شناسه خبر: 10710

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=10710

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه:
تنها در کنار دین و عفت زندگی ارزشمند است
خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۴/۲۱ پاوه به امامت حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوع « حجاب » اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۲۱ تیر ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، به آیات ابتدایی سورۀ مؤمنون اشاره کرد و گفت: خداوند در این آیات ۷ صفت را ذکر کرده و می‌فرماید: هر کس از اهل ایمان این هفت صفت را در دنیا کسب کند «یَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ» به پلۀ رستگاری در دنیا و بهشت برین در آخرت می‌رسد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به بحث هفتۀ گذشته در خصوص حجاب اشاره نمود و گفت: تصور این بود که با توجه به اوضاع فعلی کسی خواهان این‌گونه بحث‌ها نباشد، اما خدای بزرگ همواره از دین خود دفاع می‌کند و در خلال روزهای شنبه و یکشنبۀ هفته گذشته در ۴ سایت خبری پاوه حدود ۱۶ هزار نفر بخش صوتی خطبه را گوش داده‌اند.

خطیب جمعه پاوه با بیان اینکه این‌گونه بحث‌ها بی‌تأثیر نیستند، اضافه کرد: زنان و دخترانی که بدحجاب هستند، عموماً اهل ایمان‌اند و تحت تأثیر جو قرار گرفته‌اند؛ یقیناً اگر به‌دقت به قرآن و فرمایش رسول گوش فرا دهند به این نتیجه می‌رسند که تنها در کنار دین و در کنار عفت زندگی ارزشمند است.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه به آیۀ ۵ سورۀ مؤمنون «وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ» اشاره نمود و گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: مسلمانان و مؤمنین بهشتی و فردوسی که اهل رستگاری‌اند کسانی هستند که در دنیا به خاطر خدا شرف، ناموس، حیثیت و آبروی خود را حفظ می‌کنند.

ماموستا دکتر قادری سپس در خصوص اینکه چگونه عفت و آبروی خود را حفظ کنیم به آیۀ ۷ سورۀ حشر «وَمَا آتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا» استدلال کردند و گفتند: خداوند در این آیه به اهل ایمان امر و توصیه فرموده که آنچه پیامبر و سفیر و فرستاده ما به شما ابلاغ می‌کند، در حد توانتان به آن عمل کنید.

وی خاطرنشان کرد: مفسرین برای عبادات قید «در حد توان» را آورده‌اند و منظور این است که اگر در ادای عبادات انسان با مشکل روبرو شود، بعداً می‌تواند جبران نماید و در حد توان مکلف به اداء است اما در دوری از گناه و عدم انجام آن صد درصد مؤظف به ادای تکلیف هستیم و نباید گناه انجام دهیم.

امام‌جمعه پاوه افزود: خداوند در آیۀ ۳۰ سورۀ نور به مردان مؤمن امر می‌کند که دیدگان خود را در مقابل نامحرمان فروبندند زیرا خداوند به عمل آنان آگاه است؛ و در آیۀ ۳۱ همان سوره به زنان باایمان امر می‌کند خود را در معرض دید نامحرمان قرار ندهند زیرا بدن آن‌ها قیمتی و دارای ارزش است و وقتی از خانه خارج می‌شوند روسری‌هایشان را به سر کرده تا بیگانه و دشمنان در آن‌ها طمع نکنند و حق ندارند بدن خود را به کسی غیر از شوهران و افراد محرم خود نشان دهند؛ و وقتی هم بیرون می‌روند به شیوه جاهلی بیرون نروند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه بزرگ‌ترین طرح دشمنان برای تحقیر مسلمانان را حرکت در جهت بی‌حجاب نمودن زنان مسلمان دانست و گفت: دشمنان مسلمانان همواره کوشیده‌اند تا زنان مؤمن ما را از حجاب دور کنند زیرا معتقدند تا زنان مسلمان پوشش اسلامی داشته باشند در دنیای اسلام توفیق نخواهند داشت ولی اگر زنان را از حجاب که آیات و نشانۀ ایمان و اسلام آن‌هاست دور کردند آنگاه در نفوذ به خانواده‌های آنان نیز موفق خواهند شد.

وی سپس به شعر یکی از شاعران عرب اشاره کرد و گفت: این شاعر عرب می‌گوید:

 

وإنِّما الأُمَمُ الأخلاقُ ما بَقِیَتْ

فَإنْ هُمُ ذَهَبَتْ أَخلاقُهُمْ؛ ذَهَبُوا

وَإِذا أُصیبَ القَومُ فی أَخلاقِهِم

فَأَقِم عَلَیهِــم مَأتَمـاً وَعَـویـلا

 

مبنای سعادت هر جامعه اخلاق است؛ اگر در میان هر قوم و ملتی اخلاق اسلامی حاکم باشد آن جامعه سعادتمند است اما اگر اخلاق نبود هرچند جامعه ظاهراً متمدن و پیشرفته باشد باید به حال آن گریست و برایشان فاتحه خواند.

ماموستا دکتر قادری در ادامه به حدیث ۷۷۴ جامع الصغیر اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) در این حدیث ۱۵ خصلت را بیان فرموده که انجام آن‌ها بی‌شک ما را دچار بلا می‌کند که بنده به ۵ مورد آن‌ها که به نظر می‌رسد در جامعه ما وجود دارند؛ اشاره می‌کنم. ۱-«اذا کان المَغْنَمُ دُولًا» وقتی‌که اموال جامعه به دست جماعتی خدانشناس بیفتد و حقوق فقرا را نادیده بگیرند. ۲-«والأمانه مغنمًا» و امانت را به‌عنوان غنیمت بدانند و امانت خوار باشند.۳-«وأطاع الرجلُ زوجته، وعقَّ أمه» مرد از زن خود اطاعت کنند اما مادرش به دست او گرفتار باشد ۴-«وبرَّ صدیقه، وجفا أباه» از دوستان خود پذیرایی کنند و در حق پدر خود جفا نمایند. ۵-«واتخذت القَیْنات والمعازف» رقص و موسیقی و دف و اختلاط زن و مرد عادی شود.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها به شعری از ماموستا قانع که ۷۵ سال پیش از زبان همسرش که دخترش را نصیحت می‌کند سروده است اشاره نمودند و این چند بیت را قرائت کرد.

 

وه ره گوی را گــره بو په ندی دایکت … فه ره ح به خشی ده رونی بی قه راریم

کچم هوشی حه یا وناموسی خوت بی … نه که ی کاری زیاد که ی ده ردی کاریم

نه خوی هه رگیز فریوی ساده روویان … نه بیته هوی زیــادی شین و زاریـم

کچم هوشیاری خوت به تاکو مردن … وه کوو من به به زرنگی و هوشیاریم

کچم وه للا هه مووی داخی کچــانه … نه خــوشین و کــزی و بی ئیختــیاریم

نه ته نــیا وه ســیه تم بو تویه روله … فـیـــداکاری کچـانی کــورده واریـم

 

ماموستا دکتر قادری سپس به اشعاری که منسوب به اقبال لاهوری که تحصیل‌کرده غرب ولی غمخوار مسلمانان بوده است نیز اشاره نمود.

 

ای خدا فریاد از این پندارها

زین گمان و وهم و جان آزارها

چه بدی دیدی از آیات خداوند رحیم

که تو با مذهب اسلام به جنگ آمده‌ای

حکم مستوری تو خواهرم حکم خداست

تا نگویی که بسرسام و جفنگ آمده‌ای

عصمت و دین همه دادی بر باد

که بی چادر و با دامن تنگ آمده‌ای

تو گلی هستی و گلچین هوس کرده کمین

شیشه‌ای هستی و در معرض سنگ آمده‌ای

ای زن به تو از فاطمه این‌گونه خطاب است

ارزنده‌ترین زینت زن حفظ حجاب است

 

امام‌جمعه پاوه در ادامه سخنان خود گفت: ما در جمهوری اسلامی در امر تربیت افراد درست عمل نکرده‌ و شیوه تربیتی و شیوۀ ابلاغ ما درست نبوده است و این باعث شده عده‌ای چنان گمان می‌کنند که حجاب متعلق به جمهوری اسلامی است و به دختران القا کرده‌اند که شعار بدهند حجاب اجباری نمی‌خواهند. درحالی‌که حجاب امر خدا و رسول و فقها و خلفا و ائمۀ اطهار است؛ اما جمهوری اسلامی آمد و حجاب را ترویج داد و از این بابت از خداوند و جمهوری اسلامی ممنونیم.

وی در پایان با بیان اینکه ما علما و روحانیون وظیفه‌داریم برای مردم از دین و امربه‌معروف صحبت کنیم؛ افزود: امروزه امربه‌معروف در روزهای جمعه از سوی خطبا ابلاغ می‌شود ولی نهی از منکر یا تعطیل و یا خیلی کم است و ماموستایان ما کمتر به نهی از منکر می‌پردازند. متأسفانه فی‌مابین خطبا و وعاظ منطقه هماهنگی ضعیف است به همین خاطر است خروجی و نتیجه کم‌رنگ است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست