عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت:
تشکیل اتحادیه اسلامی مصداق «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا» است
امام جمعه پاوه با اشاره به پیشنهاد دبیرکل تقریب مذاهب مبنی بر تشکیل اتحادیه اسلامی با توجه به منافع مشترک و‌ دشمنان مشترک دین اسلام گفت: هر آنچه در راستای امر «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ وَاذكُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَيكُم إِذ كُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَينَ قُلوبِكُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ إِخوانًا وَكُنتُم عَلىٰ شَفا حُفرَةٍ مِنَ النّارِ فَأَنقَذَكُم مِنها ۗ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُم آياتِهِ لَعَلَّكُم تَهتَدونَ» باشد قطعا موثر و مفید است و می‌تواند در حد خود اثرگذار باشد.

ماموستا ملا «عبدالقادر قادری» در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، با آرزوی موفقیت برای دبیرکل مجمع تقریب مذاهب و این مجموعه اظهار کرد: از خداوند تبارک و تعالی برای حجت‌الاسلام شهریاری و کل عزیزان مجمع تقریب مذاهب آرزوی توفیق روز افزون دارم.

امام جمعه پاوه خاطرنشان کرد: ۳۰ سال از تاریخ تاسیس مجمع تقریب مذاهب می‌گذرد در طول این سه دهه گذشته این مجمع مبارک با هدف تلاش برای آشتی دادن مذاهب مختلف اسلامی و ایجاد تقریب بین دیدگاه‌های آنان تشکیل شده است و تا حد زیادی در کار خود در عرصه داخلی و خارجی موفق بوده است.

ماموستا قادری به دلیل موفقیت مجمع تقریب مذاهب گریز کوتاهی زد و افزود: با توجه به موقعیت نظام مقدس جمهوری اسلامی از حیث تاریخ، جغرافیا و همسایگانش و به این دلیل که جمعیت اکثر استان‌های مرزی ایران سنی‌نشین هستند و در طول ۴۱ سال گذشته از عمر انقلاب اسلامی در سایه لطف خداوند منان و حکمت رهبری نظام و عقلانیت علمای فریقین دولت مادستخوش بحران‌هایی مانند کشورهای عراق، افغانستان، یمن و سوریه ‌ نشده است.

وی اضافه کرد: همینکه این بحران‌ها در کشور ما رخ نداده و اختلاف بین شیعه و سنی به جایی نرسیده که مردم به ما نگاه کنند جای شکر دارد و این دلیل دیگری بر موفقیت اعضای مجمع تقریب مذاهب و روحانیون در ایجاد و تعمیق وحدت داشته است.

امام جمعه پاوه با اشاره به پیشنهاد دبیرکل تقریب مذاهب مبنی بر تشکیل اتحادیه اسلامی با توجه به منافع مشترک و‌ دشمنان مشترک دین اسلام اظهار کرد: هر آنچه در راستای امر «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ وَاذکُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَیکُم إِذ کُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلوبِکُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ إِخوانًا وَکُنتُم عَلىٰ شَفا حُفرَهٍ مِنَ النّارِ فَأَنقَذَکُم مِنها ۗ کَذٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُم آیاتِهِ لَعَلَّکُم تَهتَدونَ» باشد قطعا موثر و مفید است و می‌تواند در حد خود اثرگذار باشد.

ماموستا قادری اضافه کرد: به شرط اینکه دولت‌های اسلامی در سیاست‌ها  همراهی کنند، چرا که در حال حاضر دولت‌های اسلامی همراه هم نیستند و ملت‌ها «الناس علی دین ملوکهم» گرفتار دولت‌های خود هستند به هر حال اقدام در این خصوص موثر و مفید خواهد بود و انشالله نتیجه امر به نفع مسلمانان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که راهکار تحقق بخشیدن به این پیشنهاد را در چه می‌دانید، اظهار کرد: برای تحقق بخشیدن به پیشنهاد فوق عنایت به اوضاع فعلی جهان اسلام تغییر در افراد مجمع بکارگیری نیروهای تقریبی، تغییر در آئین نامه‌ها و برنامه‌ ریزی‌های جدید با نظر مقام معظم رهبری به عنوان محور کل این مجمع ضروری است.

امام جمعه پاوه در بخش پایانی هم عنوان کرد: خداوند متعال در آیه ۱۵ سوره احقاف می‌فرماید«‌هرگاه انسان چه حقیقی و چه حقوقی و هرگاه صاحبان قدرت و ثروت و دولت به امر ۴۰ سالگی رسیدند باید این شعار را « رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَعَلَىٰ وَالِدَیَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِی فِی ذُرِّیَّتِی ۖ إِنِّی تُبْتُ إِلَیْکَ وَإِنِّی مِنَ الْمُسْلِمِینَ» تکرار کنند.

ماموستا قادری اضافه کرد: یکی از کارهای ما بعد از ۴۱ سال از عمر انقلاب اسلامی این است که در امورات گذشته تجدید نظر کنیم و کارها را بهتر انجام دهیم هر جای کار خوب بود تکمیل و در هر نقطه ضعف داریم تجدید نظر کنیم.

دبیرکل تقریب مذاهب اسلامی انشالله در این قسمت موفق باشد تغییر در افراد، تغییر در افکار و تغییر در آئین‌نامه با توجه به اوضاع و احوال دنیای اسلام و گذشت از ۴۰ سال عمر انقلاب یک ضرورت است از خداوند می‌خواهیم همه ما را در این کار موفق گرداند.

فهرست