شناسه خبر: 12943

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=12943

تقوی تنها مولفه برتری انسان‌ها نسبت به همدیگر است
امام جمعه مسجد جامع مریوان با بیان اینکه خداوند تمام انسان‌ها را برابر آفریده و هیچ تفاوتی به خاطر رنگ و زبان در بین آنها قائل نمی‌شود، گفت: تقوی تنها مولفه برتری انسان‌ها نسبت به همدیگر است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از  کردستان، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان با اشاره به برپایی میز خدمت در نماز جمعه این هفته، اظهار کرد: چنین اقداماتی امری پسنیده است.

وی جویای احوال شدن همدیگر را یکی از فلسفه‌های نماز جمعه دانست و عنوان کرد: مسئولین باید تلاش کنند امورات مردم را جابجا و زمینه رفع مشکلات جامعه را فراهم سازند.

امام جمعه مسجد جامع مریوان بر گرامیداشت یاد و خاطر شهدا به ویژه شهدای روحانی تاکید کرد و افزود:  توجه به خانواده شهدا توجه به ارزش‌هاست و می تواند نقش مهمی در ترویج و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت دارد.

ماموستا شیرزادی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ملا عبدالطیف پینجوینی خانواده ایشان را خانواده ای محترم دانست و گفت: خانواده این بزرگوار بر اثر جنایات رژیم بعث مدتی در مریوان و در سنندج زندگی و در نهایت بر اثر بمباران رژیم بعث به درجه شهادت نائل آمدند.

خطیب نماز جمعه مریوان در خصوص اهمیت کسب و کار هم گفت: انسان همانگونه که باید شخصیت معقول داشته باشد باید کسب و کار معقولانه و شرافتمندانه‌ای داشته باشد که هم برای خود و خانواده و هم برای دیگران و جامعه مفید باشد

به گفته امام جمعه مسجد جامع مریوان، براساس دستورات دین مبین اسلام اگر کسی در اثر تنبلی فقیر بماند و به دنبال کسب و کار نرود شریعت اسلام می‌گوید زکات به او تعلق نمی‌گیرد.

ماموستا شیرزادی اظهار کرد: فرهنگ کار و تلاش باید در بین جوانان نهادینه شود.

وی با بیان اینکه همه از اوضاع بازار و وضعیت اجتماعی مردم آگاهی داریم، عنوان کرد:‌ تلاش برای رفع این مشکلات وظایفی داریم که باید نسبت به انجام آن تلاش کنیم.

امام جمعه مسجد جامع مریوان حفظ سرمایه‌های طبیعی را از دیگر مسائل مهم  دانست و گفت:‌ هر روز از گوشه و کنار شاهد آتش گرفتن جنگل‌ها هستیم و این موضوع آسیب جدی به منابع طبیعی ما وارد کرده است.

ماموستا شیرزادی در ادامه دعا کردن در روز عرفه را مورد تاکید قرار داد و گفت: انسان باید در عرفه به هر زبانی که بلد است دعا کند.

وی خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) فرمودند« که مناسک حج را از من یاد بگیرید» از این رو تمام حاجیان باید مناسک حج را طبق فرموده رسول الله(ص)بجای آورند.

وی با بیان اینکه نزدیکی به خداوند به میزان تقوا بستگی دارد، گفت: هیچ تفاوتی بین انسان‌ها در هر رنگ و زبانی که هستند وجود ندارند برتری انسان‌ها به میزان تقوای آنها بازمی‌گردد.

امام جمعه مسجد جامع مریوان با تاکید براینکه هر انسانی که تقوای بیشتر دارد به خدا نزدیکتر است، اظهار کرد: انسان‌ها همچون دندانه‌های یک شانه هستند و تنها به واسطه میزان تقوایی که دارند می‌توانند بین خود و دیگران تفاوت قائل شوند.

ماموستا شیرزادی احترام به زنان و عدم ظلم به آنها را از دستورات دین اسلام دانست و گفت: در خیرات و حسنات بین زنان و مردان فرقی وجود ندارد، زنان با کلام الله بر مردان حلال و یا حرام می‌شوند.

وی گفت: دین اسلام بر احترام و رعایت حقوق زن‌ها از سوی مردان تاکید کرده است، اما متأسفانه برخی برای خوردن حق زن خود وکیل می‌گیرند.

امام جمعه مسجد جامع مریوان در ادامه گفت: نباید انسانی را به ناحق کشت زیرا خداوند بنی آدم را محترم آفریده و احترام مؤمن نزد خداوند از کعبه بالاتر است.

ماموستا شیرزادی با بیان اینکه اگر مسلمانی را به ناحق بی آبرو کنی گناهش بیشتر از آن است که سنگهای کعبه را یک به یک در آورید! عنوان کرد: همه ما باید با توجه به دستورات این دین اسلاامی نسبت به رعایت حقوق یکدیگر اهتمام داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست