مولوی اسحاق مدنی:
تعصبات کورکورانه از جمله موانع وحدت هستند/ تاکید بر ضرروت تقویت فعالیت‌های وحدت گرا
عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب گفت: دو نکته وجود دارد که مانع وحدت است، یکی تعصبات کورکورانه برخی انسان‌هاست و دیگری کسانی هستند که فکر می‌کنند، اظهار اختلافات باعث قربة الی الله می‌شود؛ بزرگترین ضربه را همین افراد به اسلام می زنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، مولوی اسحاق مدنی، عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب در نشست سه شنبه های تقریبی خبرگزاری تقریب، پیرموان تاریخچه موضوع تقریب گفت: پیشینه تقریب با خود اسلام همراه است؛ رسول خدا(ص) قریب ۱۳ سال در مکه بود؛ مسلمانان در آن زمان با وضعیت خاصی در مکه زندگی می کردند و این خواست خدا بود که می خواست دین اسلام را پخش کند  تا  دیگر مردم جهان هم از آن بهره مند شوند.

وی با بیان این مطلب ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام(ص) در موسم حج به منظور تبلیغ دین اسلام برای اهالی دیگر کشورها به منا می رفت؛ در همین ایام بود که گروهی از مردم مدینه صحبتهای آن حضرت را شنیدند و با خود گفتند، تنها کسی که می تواند در مدینه وحدت ایجاد کند، شخص رسول خدا(ص) است.

مدنی توضیح داد: در آن زمان، گروهی از یهودیان در مدینه ساکن بودند که برای رسیدن به اهداف خود دو طایفه اوس و خزرج را به جان اهم انداخته بودند و مردم هرکاری برای ایجاد وحدت انجام دادند، مؤثر واقع نشد، اما به دنبال صحبتهای حضرت محمد(ص) تعدادی مسلمان شدند.

وی افزود: اولین کاری که پیامبر گرامی اسلام(ص) در بدو ورود به مدینه انجام دادند، ایجاد وحدت بین اوس و خزرج بود؛ بعدها هم در صدر اسلام درگیریهایی پیش آمد که در آن زمان اسلام تا حدی استحکام پیدا کرده بود و در این درگیریها مصلحت اندیشی به نفع اسلام هم وجود داشت؛ جهان اسلام در زمان خلفای عباسی و بنی امیه گسترش پیدا کرده بود؛ اما وقتی خلافت عثمانی را با توطئه از بین بردند، با تفرقه ای که بین عربها و ترکها انداختند، توانستند اسرائیل را به وجود بیاورند.

مولوی مدنی خاطر نشان کرد که علما در هر زمانی سعی می کردند، وحدت و تقریب بین فرق اسلامی وجود داشته باشد، سید جمال الدین اسد آبادی و شیخ محمد عبده در این زمینه خیلی  تلاش کردند؛ تلاشهای سید جمال در راستای تقریب و اسلام به گونه ای بود که کسی تشخیص نمی داد ایشان سنی است یا شیعه؟ یکی از کارهای مهمی که در این راستا انجام گرفت، تأسیس دارالتقریب مصر بود، که از حمایت آیت الله بروجردی برخوردار بود.

وی اظهار داشت: کشورهای اروپایی با این همه مشکلات و اختلافاتی که داشتند و جنگهایی که بین آنها رخ داد، با هم یکی شده اند، ولی چرا مسلمانان نتوانسته‌اند به این مرحله برسند؟ ما هم باید بتوانیم با هم کار کنیم و منسجم تر باشیم؛ دو نکته وجود دارد که مانع وحدت است، یکی تعصبات کورکورانه برخی انسانهاست و دیگری کسانی هستند که فکر می کنند، اظهار اختلافات باعث قربه الی الله می شود؛  بزرگترین ضربه را همین افراد به اسلام می زنند.

مولوی مدنی پیرامون شبهاتی که در مورد تلاش تقریب برای تغییر مذاهب وجود دارد، تاکید کرد: قطعا هدف اصلی تقریب مذاهب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری تغییر مذاهب نیست و کسانی که دانش و آگاهی لازم را در این حیطه دارند، می‌دانند که این موضوع از اساس غلط است؛ رهبر انقلاب اسلامی توهین به مقدسات مذاهب را حرام شرعی اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه: یکی از اساسی ترین مشکلات ما در تقریب مذاهب اسلامی وجود افراد نا آگاه در دین و مذهب است، به نقش مراکز اهل سنت وحوزه های علمیه در نهادینه کردن مفهوم تقریب مذاهب اشاره کرد و گفت: اگر به رابطه بین یک شیعه بی دین و یک سنی بی دین دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که بدون هیچگونه مشکل و اختلافی باهم در تعامل هستند؛ حوزه های علمیه و علمای بین مذاهب باید به صورت جدی به این قضیه ورود پیدا کنند تا مسائل و مشکلات اختلافی پدید نیاید؛ علما باید اسلام را از منافع شخصی خود جدا کنند و آن را مقدم‌تر بدانند، اگر منافع اسلام برای ما مهم باشد و به آن ارج نهیم، ملاحظه خواهیم کرد که اسلام امروز از هر زمان دیگری بیشتر در خطر است و همه ما باید در کنار هم در این راه قدم بگذاریم.

مولوی مدنی در مورد دورنمای فعالیت های مجمع تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: مجمع تقریب مذاهب سازمانی است که در مسیر اصلی اسلام که وحدت بین مذاهب است فعالیت دارد و باید در زمینه فعالیت‌های وحدت‌گرا تقویت شود و حضور جدی‌تری در این عرصه داشته باشد.

وی در بخشی از سخنان خود ضمن قدردانی از تلاشهای سپاه و ارتش در کمک به مناطق سیل زده کشور گفت: در کشور ما قبل از انقلاب برخلاف امروز رابطه اهل سنت با شیعیان بسیار ضعیف بود، بنده خود اهل سراوان هستم و شاهد بودم که مردم شهر ما همه کارهای اولیه خودرا به جای اینکه در کشور انجام دهند در پاکستان انجام می دادند ومعاشرت آنچنانی با شیعیان نداشتند اما این رویه پس از انقلاب تغییر یافت و شاهد وحدت و همگرایی عملی شیعه و سنی در کشور هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست