محقق و پژوهشگر ترکمن در بجنورد:
ترکمن ها از امام رضا به عنوان قزل امام(امام طلایی) نام می برند
محقق و پژهشگر ترکمن در بجنورد گفت: ترکمن های ایران از امام رضا (ع) به عنوان قزل امام یعنی امام طلایی که همچون نور می درخشد یاد می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از خراسان، ستاربردی ساعدی محقق و پژوهشگر ترکمن بجنوردی اظهارداشت: ترکمن ها ارادت خاصی نسبت به امام رضا(ع) دارند و شفاعت، زیارت و مدد جستن از اهل‌بیت را گوشه‌ای از اعتقادات خود می دانند.

ساعدی تصریح کرد: قزل امام، لفظی است که ترکمن‌ها در خطاب کردن امام رضا(ع) به کار می‌برند و به معنای امام طلایی است و آنها حتی بیشتر اسم فرزندانشان را مشهدجان می‌گذارند و  اکثریت ترکمن‌ها قبل از سفر حج به زیارت امام رضا(ع) می‌روند.

وی بیان داشت: این نامگذاری به علت وجود گنبد طلایی ایشان می باشد که به عنوان قزل امام یاد می کنند و “قزل” در زبان ترکمنی به معنای طلا و یا رنگ قرمز به کار برده می شود.

محقق ترکمن خراسان شمالی اضافه کرد: ترکمن ها همواره به قزل امام توسل می جویند و هرسال به زیارت ایشان می روند و از هر فرصتی برای سفر به مشهد مقدس برای پابوسی امام رضا (ع) استفاده می کنند که این امر نشان دهنده علاقه وافر به این امام همام است.

فهرست