امام جمعه موقت اهل سنت خارگ؛
تفاوت انسان با سایر مخلوقات در اختیار و اراده اوست
شیخ جمات مژده: ما به سجده می‌رویم درواقع  می‌گوییم خدایا ما در اختیار تو هستیم و طغیان نمی‌کنیم و خداوند به ملائکه می‌گوید در اختیار این موجود باشید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ جمات مژده امام‌جمعه موقت اهل سنت جزیره خارگ در خطبه‌های نمازجمعه این هفته اظهار کرد: « وَ إِذْ قالَ رَبُّکَ لِلْمَلائِکَهِ إِنِّی جاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلِیفَهً » یعنی به خاطر بیاور زمانی را که پروردگار به فرشتگان گفت من  بر روی زمین جانشینی قرار میدهم.
وی ادامه داد: فرشتگان از این حرف بسیار تعجب می‌کنند موجودی می‌خواهد آفریده شود که صاحب اختیار است؛ موجودات دیگر تحت غریزه عمل می‌کنند و  اینجا یک آفریده‌ای مطرح است که مختار است و ممکن است خلاف امر خداوند کارهایی را انجام دهد.
خطیب جمعه عنوان کرد: تا آزادی و اختیار نباشد آگاهی حاصل نمی‌شود تفاوت انسان با سایر مخلوقات اختیار و اراده اوست و آن آزادی که مدنظر اسلام است در مسیر توان دفاع و احقاق حقوق خود اوست.
وی گفت: خداوند انکار نمی‌کند که این انسان خطا می‌کند اما سرش به سنگ می‌خورد و درس می‌گیرد و تجربه حاصل می‌کند. ما انسان‌ها تجربیات خود را در اختیار یکدیگر می‌گذاریم و بنابراین بشر گام‌به‌گام به جلو می‌رود.
شیخ مژده در ادامه سخنان گفت: خداوند به فرشتگان می‌گوید بر آدم سجده کنید این سجده، سجده خم شدن در نماز نیست وقتی ما به سجده می‌رویم درواقع  می‌گوییم خدایا ما در اختیار تو هستیم و طغیان نمی‌کنیم و خداوند به ملائکه می‌گوید در اختیار این موجود باشید.
امام‌جمعه موقت اهل سنت خارگ متذکر شد: همه نیروهای جهان در خدمت رشد و کمال بشر هستند اما ابلیس  تکبر ورزید و از اطاعت امر پروردگار سر باز زد و کافر شد و ناسپاسی کرد و انسان باید خود را از او دور نگه دارد و از راه و روش خداوند که در قرآن برای ما ترسیم فرموده است پیروی نماییم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست