تجلیل از مقام شامخ شهدا، تضمین­ کننده سربلندی جامعه اسلامی(به مناسبت روز ملی تجلیل از شهدا)

۲۲ اسفند به عنوان روز ملی تجلیل از مقام شامخ شهدا نامگذاری شده است، روزی که به عنوان نماد تکمیل و تعظیم برای کسانی که با گذشتن از شان عزیزشان استقلال، آزادی و سربلندی را برای ملت ایران رقم زدند و روز افلاک نظارت بر رفتار و اعمال ما هستند، مطرح است.

این روز، روزی است که همگان باید این باور را بازنمایی کنند که ایران اسلامی از تشعشع انواع شهیدان، زنده و پویاست.

حقیقت این است که به برکت خون شهیدان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدای امنیت و… امروز ایران اسلامی و امت اسلامی در حوزه ها و عرصه‌های مختلف، از افتخار و سربلندی بی نظیر برخوردارند و اگر این حقیقت مورد توجه همگان قرار گیرد، عظمت و سربلندی آینده نیز تضمین می شود.

همگان می دانیم، جامعه ای که در آن روح فداکاری و ایثار و فرهنگ شهادت وجود داشته باشد، رو به تعالی و پیشرفت است و بدون آن، جامعه دچار کندی حرکت خواهد بود، چنانچه امام خمین(ره) شهدا را شمع محفل بشریت دانسته و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا را در تراز شهادت دانسته اند.

جامعه اسلامی به ویژه نوجوانان و جوانان با بهره گیری از روش و منش شهیدان، ضمن تضمین و فرهنگ ایثار و شهادت، می‌توانند شاهد رشد و عزت روزافزون میهن اسلامی باشند.

شهیدها پیش­قراولان و پرچمداران تحول معنایی در جامعه هستند که این تحول معنوی برای رسیدن به هدف های چون: خودسازی، جامعه پردازی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی، به عنوان اهداف محوری برای گام دوم انقلاب اسلامی، همواره مورد نیاز ملت ایران اسلامی است.

توجه به این نکته مهم که شهدا پس از شهادت زنده تر و تأثیرگذارتر از زمان حیات هستند، باید آنها را به گونه ای بشناسیم و بشناسانیم که مقام آنان به صورت دست یافتنی برای نوجوانان و جوانان مطرح باشد.

در نظر گرفتن واقعیت و حقیقت هایی چون: ۱- هرچه داریم به برکت خون شهیدان است. ۲- هر شهید پرچمی برای عزت، شرافت و استقلال کشور است. ۳- سربلندی و آبرومندی ملت، دستاورد شهادت و برکت خون شهیدان است. ۴- شهدا مظهر قدرت ایران اسلامی هستند. ۵- خون شهیدان، تضمین کننده استقلال کشور و سربلندی اسلام است. ۶- شهیدان چراغ راه آینده ما هستند. ۷- جامعه مأنوس با فرهنگ ایثار و شهادت، توقف و عقب گرد نخواهد داشت. ۷- شهدا مظهر قدرت و اقتدار ایران اسلامی هستند، این ضرورت را برای همیشه و همگان مطرح می کند که بدانیم: ۱- وظیفه قدردانی از ایثارگران، به ویژه شهیدان فریضه عینی و همیشگی است. ۲- یاد شهیدان همیشه در فضای جامعه زنده بماند. ۳- الگوسازی شهیدان برای نسل جوان مورد توجه قرار گیرد. ۴- ترویج فرهنگ ایثار و شهادت همراه با توجه باشد و… زیرا تجلیل از مقام شامخ شهدا، تضمین کننده سربلندی ملت ایران و امت اسلامی است.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست