ماموستا بهمنی در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح کرد؛
تلاش ۴۰ ساله ضد انقلاب و وهابیت برای شهادت علمای انقلابی اهل سنت
مسوول مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سنندج گفت: دشمنان روحانیت در منطقه، دو گروه بودند، یک ضد انقلاب که در مساجد و معابر تبلیغ می‌کردند و بعد هم گروه‌های وهابی که پس از ضد انقلاب به وجود آمدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ماموستا اقبال بهمنی مسوول مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس در رابطه با شهدای روحانی اهل سنت و فعالیت‌های آنان اظهار داشت: مردم کردستان همواره به دنبال دین و دیانت بودند و با روحانیت ارتباط خوبی داشتند. کردستان در ابتدای انقلاب وضعیت خاصی پیدا کرد و ضد انقلاب به دنبال بسیج کردن مردم برای رسیدن به اهداف خود بود و در مساجد و معابر فرمان‌های خلاف انقلاب را می‌‎داد.

وی افزود: حدود ۵۰ نفر از روحانیون اهل سنت کردستان و نزدیک به ۱۰۰ ماموستا در کل کشور به شهادت رسیده‌اند.

ماموستا بهمنی به فعالیت‌های روحانیون اهل سنت کردستان اشاره و تصریح کرد: روحانیون اهل سنت در چند محور اصلی برای استقرار نظام جمهوری اسلامی در منطقه کردستان فعالیت کردند. ابتدا برای وحدت شیعه و سنی، دوم ایجاد جریان ولایتمداری بود که آن را لازم و ضروری دانستند و هم خود از آن پیروی کرده و هم مردم را دعوت کردند.

وی در ادامه افزود: دشمنان روحانیت در منطقه، دو گروه بودند، یک ضد انقلاب که در مساجد و معابر تبلیغ می‌کردند و بعد هم گروه‌های وهابی که پس از ضد انقلاب به وجود آمدند و به شهید کردن علما روی آوردند و در این زمان روحانیت سدی مقابل افکار وهابیت شد.

ماموستا بهمنی بیان داشت: برای وحدت مسلمانان جریان مقاومتی شروع شده که باید علما و مردم در کنار یکدیگر قرار گیرند، باید برای عمل به وصیت شهدای روحانیت اهل سنت و شیعه که برای استقرار و استمرار نظام اسلامی تلاش کردند کوشش کنیم و به دنبال تمسک به قرآن و سنت پیامبر (ص) و عمل به منویات رهبری و دوری از اختلافات و تفرقه باشیم.

وی از کار‌های ضروری در حوزه حفظ آثار شهدای روحانی اهل سنت، به تاسیس موزه و جمع آوری مستندات آنان اشاره کرد و افزود: تهیه کتابی از زندگینامه و وصیتنامه شهدای روحانی اهل سنت با اشاره به اهداف آنان اقدام خوبی است که باید انجام شود و در حوزه کاری مسوولین قرار گیرد و برنامه مشخص و مدونی برای ترویج فرهنگ جهاد و شهادت با الگوگیری از این شهدا داشته باشند.

بهمنی تصریح کرد: تاکنون کار‌هایی در قالب چاپ کتاب و برگزاری یادواره صورت گرفته، اما کافی نبوده، می‌شود از زندگینامه این شهدا برای تهیه فیلم و مستندسازی که تاثیر زیادی بر روی مخاطبان دارد استفاده کرد.

فهرست