سرپرست حجاج ایرانی:
تجلی اخوت دینی در همگرایی حجاج شیعه و اهل‌‌سنت ایرانی
حجت‌الاسلام نواب با اشاره‌ به همگرایی زائران شیعه و اهل‌‌سنت ایران در عربستان، گفت: این وحدت و انسجام در شعار حج امسال «حج؛ خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی» متبلور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «سید عبدالفتاح نواب» در نشست شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، ابراز امیدواری کرد: روند عملیات حج تمتع ۹۸ تا کنون که دو هفته از زمان شروع فعالیت ها و انتقال زائران و کارگزاران به عربستان گذشته، خوب بوده و همه بخش ها در تعامل و هماهنگی مطلوب کار را به صورت مطلوب پیش برده اند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: امید است این روند تداوم یابد و امسال حجی آرام همراه با توشه های فراوان معنوی برای زائران خانه خدا رقم بخورد.

وی برنامه های فرهنگی اجرا شده برای زائران از جمله آیین های روح بخش دعای کمیل، ندبه و جلسات انس و معرفت را مثبت ارزیابی کرد.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین با اشاره به هدف محوری حج که نمایشی از انسجام و اتحاد مسلمین است، تصریح کرد: زائران اهل تشیع و تسنن کشورمان امسال نیز نمونه ای از وحدت و انسجام امت اسلامی را در این سرزمین به نمایش می گذارند.

وی افزود: هماهنگی، وحدت و همگرایی میان کشورهای اسلامی به مصلحت جهان اسلام و به نفع ملت های مسلمان است و این وحدت و انسجام در شعار حج امسال «حج؛ خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی» متبلور است.

 

انجام حدود ۴۰ درصد پروازهای اعزامی حجاج به عربستان

در ادامه «علیرضا رشیدیان» هم در این جلسه با ارائه گزارشی از روند انتقال حجاج به عربستان، گفت: تا کنون از ۳۶۱ پرواز حج ۹۸ ، ۱۴۲ پرواز از ۱۰ ایستگاه داخلی به مقصد دو فرودگاه مدینه و جده انجام شده و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی هم گزارش نشده است.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تاکنون ۳۴ هزار و۸۹۸  نفر از زائران، عوامل و دست اندرکاران حج از طریق این پروازها وارد عربستان شده اند، افزود: روند استقرار زائران در هتل های مدینه و مکه نیز عادی و روان است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی در بحث روادید صادر شده هم افزود: تا امروز ۶۸ هزار و ۷۲۷ معادل ۷۷ درصد روادید (ویزا) حجاج امسال صادر شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: با توجه به افزایش تعداد زائران ایرانی در مکه مکرمه ۱۸ خط درون شهری با ۱۳۵ دستگاه اتوبوس فعال شده و به حجاج خدمت رسانی می کند.

 

طبخ روزانه چند هزار پرس غذا برای زائران ایرانی خانه خدا

وی افزود: برای تامین و پخت غذای زائران هم دو آشپزخانه «زین» و «دخیل» در مدینه هر یک در هر وعده حدود پنج هزار پرس غذا طبخ می کنند.

به گفته وی، در مکه در دو آشپزخانه مرکزی الافندیه و ابوجدایل نیز در هر یک به ترتیب در هر وعده ۱۶ هزار و ۵۰۰ و بیش از پنج هزار پرس غذا پخت و توزیع می شود و درخصوص تغذیه زائران مشکلی وجود ندارد.

رشیدیان همچنین از ورود بیش از ۴۳۰ هزار زائر از کشورهای مختلف از سه مرز هوایی، زمینی و دریایی برای انجام مناسک حج خبر داد و گفت: از این تعداد ۴۲۶ هزار ۲۹۲ نفر از طریق هوایی وارد عربستان شدند.

رئیس ستاد و مسئولان تغذیه و تدارکات و حمل و نقل درون و برون شهری مدینه و مسئول اسکان مکه و مدینه نیز در ادامه این جلسه از حوزه مسئولیت خود هر یک گزارشهایی را ارائه دادند و مدیرحوزه ریاست بعثه مقام معظم رهبری هم با اشاره به برنامه های فرهنگی و مذهبی اجرا شده برای زائران، استقبال از این برنامه ها را پرشور ارزیابی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین هادی اکبری، مدیر اهل سنت بعثه نیز به ورود ۱۷۰۰ زائر اهل سنت کشورمان در قالب ۱۴ کاروان به مکه و مدینه اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست