تفکر و روحیه جهادی؛ رکن پیش برنده اهداف انقلاب اسلامی در هر شرایط؛
اگر دشمنان این ملت همواره در عرصه های مختلف شکست خورده­­ اند از جمله دلایل محوری آن مجاهدت همه­ جانبه این ملت در عرصه­ های مختلف به­ویژه در حوزه­ های علم و فن­ آوری بوده است که با روحیه و تفکر جهادی همراه بوده است.

ملت ما در بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی همواره شاهد این بوده اند که صادق­ ترین خدمت گزاران به انقلاب؛ نظام و مردم کسانی بوده­ اند که با روحیه و تفکر جهادی عمر خود را صرف کرده­ اند و دشمنان نیز به صورت مستمر تلاش کرده اند تا این روحیه و تفکر را تضعیف کرده یا از بین ببرند. اگر دشمنان این ملت همواره در عرصه های مختلف شکست خورده­­ اند از جمله دلایل محوری آن مجاهدت همه­ جانبه این ملت در عرصه­ های مختلف به­ ویژه در حوزه­ های علم و فن­ آوری بوده است که با روحیه و تفکر جهادی همراه بوده است.

دشمنان ملت ایران به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی امروزه با همه ظرفیت خود به مقابله با این ملت برخاسته­ اند تا مانع از تحقق روحیه و تفکر انقلابی و جهادی و سبب ضربه به کارآمدی نظام در حل مشکلات جامعه شوند، در همین راستا فشار حداکثری، جنگ روانی و تهدیدات در عرصه های مختلف و… را در دستور کار خود قرار داده اند و در این مسیر از هیچ اقدام، روش و… فروگذار نکرده اند. دشمنان به این نتیجه رسیده اند که وجود روحیه و تفکر جهادی برخاسته از عمق ایمان مدافعان این کشور، باعث می­ شود که نظام مقدس جمهوری اسلامی با مقاومت آگاهانه، هوشمندانه و متعهدانه ملت گام های بلند خود را در راستای تحقق اهداف متعالی انقلاب اسلامی قوی تر از گذشته بردارد و در همین راستا می توان گفت که نقش مجاهدان عرصه علم و فناوری بسیار تعیین کننده بوده است. آن ها با تمسک به هر روش و ابزاری تلاش می کنند اعتماد به نفس ملی را در آحاد موثر جامعه از بین ببرند یا تضعیف کنند و در این راستا با القاء “ما نمی­ توانیم”، “تحریف واقعیت ها”، “ارائه چهره شکست ناپذیر از خود”، “از بین بردن اراده ها” و… به جنگ عقیده، باور و… با این ملت مقاوم، بابصیرت و مؤمن آمده اند تا با القای یأس و ناامیدی ، امید به آینده را تضعیف کنند.

تفکر جهادی به مثابه یکی از مهمترین ظرفیت های درونزای کشور، تفکر و فرهنگی موازنه ساز در برابر تهاجم های ترکیبی دشمن در شرایط امروزی است که با اتکای به آن می­ توان به جنگ تحریم و تحریف رفت. ایثار و مقاومت، آگاه، بصیر، زمان شناس و موقعیت شناس (آرمان گرای واقع بین) بودن، پیش رونده و پیش برنده (بن بست شکن) بودن، امیدوار وامید آفرین بودن و تکلیف گراییِ نتیجه محوری مهمترین شاخص های تفکر و فرهنگ جهادی محسوب می شود.

جوانان با تفکر جهادی در گام اول انقلاب، ضمن نقش آفرینی در پیروزی انقلاب و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی، در دفاع مقدس، سازندگی کشور و … نیز نقش محوری داشته ­اند.

در گام دوم انقلاب نیز دلسوزان کشور به ویژه جوانان باید بر اساس سرفصل ها و انتظارات مندرج در بیانیه گام دوم به تداوم رسالت ها، مسئولیت ها و… خود بپردازند.

ملت ایران به ویژه با روحیه جهادی برای مقابله با جریان تحریف باید ضمن توجه به اقدامات تبیینی برای تشریح وضع موجود و ریشه یابی مشکلات، به تبیین و تشریح تحلیلی از شرایط موجود و راهکار های برون رفت از آن واقدامات عملی برای مقابله با تحریم ها و مشکلات اقتصادی-معیشتی در کشور بپردازند.

اکنون که انقلاب اسلامی دریک نبرد ترکیبی با دو محور جنگ اقتصادی (تحریم) و جنگ روانی-شناختی (تحریف) درگیر با جبهه ی دشمنان می ­باشد، اتکا به تفکر و فرهنگ جهادی همچون گذشته می­ تواند ضامن عبور موفق از این شرایطی باشد که جریان تحریم و تحریف ایجاد کرده است.

از مجموع شاخص های تفکر و فرهنگ جهادی می ­توان استنباط کرد که این تفکر و فرهنگ ارزشی و پویا، نجات بخش، فرصت ساز و مصونیت آفرین است. در واقع، تفکر و فرهنگ جهادی به مثابه یکی از مهم ترین ظرفیت های درونزای کشور، تفکر و فرهنگی موازنه ساز در برابر تهاجم های ترکیبی دشمن در شرایط امروزی است؛ یعنی انقلاب و نظام همانگونه که با اتکا به این تفکر و فرهنگ توانسته است از گردنه ها و پیچ های متعدد عبور کند، امروز نیز با اتکای به این تفکر و فرهنگ می­ تواند در برابر جریان تحریم و تحریف و از سدها و موانع آن ها عبور کند.

بدون شک تفکر جهادی از مهم ترین نیروهای درونزای کشور است که در گام اول انقلاب، در تثبیت، تداوم، ماندگاری، پیشرفت و قدرت آفرینی برای انقلاب و نظام اسلامی نقش موثر داشته است.

بر همین اساس اکنون که نظام درگیر یک جنگ ترکیبی با محورهایی چون جنگ اقتصادی، فشار حداکثری و جنگ شناختی(با محوریت تحریف حقایق مرتبط با ایران) است که با کارگزاری جریان تحریم و تحریف عملیاتی می­شود، تفکر جهادی برای مقابله و خنثی سازی این تهدیدات می­تواند نقش مهمی ایجاد کند.

گام دوم انقلاب اسلامی، گام تمدن سازی است؛ به این معنا که در این گام هدف آن است که مقدمات و شرایط لازم برای تحقق تمدن نوین اسلامی فراهم شود و نظام به فرآیند تحقق اهداف تمدنی خود نزدیک شود. طبیعی است که در این گام نیز نیروهایی با روحیه و تفکر جهادی که در گام اول انقلاب نقش بی­ بدیلی در ایجاد، استقرار، تثبیت، حفظ و ماندگاری انقلاب و نظام داشته­ اند، در گام دوم نیز با توجه به افق تمدنی انقلاب اسلامی نیز کار ویژه های تعیین کننده داشته باشد. مهمترین کار ویژه های تفکر جهادی در گام دوم انقلاب عبارت­اند از:

امیدآفرینی و ترویج نگاه خوش بینانه نسبت به آینده: جریان تحریف حقایق مرتبط با ایران تلاش می­ کند تا با عملیات روانی-رسانه ای، ضمن از بین بردن امید در کشور، آینده ای تیره و تار پیش روی ملت ایران ترسیم کند، جریان تحریف با استفاده از رسانه ها و فضای مجازی به عنوان ابزار عملیاتی کردن تهدیدات دشمنان در «تحریف حقایق و جنگ شناختی» کنونی که یکی از محورهای جنگ ترکیبی به منظور القای بن بست در کشور است، می­ کوشد تا علیه ایده ها، سیاست ها و اقدامات جمهوری اسلامی در ابعاد و سطوح مختلف عملیات روانی- رسانه ای وسیع انجام دهد؛ آنها را نزد مردم بی اعتبار معرفی کند.

جهاد علمی در حوزه علم و پژوهش یکی از بایسته ها و نیاز های جدی در گام دوم انقلاب است، امروزه نیز با توجه به دانش بنیان شدن اقتصادها، ضرورت توجه به پیشرفت علمی بیش از گذشته است. اهمیت این حوزه به حدی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) تاکید جدی دارند که تا جان در بدن دارند، از حمایت از حرکت علمی کشور لحظه ای عقب نشینی نمی کنند. آنچه در این زمینه اکنون مد نظر است، جهاد علمی به منظور تولید قدرت و رفع وابستگی های آسیب زا از کشور است قالب هایی چون فعالیت های دانش بنیان، توسعه ی مرزهای دانش، و… باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

مقابله با جنگ اقتصادی(تلاش برای خنثی سازی تحریم ­ها) نیز از ضرورت های اجتناب ناپذیر است.

ترویج معنویت و اخلاق مداری (معنویت و اخلاق) جزو سر فصل های هفت گانه است که در گام دوم انقلاب باید مورد توجه بیش از پیش قرار بگیرد. در این میان دلسوزان انقلاب باید معنویت محوری و اخلاق مداری را بیش از پیش سرلوحه ی برنامه ها اقدامات خود قرار دهند.

با عنایت به جهاد کبیر در برابر استکبار یکی از محوری ترین رهنمودها و توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در بیانیه ی گام دوم؛ یعنی «عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن»؛ می توان گفت که این مهم، به معنای عدم تبعیت از دشمن است. در واقع، نسخه ی مقابله با این شیوه ی دشمنی، حفظ حساسیت ها نسبت به دشمن، همواره او را دشمن دانستن و عدم تبعیت از او و مبارزه همه جانبه با او در تمامی ابعاد و سطوح است که تحت عنوان «جهاد کبیر» می تواند مورد توجه قرار گیرد.

در دوران کنونی، در راستای خنثی سازی اقدامات جریان تحریف، ضرورت جدی حفاظت از استقلال ملی امری دارای اهمیت است؛ زیرا جریان تحریف در تلاشی خاموش و نرم در واقع، برای عادی سازی وابستگی پذیرش سلطه ی خارجی تلاش و برنامه ریزی می­کند.

ارائه الگویی مطلوب، روزآمد و موفق از سبک زندگی اسلامی – ایرانی از ضرورت ها است. سبک زندگی، از جمله عرصه های حساس و البته سرنوشت ساز در گام دوم انقلاب است.

واقعیت آن  است که سبک زندگی اسلامی ایرانی به عنوان سبکی که تجلی تام زندگی اسلامی – ایرانی باشد، اکنون در معرض چالش های جدی قرار دارد. به طور طبیعی در این سبک، همچنان باید بر عناصری چون پرهیز از اسراف و تجمل، ترویج ساده زیستی و به حداقل رساندن تشریفات زائد، استفاده از شیوه های میانبر و کم هزینه در مدیریت زندگی شخصی، معنویت گرایی و دوری از دنیازدگی، دشمن شناسی و مبارزه با دشمن، جهاد علمی و علم آموزی و علم گستری و… تاکید شود.

برای مقابله با تحریف واقعیت ها، جهادِ تبیین از ضرورت های انکار ناپذیر است.

اکنون که جریان تحریم و تحریف تلاش می کند تا امید به اصلاح امور و زمینه سازی برای پیشرفت وضع موجود را از مردم سلب کند، دلسوزان انقلاب در تداوم رسالت های انقلابی خود باید در این حوزه نیز میدان داری کند. به طور خلاصه، مهمترین اقدامات برای مقابله با تحریف و به منظور امیدآفرینی عبارت اند از: ۱- اقدامات تبیینی برای تشریح وضع موجود و ریشه یابی مشکلات؛ اگر چه عوامل داخلی و تحریم های خارجی دو ستون اصلی ایجاد مشکلات اقتصادی-معیشتی در کشور هستند، اما از حدود نه ماه پیش، اقتصاد کشور با چالش ویروس کرونا نیز مواجه شد؛ چالشی که حجم و عمق مشکلات موجود اقتصادی کشور را بیشتر کرده است. به نظر می رسد که شکوفایی ظرفیت های تولیدی(جهش تولید) مهم ترین راه حلی است که می تواند ضمن کاهش وابستگی اقتصاد کشور به خارج، ساخت اقتصادی کشور را مستحکم کرده و در رفع چالش های مهم اقتصادی جامعه همچون بیکاری، کاهش نرخ تورم، رفع آسیب های اجتماعی و… موثر باشد. ۲- اعتماد به دشمن، همواره سراب است و مذاکره برای از دست دادن قدرت و قابلیت های موجود جهت رفع مشکلات اقتصادی، هیچ‌گاه موجب کاهش دشمنی‌های طرف مقابل نشده است.

۳- قرائت آرمان‌گرایان واقع‌بین که از سوی نظام، نیروها و نهادهای انقلابی طرح می‌شود، ریشه در مکتب امامین انقلاب اسلامی با نگاه به واقعیت‌ها و مقتضیات زمان دارد و ایده ی آن برای حل مشکلات کنونی عبارت است از: حل مشکلات با فعال‌سازی ظرفیت‌های درونی و تعامل و استفاده عزت‌مندانه از ظرفیت‌های خارجی؛ مسلم است که راهبرد مطلوب در این جا، ماهیت درون‌زایی و برون‌گرایی دارد. پیامد و نتیجه این نوع نگاه چیزی جز رفع آسیب و دستاورد سازی برای کشور درعین حفظ استقلال و عزت ملی نیست که نمونه‌های موفق آن را می‌توان در حوزه‌های دفاعی و علمی دید که شهیدان سرافرازی چون شهید فخری زاده‌ها پرچم‌دار این حرکت عزت‌آفرین بودند. در این راستا، باید اقداماتی تبیینی متعددی چون بررسی مقایسه‌ای هزینه‌های مقاومت و سازش، چرایی برتری منطق مقاومت، خسارت‌های جریان تحریف و بزک کردن مجدد آمریکا پس از تجربه برجام، دستاوردهای انقلاب، مقایسه وضعیت ابتدای انقلاب با شرایط کنونی، توانمندی‌های نظام برای عبور از شرایط امروزی، و… مد نظر قرار گیرد.

در نهایت باید گفت بدون شک کارآمدی روحیه و فرهنگ جهادی در عرصه های مختلف سبب شده است تا در شرایطی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در« پیچ تاریخی و در حساس ترین مرحله تاریخ» قرار داریم و اقدام در راستای خنثی سازی جنگ اقتصادی دشمنان، حفاظت و حمایت از معیشت آحاد مردم، استحکام ساخت اقتصادی کشور و مقابله با توطئه ها و مسموم سازی ذهنی – روانی جریان تحریف و ضرورتی حیاتی برای نظام تبدیل شده است، توجه و تاکید بیشتر بر ظرفیت ها و توانمندی های داخلی ملت ایران همچون گذشته، ضامن عبور موفق نظام و مردم از این مرحله حساس باشد؛ بدون شک دلسوزان کشور که دوره های مختلف انقلاب به ویژه و در دوران پس از جنگ در قالب سازندگی و امروز، در زمانه جنگ نرم و تحریم اقتصادی، که علاوه بر تداوم اقدامات سازندگی خود، با رویکردی علمی- فرهنگی وارد عرصه کارزار شده اند، این توانمندی را دارد؛ که در شرایط کنونی نیز پرچمدار مقابله با جریان تحریم و تحریف باشد تا با عزمی راسخ، با فشار حداکثری دشمنان مقابله کرده و دشمنان را در این میدان نیز با شکست مواجه کند، زیرا روحیه و تفکر جهادی همواره و در هر شرایطی رکن پیش برنده انقلاب اسلامی است.

دکتر عباسعلی فرزندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست