شناسه خبر: 122818

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=122818

سازمان همکاری اسلامی:
جامعه جهانی مانع اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی شود
سازمان همکاری اسلامی از جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی به ویژه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواست اقدامات لازم برای تحت فشار گذاشتن رژیم اشغالگر صهیونیستی را در پیش بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری رسا، کمیته مستقل حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای اقدامات انتقام‌جویانه‌ای که مقامات رژیم اشغالگر اسرائیلی در پی فرار شش زندانی از زندان جلبوع، در حق اسرا و غیرنظامیان بی‌دفاع فلسطینی در پیش گرفته‌اند شامل مجازات‌های جمعی و توهین‌ها را محکوم کرده و این اقدامات را نقض آشکار قوانین بین‌المللی حقوق بشر و قوانین انسانی دانست.

این کمیته اعلام کرد: طبق گزارش‌های دریافتی مسؤولان زندان‌های رژیم صهیونیستی به بهانه بازنگری در تدابیر امنیتی، سلول انفرادی، محدودیت‌ها و مجازات‌های جمعی، خشونت و شکنجه را برای اسرای فلسطینی در نظر گرفته و علاوه بر اینها اشغالگران اسرائیلی غیرنظامیان بی‌گناه فلسطینی به ویژه اعضای خانواده‌های این شش اسیر را مورد بازجویی و بازرسی قرار می‌دهند.

کمیته یاد شده تاکید کرد: این اقدامات انتقام‌جویانه درست و یا منطبق بر هیچ اصل قانونی نبوده و به منزله نقض آشکار قوانین بین‌المللی حقوق بشر و قوانین انسانی هستند.

کمیته مذکور در ادامه بیانیه خود تاکید کرد: اینکه شش اسیر زندان جلبوع موفق به آزادسازی خود شدند، بار دیگر مساله استمرار نقض حقوق بشر در زندان‌های رژیم صهیونیستی را یادآور شد.

طبق گزارش کمیته کل مبارزه با شکنجه وابسته به سازمان حقوق بشر رژیم صهیونیستی، در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰ میلادی حدود ۱۳۰۰ مورد شکایت از شکنجه به وزارت دادگستری ارائه شدند که تنها یک تحقیق جنایی در این زمینه انجام شد که آن هم به هیچ پیگرد قضایی ختم نشد و این مساله فرار از مجازات و بی‌عدالتی را نشان می‌دهد.

در ادامه بیانیه کمیته حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی آمده است: اشغالگران معمولا طی عملیات بازداشت که در بیشتر مواقع نیمه شب‌ها اجرا می‌شوند، از زور علیه زنان و کودکان استفاده کرده و در طول دوره بازداشت نیز آنها را به آنها آسیب جسمی می‌زنند.

کمیته یاد شده تاکید کرد: اسرائیل به عنوان طرف اشغالگر باید طبق قوانین بین‌المللی حقوق بشر و قوانین انسانی به ویژه ماده ۷۶ توافنقامه ژنو چهار درباره حفاظت از غیرنظامیان در طول جنگ، به تعهدات متعددی پایبند باشد، بر این اساس حبس غیرقانونی یک فرد تحت حمایت و یا محرومیت عامدانه چنین فردی از حق محاکمه عادلانه و منظم و عدم ارائه خدمات پزشکی کافی و حمایت ویژه از زنان و کودکان بازداشت شده نقض آشکار توافقنامه ژنو چهار است.

کمیته سازمان همکاری اسلامی در بیانیه یاد شده از کشورهای امضاکننده کنوانسیون چهارم ژنو خواست به تعهدات قانونی خود در ماده اول آن عمل کرده و با تحت فشار گذاشتن اسرائیل آن را مجبور کنند بندهای توافقنامه را رعایت کرده و عاملان این نقض‌های بزرگ را محاکمه کند.

کمیته یاد شده در ادامه نیز از جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی مربوطه به ویژه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواست اقدامات لازم برای تحت فشار گذاشتن رژیم اشغالگر صهیونیستی را در پیش بگیرد تا این رژیم مجبور شود اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند.

کمیته حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی در پایان تاکید کرد، باید تدابیری که به حفاظت از جان و شرافت اسرا و تامین نیازهای اساسی‌شان از جمله خدمات بهداشتی و درمانی، محاکمه عادلانه و ملاقات‌های خانوادگی منظم اختصاص دارند، در اولویت قرار بگیرند.

فهرست