خطیب موقت مسجد جامع شهرک ارشاد سنندج:
بی‌توجهی به اجرای صله رحم از بدبختی‌های جامعه امروز است
خطیب موقت مسجد جامع شهرک ارشاد سنندج گفت: بی‌توجهی به اجرای صله رحم از بدبختی‌های جامعه امروز است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از  کردستان، ماموستا عبدالجبار در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع شهرک ارشاد سنندج به اهمیت توجه به ایتام و کفالت ایتام اشاره کرد و اظهار داشت: دین اسلام، دینی است که حقوق هر کسی را محترم شمرده و رعایت کرده است.

وی تصریح کرد: در دین اسلام توجه به ایتام مورد تاکید شده و حامیت و پشتیبانی از افرادی که بی کس و بی‌پشتیبان هستند ضروری بیان شده است.

خطیب موقت مسجد جامع شهرک ارشاد سنندج با بیان اینکه یکی از طیف‌های بی‌حامی که نیاز مبرم به پشتیبان دارند یتیمان هستند، اذعان داشت: در کتاب‌های لغت آمده واژه یتیم به کسی گفته می‌شود که قبل از بلوغ پدرش را از دست داده باشد.

به گفته وی، در میان حیوانات، یتیم عکس انسان است چون حامی حیوانات مادرانشان هستند نه پدرانشان. در میان ما انسان ها وقتی بچه‌ای یتیم می شود، مورد غفلت قرار می گیرد و احتمالا فرد یتیم کمتر مورد احترام قرار می گیرد به این خاطر معنی لغوی یتیم به غفلت و منفرد بودن آمده است.

ماموستا عبدالجبار خاطرنشان کرد: در حیث رسول خدا در صحیحین آمده ظلم کردن به یتیم و خوردن مال ایتام موجب هلاکت انسان می‌شود.

وی با بیان اینکه خداوند در سوره الضحی  قرآن کریم دو بار نام یتیم اشاره کرده عنوان داشت: خداوند قرآن پیامبر را مورد نهی قرار می دهد که نباید با  یتیمان بد خلق و قهر مانند باشی، باید با خوش رفتاری و با اخلاق خوش با آنها رفتار کنید.

خطیب موقت مسجد جامع شهرک ارشاد سنندج عنوان داشت: خداوند در سوره بقره آیه ۸۳در مورد بنی اسرایل بیان می‌کند عبادت فقط برای الله و احترام همه واجب علی الخصوص فرد یتیم را نگه دارید و به آنها طعنه نزنید.

به گفته ماموستا عبدالجبار، خداوند در مورد مسلمانان در سوره النساء آیه ۳۶ می‌فرماید: عبادت خدا را انجام و یتیمان را مورد احترام قرار دهید.

خطیب موقت مسجد جامع شهرک ارشاد سنندج تصریح کرد: یکی از دردهای جامعه ما عدم صله رحم است که خیلی از مردم این امر الهی را فراموش کرده‌اند.

به گفته ماموستا عبدالجبار، پیامبر کسانی را که خدمت گذار و کارگذار یتیمان را برعهده می گیرید را در قیامت قرین رحمت خود قرار می دهد و کارگذار یتیمان را هم‌طراز مقام انبیاء الهی در روز قیامت معرفی می‌کند که این امر مهمی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست