بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی(۸)
معنویت و اخلاق؛ رکن هدایتگر جامعه اسلامی از منظر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛ توجه صرف به مادیات و عدم توجه به امور معنوی و اخلاقی، همواره تمامی جوامع و به ویژه جوامه اسلامی را مورد تهدید قرار داده است.

معنویت و اخلاق از مهم ترین ضرورت ها و ارکان هدایتگر جوامع اسلامی محسوب می شود؛ زیرا خالق هستی نگاه بشر را فراتر از مادیات قرار داده است. خدای متعال در کنار خوراک مادی(کلُوا مِنَ الطَّیبات: مؤمنون، آیه ۵۱)، به خوراک معنوی(فَلیَنظُرِ الإِنسانُ إِلی طَعامِهِ: عبس، آیه ۲۴) توجه داده است.

در کنار لباس مادی(سَرابِیلَ تَقِیکُم: نمل، آیه ۸۱) به لباس معنوی(وَ لِباسُ التَّقوی ذلِک خَیرٌ: اعراف، آیه ۲۶) توجه فرموده است. همچنین ایمان را به عنوان زینت معنوی(حَبَّبَ إِلَیکُمُ الإِیمانَ وَ زِینَۀُ فِی قُلُوبِکُم: حجرات، آیه ۷) معرفی و در کنار پاداش مادی(جَنّاتٍ تَجرِی مِن تَحتِهَا الأَنهارُ: بقره، ۲۵) و پاداش معنوی(وَ رِضوانٌ مِنَ اللهِ أَکبَرُ: توبه، ۷۲) قرار داده است.

همچنین خداوند متعال ایمان را به عنوان سفر معنوی(إنَّکَ کادِحٌ إِلی رَبِّک کَدحاً: انشقاق، آیه۶) در کنار سفر مادی(مِن الثَمَراتِ رِزقاً لَکُم: بقره، آیه ۲۸۳) معرفی کرده اند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در رابطه با مفهوم معنویت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می فرمایند: «معنویّت به‌معنی برجسته کردن ارزشهای معنوی از قبیل: اخلاص، ایثار، توکّل، ایمان در خود و در جامعه است، و اخلاق به‌معنی رعایت فضلیت‌هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتماد به نفس و دیگر خلقیّات نیکو است. معنویّت و اخلاق، جهت‌دهنده‌ی همه‌ی حرکتها و فعّالیّتهای فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است؛ بودن آنها، محیط زندگی را حتّی با کمبودهای مادّی، بهشت می‌سازد و نبودن آن حتّی با برخورداری مادّی، جهنّم می‌آفریند.»

توجه صرف به مادیات و عدم توجه به امور معنوی و اخلاقی، همواره تمامی جوامع و به ویژه جوامه اسلامی را مورد تهدید قرار داده است.

در اندیشه غرب با توجه به نگرش تک بعدی(مادی و دنیوی) به انسان، همواره ارزش های وجودی و معنوی انسان در نظر گرفته نمی شود و همانگونه که مشاهده می شود، در دوران کنونی این موضوع بیش از پیش نمود عینی پیدا کرده است.

غرب تمام تلاش، ظرفیت ها، امکانات، استعدادها و… خود را به کار بسته است تا با انواع اقدامات، ابزارها و… هدف و خواسته خود را محقق کند.

تنها راه رهایی انسان ها از اضطراب، نگرانی در حقیقت دستیابی به آرامش و امنیت بهره گیری از معنویت است. در واقع می توان گفت حرکت در مسیر دستیابی معنویت علاوه بر بعدی معنوی(غیرمادی)، سلامت جسم(آرامش فکری) را نیز در پی خواهد داشت.

پیروزی انقلاب اسلامی زمینه گرایش انسان ها به معنویت، امور ارزشی و اخلاقی و در نهایت قرب انسان به خداوند متعال و بندگی را فراهم و هموارتر کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در این رابطه می فرمایند: «پیام انقلاب اسلامی، پیام معنویت، توجه به معنویت، وارد کردن عنصر معنویت در زندگی انسان و توجه به اخلاق و خداست.»(۱۴/۰۳/۱۳۷۴)

معظم له می فرمایند:

«عزیزان من! هرچه می توانید … گرایش معنوی و عشق به معنویت را در خودتان تقویت کنید. امروز نه فقط کشور، بلکه دنیا و همه ی جوانهای آن به این معنویت نیاز دارند؛ امروز دنیا در خلأ معنویت زندگی می کند و شماها کسانی هستید که گاهی اوقات یک کار کوچک شما، می تواند بیشتر از دهها کتاب تأثیر و گسترش داشته باشد. البته نمی گویم همیشه این جور است؛ اما واقعاً گاهی یک حرکت کوچک شما که نشان دهنده ی گرایش به معنویت است، تأثیرش در سطح وسیعی است و از تأثیر کتابها و نوشته ها و سخنرانیها بیشتر است؛ این موقعیت را مغتنم بشمرید.»(۱۴/۰۷/۱۳۸۳)

نکته قابل تأمل آنکه معنویت که امری غیرعینی(غیر قابل لمس) است در عملکرد و رفتار(جلوه عینی و قابل لمس) انسان نیز تأثیر دارد. معظم له در این رابطه می‌فرمایند:

«وقتی انسان در درون، در دل، در باطن با خدای متعال انس پیدا کرد، در ظاهرِ او هم اثر میگذارد و در ظاهر هم نشان داده میشود.»(۱۵/۰۲/۱۳۹۳)

معظم له همچنین می فرمایند: «آنچه یک ملت از طرق معنوی به دست می‌آورد، یک پشتوانه‌ای میشود، ذخیره‌ای میشود برای اینکه بتواند در همه‌ی میدانهای زندگی، با اراده‌ی راسخ و با عزمِ مقاوم در مقابل مشکلات پیش برود.»(۲۵/۰۲/۱۳۹۲)

معظم له در همین راستا می فرمایند:

«با توجه به خدا و تقرب به خدا، با توسل به دامان قدس الهی و ذیل عنایت الهی میتوان خیلی کارهای دشوار را انجام داد.»(۱۴/۰۲/۱۳۸۷)

از مهم ترین اهداف تحقق معنویت در جامعه اسلامی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زمینه سازی برای تحقق تمدن نوین اسلامی؛
 2. امنیت آفرینی در جامعه؛
 3. کسب عزت و اقتدار؛
 4. کسب پیشرفت و تعالی؛
 5. ایجاد آرامش روحی و فکری برای افراد و جامعه؛
 6. شکست و نقش بر آب کردن نقشه ها، اهداف و… دشمنان؛
 7. هدایتگری جوامع بشری به سمت سعادت مطلوب(عبودیت و بندگی)؛
 8. رشد فضایل اخلاقی و ارزشی؛
 9. ممانعت از گسترش رذایل اخلاقی؛
 10. معنادهی و هدفمند شدن زندگی انسان؛
 11. دستیابی به پیروزی و موفقیت های ارزشمند؛
 12. رشد و پویایی بیش از پیش جامعه؛
 13. ممانعت از پوچ گرایی و بی معنایی؛
 14. و…

مهم ترین ضرورت ها و بایسته ها در راستای تحقق معنوبت در جامعه عبارتند از:

 1. بازگشت به هویت اسلامی – ایرانی؛
 2. بهره گیری از فرهنگ اسلامی؛
 3. نهادینه سازی فرهنگ های ارزشی در جامعه همچون فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، فرهنگ احترام به والدین و…؛
 4. خودسازی و بهره گیری از استعدادها، ظرفیت ها، توانایی ها و… در جهت تحقق معنویت؛
 5. تبیین فرصت ها و موانع پیش روی تحقق معنویت؛
 6. تبیین و تشریح راهبردها و راهکارهای تحقق معنویت و امور ارزشی در جامعه؛
 7. تنظیم و اجراء برنامه‌های کوتاه‌مدّت، میان‌مدّت و بلندمدت جامع جهت رصد، اشراف و کنترل رسانه ها و فضای مجازی؛
 8. و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت انقلاب اسلامی با احیای اسلام ناب محمدی، زمینه ساز تحقق معنویت و اخلاق در جامعه شده است که این مهم، نقش بسزایی در هدایت جوامع اسلامی و به ویژه ملت ایران اسلامی به سمت سعادت، تعالی و کمال انسانی – قرب الهی، عبودیت و بندگی- داشته است.

در همین راستا همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) فرموده اند «امروز ملت عزیز ما، احتیاج به این دارد که هر فردی، در درون و در دل خود، راهی به سوی خدا و معنویّت باز کند.»(۱۴/۰۳/۱۳۷۲) و همچنین با توجه به این موضوع که معظم‌له فرموده اند: امروز دنیا به عدالت و معنویتی که ایران اسلامی پرچم آن را به اهتزاز در آورده است، نهایت احتیاج را دارد.(۲۰/۰۸/۱۳۸۰) در همین راستا از طرفی بر عموم مسلمین جهان و به ویژه ملت مؤمن، بصیر و انقلابی ایران اسلام است تا با توجه به توصیه دین اسلام، آموزه های دینی، بیانات امامین انقلاب اسلامی و به ویژه بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» به موضوع مهم معنوبت و اخلاق مداری توجه ویژه داشته باشند و از طرفی دیگر بر علماء، نخبگان و صاحبنظران اسلامی است با تبیین راهبردها، راهکارها و… کارشناسانه، علمی و خبرگی، تحقق معنویت در جامعه که زمینه ساز تشکیل و تحقق تمدن نوین اسلامی است را بیش از پیش مهیا و هموار کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست