بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی؛(۶۸)
« اهمیت و ضرورت استقامت و پایداری در برابر دشمنان با عنایت بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی»(2)

انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی پویا، مؤثر، کارآمد، راهگشا و… همواره الگوی نهضت های آزادیخواه اسلامی بوده است.

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام برخاسته از آن، همواره استقامت و پایداری همه جانبه در برابر زیاده خواهی های دشمنان، بدخواهان و… به عنوان رکن و اصل اساسی محسوب شده است.

دشمنان نیز همواره تمامی تلاش ها، ظرفیت ها، استعدادها، امکانات و… سخت افزاری، نرم افزاری، مادی، معنوی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و… خود را در تردیدافکنی، مقایسه گری و در نهایت منصرف کردن ملت ایران از استقامت و پایداری انجام داده اند، می دهند و خواهد داد اما ملت مؤمن، بصیر و انقلابی ایران اسلامی ضمن شناسایی همه جانبه دشمن و روش های دشمنی او، همواره با استقامت و پایداری در برابر اهداف و خواسته های دشمنان، آنان را ناکام و عزت و اقتدار ایران اسلامی را به جهانیان اثبات کرده اند.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین، راهبردی ترین و راهگشاترین اسناد بالادستی محسوب می شود که به صورت محتوایی به موضوع استقامت و پایداری در برابر دشمنان توجه داشته است.

در همین راستا با عنایت به این بیانیه اهمیت و ضرورت استقامت و پایداری بررسی می شود:

  1. استقامت و پایداری؛ تجربه تاریخی موفق در برابر دشمنان

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ تجربه تاریخی موفق ملت ایران در برابر دشمنان است که دیگر ملت ها نیز ضرورت دارد در برابر دشمن استقامت و پایداری داشته باشند. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«در مقابل بدخواهی و بددلی دشمن، تنها راهی که وجود دارد، ایستادگی ملت‌هاست. همچنان که ملت ایران این را تجربه کرد و ایستاد. شما با ایستادگی خودتان پیروز شدید و اگر این ایستادگی نبود، تا امروز بارها دشمن اغراض پلید خود را در ایران عزیز و میهن اسلامی ما اعمال و اجرا می‌کرد. ملت‌های دیگر هم راهی جز ایستادگی ندارند. اگر ملت‌ها ایستادگی کنند، خدا به آنها کمک می‌کنند. «وَلَیَنصُرَ‌نَّ اللَّـهُ مَن یَنصُرُ‌هُ» وعده الهی این است که اگر شما خدا را نصرت کردید، خدا هم شما را نصرت می‌کند. نمونه‌اش انقلاب اسلامی بود که شما خدا را نصرت کردید. خدا هم شما را نصرت کرد. نمونه دیگرش جنگ تحمیلی بود که شما خدا را نصرت کردید، خدا هم شما را یاری نمود و پیروز کرد. اگر کمک خدا نبود، امروز آمریکا روزگار سختی را برای کشور و ملت ایران پیش آورده بود و انتقام کشیده بود. تنها راه، ایستادگی است.»(۱۴/۳/۷۱)

  1. استقامت و پایداری؛ علاج مشکلات کشور

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ علاج مشکلات کشور محسوب می شود. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… وعده الهی به ما تاکنون … وعده صادق و عملی بوده است؛ «انّه من یتّق و یصبر فانّ الله لا یضیع اجر المحسنین»[سوره یوسف، آیه۹۰] هرجا ما تقوا پیشه کردیم، صبر کردیم و ایستادگی نشان دادیم، خدای متعال اجر ما را ضایع نکرد؛ اما هرجا وادادگی نشان دادیم، ضربه خوردیم و آن‌جا اختلال به‌وجود آمد؛ الان هم همین‌طور است. خدای متعال به پیغمبرش فرمود: «فاستقم کما أمرت». … علاج مشکلات کشور ایران همین است و من و شما باید به این نکته توجّه کنیم.» (۱۵/۵/۸۲)

  1. استقامت و پایداری؛ عامل دستیابی به اهداف عالی اسلام

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل دستیابی به اهداف عالی اسلام است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«راهی را که شناختید، با دقت پیش بروید، قدمها را محکم و استوار بردارید و استقامت به‌خرج بدهید. اگر استقامت به‌خرج دادیم، آن وقت به اهداف عالی اسلامی خواهیم رسید.»(۲۷/۷/۹۰)

  1. استقامت و پایداری؛ عامل دستیابی به نتایج

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل دستیابی به اهداف عالی اسلام است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«… وقتی یک ملت راهی را آغاز کرد، رسیدن به نتائج، احتیاج دارد به استقامت در آن راه، به پیشرفت در آن راه، به متوقف نشدن میان راه، به قانع نشدن به دستاوردهای میانه‌ی راه.» (۲۷/۷/۹۰)

  1. هدایت و کمک الهی به سبب استقامت در برابر دشمنان

از مهم ترین دلایل اهمیت استقامت و پایداری می توان به هدایت و کمک الهی به سبب استقامت در برابر دشمنان اشاره کرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این رابطه می فرمایند:

«… میفرماید: “ثمّ استقاموا”؛ پایداری و استقامت کنند و در این راه باقی بمانند. این است که موجب میشود “تتنزّل علیهم الملائکه”، والّا با یک لحظه و یک برهه خوب بودن، فرشتگان خدا بر انسان نازل نمیشوند، نور هدایت و دست کمک الهی به سوی انسان دراز نمیشود و انسان به مرتبه عباد صالحین نمیرسد. باید این را ادامه داد و در این راه باقی ماند.»(۱۷/۷/۸۱)

  1. استقامت و پایداری؛ عامل پیروزی های پی در پی

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل پیروزی های پی در پی است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«باید ایستاد، باید ثبات به‌خرج داد، باید راه را گم نکرد، هدف را همواره در مقابل چشم داشت و به‌طور مستمر باید پیش رفت. اگر این شد، پیروزی‌ها پی‌درپی پیش خواهد آمد.»(۱۹/۱۰/۹۰)

  1. استقامت و پایداری؛ عامل دافع اندوه و ترس و زمینه ساز کسب موفقیت

از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل دافع اندوه و ترس و زمینه ساز کسب موفقیت است. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«خدای متعال وعده قطعی کرده است که: «إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَ‌بُّنَا اللَّـهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَهُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا»؛ استقامت در راه درست نتیجه‌اش این است که خدای متعال اندوه و ترس را از یک انسان و یک جامعه سلب می‌کند و موفقیت را نصیب آنها می‌کند. ما راهی که انتخاب کردیم، راه خداست. راه خدا فقط به معنای عبادت کردن و در کنج نشستن نیست. راه خدا یعنی به سعادت رساندن جامعه انسانی. ملت ما این راه را انتخاب کرد. یعنی راه عدالت را، انصاف، راه عبودیت. الهی راه برای انسان‌ها، راه برداری انسان‌ها با یکدیگر و راه اخلاق نیکو و پسندیده و فضیلت‌های انسانی و در این راه پافشاری هم کرده است. با سختی‌هایی که در این راه هست، مقابله کرده و از آنها نهراسیده است. انشاءالله میوه‌های شیرین و دلنشین این ایستادگی را خدای متعال به او خواهد چشاند.»(۲۱/۸/۸۵)

  1. استقامت و پایداری؛ عامل شکست آمریکا و برگرداندن فلسطین به فلسطینی ها

در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل شکست آمریکا و برگرداندن فلسطین به فلسطینی هاست. معظم له در این رابطه می فرمایند:

«بعضی نگاه میکنند به صحنه، قدرت آمریکا را نگاه میکنند… به نظرشان می‌آید که برگرداندن فلسطین به فلسطینی‌ها یک امر ناممکنی است. من میگویم نه، این امر ناممکن، ممکن خواهد شد؛ به شرط ایستادگی و استقامت.»(۸/۱۲/۸۸)

از دیگر دلایل اهمیت استقامت و پایداری در برابر دشمنان می توان گفت: ۱- استمرار بیداری در امت با حفظ روحیه استقامت ممکن است. ۲-  استقامت ملت در کنار رهبری دارای اهمیت است. ۳- استقامت متعادل و به دور از افراط و تفریط دارای اهمیت است. ۴- استقامت سبب تضمین و تثبیت امنیت می شود. ۵- استقامت همراه با ایمان ارزشمند است. ۶- استقامت زمینه زندگی مطلوب را ایجاد می کند. ۷- استقامت، از مسایل مهمّ مطرح شده در آیات الهی است. ۸- صبر، حلم و ثبات و استقامت، مرتبه‌ای از مراتب پایداری هستند ۹- استقامت و پایداری، باعث برخورداری از امداد غیبی می‌شود. ۱۰- استقامت شرط دینداری است.  ۱۱- استقامت و پایداری، باعث دوری از خوف و حزن می شود. ۱۲- استقامت سبب رسیدن به مقام طمأنینه، سکون و تمکین و گشوده شدن ابواب رحمت است.  ۱۳- استقامت شرط پیروزی است. ۱۴- استقامت عامل رستگاری است. ۱۵- استقامت سبب دریافت اجر و پاداش بدون حساب است. ۱۶- استقامت ملاک صداقت و تقوی است. ۱۷- استقامت در دنیا و آخرت آثار مادی و معنوی دارد. ۱۸- استقامت سبب وسعت رزق است. ۱۹- استقامت در زندگی فردی، اجتماعی و حکومتی بااهمیت و مؤثر است. ۲۰- استقامت رمز موفقیت در راه رسیدن به آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی است. ۲۱- برخورداری از استقامت و ثبات قدم، جهت دهنده مسیر زندگی بر مدار عزت و سربلندی است و این مهم در پیوند با آگاهی و معرفت، ایمان به هدف و عزم راسخ در اجرای وظایف حاصل می شود. ۲۲- و…

با نگاهی گذرا به بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) گزاره های زیر را می توان مورد توجه قرار داد:

۱- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ تجربه تاریخی موفق ملت ایران در برابر دشمنان است که دیگر ملت ها نیز ضرورت دارد در برابر دشمن استقامت و پایداری داشته باشند.

۲- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ علاج مشکلات کشور محسوب می شود.

۳- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل دستیابی به اهداف عالی اسلام است.

۴- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل دستیابی به اهداف عالی اسلام است.

۵- از مهم ترین دلایل اهمیت استقامت و پایداری می توان به هدایت و کمک الهی به سبب استقامت در برابر دشمنان اشاره کرد.

۶- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل پیروزی های پی در پی است.

۷- از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل دافع اندوه و ترس و زمینه ساز کسب موفقیت است.

۸- در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) استقامت و پایداری؛ عامل شکست آمریکا و برگرداندن فلسطین به فلسطینی هاست.

با عنایت به پیچیدگی، گستردگی و… ابعاد، سطوح و… دشمنی دشمنان و بدخواهان نسبت به انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت ایران اسلامی، بر عموم ملت است تا با بصیرت، هوشیاری و… دشمن و شیوه های دشمنی آن را بشناسند و با تبعیت از رهبری دینی، راه های نفوذ، رخنه و… دشمنان را بندند و نقشه های آنان را نقش بر آب کنند و همچنین بر هدایتگران افکار عمومی جامعه است تا با تشکیل جلسات اندیشه ورز، علاوه بر شناخت و شناساندن اهمیت و ضرورت استقامت و پایداری، زمینه ی خواری، تضعیف و اضمحلال نظام سلطه و ستمگران جهانی را هموار و عزت، اقتدار و امنیت ایران اسلامی را تضمین و تثبیت کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست