شناسه خبر: 65287

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=65287

امام جمعه اهل سنت قروه
تشکیل اتحادیه اسلامی پایه های وحدت را محکم می کند
امام جمعه اهل سنت قروه گفت: اتحاد و تقریب از مسائل بسیار مهم و حائز اهمیت در شرایط کنونی است و تشکیل اتحادیه‌ اسلامی می‌تواند بهترین ظرفیت در راستای تحقق اهداف در حوزه اتحاد و تقریب بیشتر در بین مذاهب اسلامی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا نوری اظهار کرد: وحدت امت اسلامی ریشه قرآنی دارد و جزء نخستین اهداف دین اسلام جمع آوری انسان ها در کنار هم تحت عنوان وحدت و تحت شعار لا اله الا الله است.
وی اضافه کرد: با گذشت زمان اسلام دچار مذاهب و فرقه‌های مختلف شده است، نظریه‌های مختلفی به وجود آمد و در کنار این نظریه‌ها اختلافات و شکاف‌هایی ایجاد شد.
امام جمعه اهل سنت قروه تصریح کرد: دشمنان اسلام در طول تاریخ و در عصر امروز با استفاده ابزاری از این اختلاف نظرها دنبال ایجاد شکاف و تفرقه در بین مسلمانان هستند.
ماموستا نوری افزود: مسلمانان برای مقابله با این سوء استفاده‌هایی که از سوی دشمنان تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی مطرح شد و حقیقتا در بحث تقریب مذاهب علمای جهان اسلام از شیعه و سنی در کشورهای مختلف روی این موضوع تقریب کارهای فراوان انجام دادند.
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا همایش‌ها، نشست‌ها و جلسات مختلفی با حضور دلسوزان دین پیامبر، علما و صاحب نظران برای تقویت وحدت و تقریب مذاهب برگزار شد.
امام جمعه اهل سنت قروه به پیشنهاد دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در مورد تشکیل اتحادیه اسلامی اشاره کرد و گفت: اتحاد و تقریب از مسائل بسیار مهم و حائز اهمیت در شرایط کنونی است و تشکیل چنین اتحادیه‌ای می‌تواند بهترین ظرفیت در راستای تحقق اهداف در حوزه اتحاد و تقریب بیشتر در بین مذاهب اسلامی شود.
ماموستا نوری خاطرنشان کرد: اتحاد اولویت اول است دین اسلام همواره توجه خاصی به اتحاد و وحدت داشته و امروز هم این وظیفه همه مسلمانان است که در راستای تحقق پایه های وحدت تلاش و توجه ویژه عنایت کنند.
اسلام در تنگنای سخت قرار گرفته است
وی با بیان اینکه امروز اسلام در تنگنای سخت قرار گرفته و تنها و غریب مانده است، گفت: دشمنان دین رسوالله چه در قوم یهودی، مسیحیت و تمام کسانی که مخالف دین اسلام هستند علیه مسلمانان اجماع و به ید واحدی برای ضربه زدن به اسلام تبدیل شده اند.
وی تصریح کرد: امروز دشمنان اسلام تمام اختلافاتی که دارند را کنار گذاشته و برای ضربه زدن به دین پیامبر و اسلام ناب محمدی متحد شده اند.
امام جمعه اهل سنت قروه با اشاره به کشتار مسلمانان در نقاط مختلف دنیا توسط دشمنان این دین الهی گفت: جامعه اسلامی در چنین شرایطی به جای توجه به اصل مهم وحدت به عنوان کارسازترین استراتژی در برابر توطئه های دشمنان خودشان به اختلافات جزیی دامن می زنند و تفرقه و تشدد ایجاد می کنند.
وجود تفرقه در بین مسلمانان زیبنده دین اسلام نیست
ماموستا نوری افزود: این رویه زیبنده و شایسته جهان اسلام نیست و برای دین الهی مشکل ایجاد خواهد کرد باید با بازگشت به مشترکات زمینه را برای ریشه کن کردن اختلاف فراهم و پایه های وحدت اسلامی را مستحکم تر سازیم.
وی در پاسخ به این سوال که چه راهکارهایی که در راستای تقویت وحدت اسلامی وجود دارد هم گفت: به عنوان یک عالم دینی هرچه سریعتر علمای دلسوز امت پیامبر و دین اسلامی هرچه سریعتر اقدام و اتحادیه اسلامی را تشکیل دهند.
وی تصریح کرد: تشکیل اتحادیه اسلامی زمینه را برای در کنار هم بودن علمای، شاخص و صاحب نظر و آسیب‌شناسی در مورد دلایل وجود تفرقه و راهکارهای تقویت وحدت ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
امام جمعه اهل سنت قروه خاطرنشان کرد: باید در قالب اتحادیه اسلامی چالش‌ها و نقاط ضعفی که در مسیر تقویت تقریب مذاهب وجود دارد کالبدشکافی و راهکارهای علمی برای تقویت وحدت اسلامی ارائه شود.
مجمع تقریب مذاهب با گذشت ۱۰۰ سال از تاسیس نیازمند نوسازی است
ماموستا نوری به مطالبه مقام معظم رهبری در مورد نوسازی در مجمع تقریب مذاهب هم گریزی زد و گفت: حدود ۱۰۰ سال از بنیان‌گذاری مجمع تقریب مذاهب می‌گذرد و واقعا این مجمع نیازمند یک نوسازی و بروزرسانی است.
وی اضافه کرد: نوسازی با حضور پررنگ علما، دانشمندان اسلامی جوان در کشورهای مختلف و کنار گذاشتن مسائل اختلافی نیاز امروز جهان اسلام است.
ماموستا نوری افزود: در اتحادیه اسلامی باید ضمن اینکه هر عقیده و باور اسلامی محترم شمرده می شود اولویت همه تاکید بر اصول اسلام باشد.
وی تصریح کرد: دین، قرآن و پیامبر و اصول دین تمام مسلمانان واحد بوده و باید با تکیه بر این مشترکات ریشه اختلافات جزئی را که دشمنانان تمام توانشان را برای دامن زدن به آنها به کار گرفته اند بخشکانیم.
امام جمعه اهل سنت قروه اظهار کرد: شناخت پیدا کردن از هجمه های دشمنان و رویه های تفرقه افکنانه آنها بهترین راهکار برای مقابله با توطئه های تفرقه انگیز آنان است اتحاد تقریب مذاهب می تواند نقش کلیدی در ارتقای شناخت جوامع اسلامی ایفا کند.
ماموستا نوری تاکید کرد در بحث نوسازی در تقریب مذاهب توجه بر قرآن و سنت پیامبر و سیره ائمه اهل بیت باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

 

فهرست