‌اللَّه للکافرین علی‌المؤمنین سبیلا» را به آنان بیاموزد، کریمه‌ی «وللَّه العزّه ولرسوله وللمؤمنین» را بر آنان فرو خواند، خطاب «و ما لکم لاتقاتلون فی‌سبیل‌اللَّه والمستضعفین» را به گوش و دل آنان برساند، فرمان «ان الحکم الّا للَّه» را در زندگی آنان اجرا کند و خلاصه، خدا و دین و قرآن را محور زندگی آنان سازد و دست طواغیت مستکبر و مستبد و سلطه‌طلب را از زندگی آنان قطع کند، از بازگشت به چنین گذشته‌ای و پیوند با چنین تاریخی، ناخشنود و سراسیمه و بیمناکند و لذا با هر بهایی می‌خواهند از آن مانع شوند.»(۲۶/۰۳/۱۳۷۰)

از مهم ترین نکات و بایسته های عزتمندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ وحدت و همگرایی؛
 • حمایت همه جانبه از رهبری دینی؛
 • ایستادگی و مقاومت همه جانبه در برابر دشمنان؛
 • و…
 1. جوان مؤمن انقلابى؛ موتور محرکه پیشرفت نظام اسلامی

مهم ترین مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) جوانان هستند. معظم له در این بیانیه با تأکید بر ضرورت تداوم راه انقلاب اسلامى مى‏فرمایند: «دنباله‏ى این مسیر که به گمان زیاد، به دشوارى گذشته‏ها نیست، باید با همّت و هشیارى و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طى شود. مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعّالان جوان، در همه‏ى میدان‏هاى سیاسى و اقتصادى و فرهنگى و بین‏المللى و نیز در عرصه‏هاى دین و اخلاق و معنویت و عدالت، باید شانه‏هاى خود را به زیر بار مسؤولیت دهند، از تجربه‏ها و عبرت‏هاى گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابى و روحیه‏ى انقلابى و عمل جهادى را به کار بندند و ایران عزیز را الگوى کامل نظام پیشرفته‏ى اسلامى بسازند.»

از مهم ترین نکات و بایسته های جوان مؤمن انقلابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرهیزگاری و تقوای الهی؛
 • خودباورى و اعتمادبه‏نفس؛
 • مسئولیت‏پذیرى و عمل جهادی؛
 1. مدیریت جهادی

جهاد اسلامی و حفظ روحیه انقلابی از مهم ترین صفات پسندیده و ممدوح در دین اسلام و آموزه های دینی محسوب می شود. در همین راستا می توان گفت که مدیریت جهادی، مدیریت بر مبنای ارزش های اسلامی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در رابطه با مدیریت جهادی می فرمایند:

«… پُرکاری، با تدبیر حرکت کردن، شب‌وروز نشناختن و دنبال کار را گرفتن، این معنای مدیریّت جهادی است.»(۲۹/۱۱/۱۳۹۶)

معظم له همچنین می فرمایند:

«این را هم همه بدانند … که ما جز با کار جهادی و کار انقلابی نخواهیم توانست این کشور را به سامان برسانیم. در همه‌ی بخشها، کمربسته بودنِ مثل یک جهادگر لازم است‌؛ این اگر بود، کارها راه می‌افتد؛ این اگر بود، بن‌بست‌ها باز میشود، شکافته میشود؛ [یعنی] کار فراوان، پُرحجم و باکیفیّت و مجاهدانه و انقلابی.»(۱۰/۰۲/۱۳۹۶)

با توجه به محتوای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان گفت که مدیریت جهادی از مهم ترین موضوعات مرتبط با بیانیه مذکور است.

از مهم ترین نکات و بایسته های مدیریت جهادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضرورت وجود اخلاص در پاسخگویی به نیازهای جامعه؛
 • به کارگیری آموزه های اسلامی در عرصه مدیریت؛
 • تلاش و جدیت در انجام امور؛
 • و…
 1. استقامت و پایداری

استقامت و ایستادگی در برابر دشمنان از صفات ممدوحی است که مورد توجه دین اسلام و آموزه های دینی است.

خداوند متعال در سوره هود، آیه ۱۱۲ می فرمایند: فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ: پس تو چنان که مأموری استقامت و پایداری کن…

با توجه به بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) و به ویژه محتوای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می توان گفت یکی از مهم ترین موضوعات مرتبط با این بیانیه، استقامت و پایداری است.

از مهم ترین نکات و بایسته های استقامت و پایداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهره گیری از دستورات و آموزه های دینی؛
 • شناخت دشمن و شیوه ها، ابزارها و… او و ضرورت مقابله همه جانبه با دشمن؛
 • موضع گیری در برابر دشمن؛
 • و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت محتوا و عمق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان مهم ترین و راهبردی ترین مواضع هدایتگر معظم له دربردارنده مفاهیم معنایی چون: ضرورت تقویت امید به آینده، حفظ روحیه استکبارستیزی و مظلوم یاوری، حفظ و تقویت آمادگی همه جانبه، رسیدن به جایگاه بازدارندگی همه جانبه، حفظ و تقویت عزت و اقتدار همه جانبه، توجهه ویژه به ظرفیت جوانان در تحقق اهداف انقلاب اسلامی، اعمال مدیریت جهادی، استقامت و پایداری در مقابل دشمنان و… است. در این راستا ملت مؤمن، بصیر و انقلابی ایران اسلامی به ویژه علما، نخبگان و صاحبنظران باید در درک موقعیت و شناخت نیازها، زمینه تحقق و عملی شدن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و مهیا شدن برای تشکیل تمدن نوین اسلام را بیش از پیش هموار کنند و بر همگان است تا با وحدت و همدلی، دشمن شناسی، بصیرت، ایستادگی، پایداری و… بیش از پیش دشمن را در راستای تحقق اهداف، سیاست و… خود ناکام گذارند و عزت اسلام و به ویژه انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان اثبات کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست