ترامپ از تهدید نظامی علیه ایران تا انتظار انتقام‌سخت در درون آمریکا؛
تهدیداتی که از ناحیه ترامپ علیه ایران و جبهه مقاومت صورت می‌گیرد نشان از ترس و وحشتی است که یک سال پس از ترور شهید سلیمانی با هدف قرارگرفتن پایگاه عین الاسد ،هم چنان آنها را در انتظار انتقام سخت قرار داده است.

در شرایطی که ترامپ رئیس جمهور ماجراجوی آمریکا و مستاجر شکست‌خورده کاخ سفید در روزهای پایانی قدرت سیاسی خود به سر می‌برد، بار دیگر زمزمه خبر جنگ احتمالی آمریکا با ایران در رسانه‌های آمریکایی شنیده می شود. اگر چه در واقع برخی از صاحب نظران چنین خبرهایی را ادامه بلوف های پیشین ترامپ ارزیابی می کنند، اما با نگاهی بر عملکرد ترامپ در حوزه سیاست خارجی طی چهار سال اخیر می تواند دلایل مطرح شدن چنین اخباری باشد. دقت در رفتار های ماجراجویانه ترامپ نشان می دهد که او نسبت به مسائل جهانی به ویژه در رفتار با دولت و ملت ایران هیچگونه رفتار متعادل و همراه با عقلانیت از خود بروز نداده است، اما آمریکا در شرایطی نبوده است که در مواجه با کشورها رویکرد نظامی در پیش بگیرد. وقتی با ادعای سران آمریکا و با این اتهام که دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی علیه گروهک های تروریستی استفاده کرده است و برخی احتمال می دادند که آمریکایی‌ها با این اتهام می خواهند وارد جنگی نظامی در سوریه شوند و ناوهای جنگی خود را به حرکت در آورند، اما آنها با شلیک چندین موشک و ضرباتی که خوردند، ادامه حرکت نظامی را به صلاح خود ندانستند، زیرا متوجه شدند که زمان بزن دررو گذشته است. یا وقتی پهباد متجاوز آمریکا بر فراز حریم هوای ایران توسط مدافعان کشور در عین ناباوری آمریکایی‌ها منهدم شد، سران آمریکا از نشان دادن واکنش عاجز ماندند، نشان داده شد که آمریکا ظرفیت و تحمل جنگی جدید را در خود نمی بیند

حمله موشکی سال گذشته ایران به پایگاه راهبردی عین الاسد که به تلافی ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی انجام شد و ضربه حیثیتی به امریکا وارد کرد و ترامپ احساس کرد که وضعیت به ضرر نیروهای متجاوز آمریکایی رقم می‌خورد، حاکی از آن بود که با اقدامات نظامی بیش از پیش آمریکا را در باتلاق خودساخته در منطقه فرو می‌برد، نشان داده شد که با وجود اخبار نظامی نگران کننده، آمریکایی‌ها ظرفیت جنگ افروزی نظامی در منطقه ندارند. در هر صورت احتمال واکنش خطرناک از سوی ترامپ به دلیل شکست همه جانبه در امور داخلی آمریکا و مسائل جهانی از این جهت مطرح می شود که ممکن است بخواهد با اقدام به نوعی عملیات نظامی هم شرایط را برای مستاجر جدید کاخ سفید پیچیده و سخت تر کند و هم ناکامی خود در ادامه حضور در مسند قدرت را قهرمانانه جلوه دهد. واقعیت این است که آمریکایی‌ها به دلایل شرایط سختی که در محیط داخلی خود و در مسائل بین‌المللی با آن مواجه هستند با جنگ در چنین شرایطی نمی توانند استقبال کنند. امروزه آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند هزینه‌های بالای حیثیتی درگیری نسبت به منافع احتمالی آن نمی‌تواند اقدام نظامی از سوی آمریکا علیه ایران را توجیه کند. برخلاف تصور برخی از صاحب نظران حتی جنگ محدود احتمالی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ در قدرت، نمی تواند منافع رژیم صهیونیستی را هم تامین کند. زیرا، اگر ترامپ اقدام به شروع درگیری کند، پایان آن دست او نخواهد بود. صاحب نظران بین المللی، سران آمریکا به ویژه ترامپ نامتعادل و ماجراجو همگی به این واقعیت رسیده‌اند که اگرچه ایران اسلامی به دنبال جنگ نبوده، اما در طول بیش از ۴ دهه نشان داده است که در هر شرایطی از امنیت و منافع حیاتی خود به بهترین وجه دفاع می‌کند. ایران اسلامی هیچ گونه نگرانی ندارد، و برای دفاع از استقلال، دستاوردهای انقلاب اسلامی و منافع حیاتی خود آماده است، تحرکات آمریکایی‌ها، پیامدهای ناشی از اشتباه راهبردی آنها در به شهادت رساندن سردار بزرگ اسلام و پرچمدار مقاومت است که جهان اسلام را به گونه ای آماده کرده است تا در شرایط مناسب انتقام را از جانیان شرور بگیرد، لذا این شرایط به منزله کابوسی آمران و قاتلان را رنج می دهد، از این منظر آمریکایی‌ها برای نجات از این کابوس خطرناکی که آنها را فرا گرفته است، دست به تحرکاتی میزنند.

واقعیت این است که تیمی که ترامپ را همراهی می کرده‌اند، همواره متکی بر اختلاف و درگیری در عرصه جهانی به ویژه غرب آسیا بوده اند، زیرا بزرگترین حامیانشان شرکت ها و کمپانی های اسلحه سازی هستند که تلاش می‌کنند با بحرانی نشان دادن این منطقه زمینه را برای خرید سلاح توسط کشورهای وابسته حوزه خلیج فارس فراهم کنند و همواره با گسترش ایران هراسی آنها را به خرید اسلحه تشویق می کنند. همچنین ناراحتی برخی کشورهای منطقه از شکست ترامپ و احتمال کاهش شدت تقابل آمریکا علیه ایران را به ضرر خود می‌دانند و تلاش می‌کنند در روزهای باقی مانده اقدامی صورت گیرد.

ایران اسلامی با شناخت واقعی از وضعیت مدیریت هوشمندانه خود را اعمال می‌کند و با رفتار خردمندانه ضمن اطمینان به جامعه جهانی که هیچ گاه به دنبال جنگ افروزی نبوده و تحت تأثیر جو مصنوعی ایران هراسانه سران نابخرد آمریکا و سردمداران رژیم جعلی صهیونیستی قرار نخواهد گرفت، اما امروزه بیش از هر زمانی آماده دفاع از منافع حیاتی کشور و مصالح امت اسلامی است. آمادگی های دفاعی و رزمی مدافعان ایران اسلامی کاملاً اطمینان بخش و خلل ناپذیر است و در مقابله با رجز خوانی ها و لفاظی های همراه با تهدید دشمنان عزمی راسخ وجود دارد. نیروهای مدافع کشور به توانمندی ها و ظرفیت هایی در حوزه دریا، ساحل و فضا رسیده‌اند که بخشی از آن را پرنده های بدون سرنشین، زیرسطحی های قدرتمند، موشک های نقطه زن تشکیل می‌دهد که همراه با نیروهای مجاهد، ایثارگر قادر هستند محیط‌های موردنظر را به میدانی برای نشان دادن شجاعت های ملت ایران تبدیل و اقتدار ایران اسلامی را به نمایش بگذارند. ملت ایران و مدافعان نظام مقدس اسلامی با تکیه بر ظرفیت های معنوی و شور و نشاط و انگیزه بالا و والای خود قطعاً و یقیناً این توانایی را دارند که با هر دشمنی و با هر توانی مقابله کرده و آنان را در طمع ورزی به ایران اسلامی مایوس نمایند و همانگونه که سردار سلیمانی صحنه های بزرگی را در جهان اسلام برای مقابله با دشمنان اسلام پی ریزی کرد و فتح و ظفر را برای امت اسلامی به ارمغان آورد و دشمنان را در تغییر نقشه سیاسی جهان اسلام ناکام گذاشت، ملت ایران همچنان مصمم است با ادامه راه پرافتخار سردار سلیمانی دشمنان را ناکام نموده و شکستهای آشکاری را برجبهه دشمن علیه امت اسلامی تحمیل کند.

تهدیداتی که از ناحیه ترامپ علیه ایران و جبهه مقاومت صورت می‌گیرد نشان از ترس و وحشتی است که یک سال پس از ترور شهید سلیمانی با هدف قرارگرفتن پایگاه عین الاسد ،هم چنان آنها را در انتظار انتقام سخت قرار داده است. سران نظامی و غیر نظامی آمریکا به خوبی از قابلیت ها و ظرفیت های ایران و جبهه مقاومت آگاه هستند و می‌دانند که در صورت آغاز جنگ همه منطقه در قالب جبهه مقاومت قدرتمند وارد میدان شده که مقابله با این جبهه ‌‌منسجم از توان آمریکا و رژیم های همسو با آن خارج است، در یک جمله باید گفت ترامپ و دیگر سران ماجراجویی آمریکا باید بیشتر به امور داخلی خود متمرکز شوند و انتظار مرگبار خود را در درون آمریکا درک کنند، چنانکه سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه در مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی خطاب به سردمداران آمریکا گفت: «ممکن است از درون خانه تان پاسخ جنایت شما را بدهند».

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست