بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد:
تحلیلگر جهان عرب: آمریکا با فرستادن پهپاد جاسوسی مرتکب خطای بزرگی شد/ مقامات ایران خوی تسلیم شدن ندارند
تحلیلگر جهان عرب با اشاره به خطای بزرگ آمریکا در فرستادن پهپاد جاسوسی به ایران به تحرکات تل آویو و متحدان عرب واشنگتن برای کشاندن ترامپ به سوی ماجراجویی با استفاده از حماقت وی پرداخت.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، عبدالباری عطوان در مطلبی در رأی الیوم با اشاره به سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران به افزایش قیمت نفت پس از آن پرداخته و آورده است: آمریکایی ها خطای بزرگی مرتکب شدند که پهپاد جاسوسی آنهم در منطقه حساس و ملتهب فرستادند.

وی می نویسد: سپاه پاسداران ایران از سرنگونی پهپادی که وارد حریم هوایی ایران شده بود خبر داده و سردار سلامی اعلام کرد که نقض حریم هوایی ایران خط قرمز است و کشورش با اقدامات تحریک آمیزی که حاکمیت کشور را نقض کند، مخالف است.

عطوان نوشت فرماندهی نظامی آمریکا که ناوهای هواپیمابر و کشتی های جنگی در منطقه خلیج فارس مستقر کرده است، بر این خیال بود که سپاه پاسداران ایران با این پهپاد که حریم هوایی ایران را نقض کرده است، برخورد نخواهد کرد و یا شاید فرستادن این پهپاد به مثابه بالون آزمایشی برای سنجیدن میزان واکنش ایران باشد یا تحریک ایران برای سرنگونی این پهپاد به منظور یافتن بهانه ای برای شعله ور کردن جنگ. این احتمالات بعید نیست.

این تحلیلگر جهان عرب افزود: تصمیم سرنگونی پهپاد آمریکا ناگهانی نبود و در راستای راهبردی است که چندی قبل اتخاذ شده است و عنوان آن برخورد با هر هواپیما، تانک یا موشکی است که حریم زمینی و هوایی ایران را نقض کند؛ خواه این از جانب آمریکا باشد یا اسرائیل. مفهومش این است که انگشت روی ماشه بود و در انتظار این نقض بودند.

عطوان با اشاره به احتمال ماجراجویی آمریکا علیه ایران و واکنش تهران آورده است: مقامات ایران خوی تسلیم شدن ندارند و واکنش دردناک به متجاوزان آمریکایی بعید نیست. متحدان اسرائیلی و عربی آمریکا از ایران و متحدانش به شدت می ترسند و از حماقت ترامپ برای گرفتار کردن آن در جنگی که شکست خورده و با تلفات نظامی سنگین خارج خواهد شد، بهره برده اند.

وی در پایان می نویسد: فقط تصور کنید که در تابستان خلیج فارس با گرمای بالای ۵۵ درجه در سایه، برق قطع شود؛ بر سر آنانی که در ساختمان های شیشه ای که تبدیل به کوره خواهد شد به سر می برند، چه خواهد آمد. فقط تصور کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست