شناسه خبر: 122801

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=122801

تظاهرات صدها یمنی علیه شورای انتقالی جنوب
طبق گفته شاهدان عینی، صدها تن از شهروندان یمنی در محکومیت شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات، در استان «أرخبیل سقطری» واقع در جنوب شرقی یمن تظاهراتی برپا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از ایسنا، شاهدان عینی اعلام کردند، صدها تن از شهروندان یمنی در مقابل مقر فرماندهی محلی (تحت کنترل شورای انتقالی جنوب) در شهر «حدیبو» واقع در مرکز جزیره سقطری تظاهراتی برگزار کردند.

شاهدان عینی اعلام کردند، معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی ضد شورای انتقالی جنوب خواستار برکناری رأفت الثقلی، رئیس شورای انتقالی جنوب در جزیره سقطری شدند.

این شورا به ادعای اینکه مناطق جنوبی یمن از حاشیه سازی اقتصادی و محرومیت سیاسی رنج می‌برد، خواستار جداسازی جنوب یمن از شمال این کشور است که این امر موجی از مخالفت‌ها را در سطوح رسمی و مردمی به همراه داشته است.

در همین راستا، مختار الرحبین، مشاور وزیر رسانه‌ای یمن خاطرنشان کرد: ما در این تظاهرات وخامت خدمات اساسی و مهم و به حاشیه راندن اهالی سقطری توسط شورای انتقالی جنوب، مورد حمایت امارات را محکوم می‌کنیم.

وی در ادامه افزود، اهالی جزیره سقطری امروز حرف خود را زدند و خواستار خروج شورای انتقالی جنوب و امارات شدند تا سقطری یمنی باقی بماند.

دولت مستعفی یمن از ائتلاف متجاوز عربی تحت امر عربستان خواست تا شورای انتقالی جنوب را برای خروج نیروهای خود و بازگرداندن اوضاع سقطری به روال قبلی خود تحت فشار قرار دهد که فایده‌ای نداشت.

یمن از حدود هفت سال پیش شاهد جنگ و درگیری بین نیروهای دولت مستعفی و نیروهای انصار الله یمن است و از مارس ۲۰۱۵ ائتلاف متجاوز عربی عملیات نظامی خود را با حمایت نیروهای دولت مستعفی برای مقابله با نیروهای انصارالله آغاز کرد که در نتیجه این جنگ بیش از ۲۳۳ هزار تن جان خود را از دست دادند و بدترین بحران انسانی جهان به وجود آمد.

فهرست