شناسه خبر: 4083

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4083

در آستانه ماه مبارک رمضان برگزار گردید:
جلسه ستاد استهلال مناطق قومی استان گلستان
جلسه ستاد استهلال مناطق قومی استان گلستان برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، نشست تخصصی ستاد استهلال مناطق قومی استان گلستان با شرکت جمعی از روحانیون و ائمه جمعه و جماعات اهل سنت استان گلستان در کانون طه گرگان برگزار شد.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در این نشست ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان گفت: یکی از بزرگ ترین عبادات امت اسلامی که با استقبال زیادی همراه می شود، ماه مبارک رمضان و آیین روزه داری است.

حجه الاسلام و المسلمین خیرخواه با بیان اینکه، علاوه بر پیروان مذاهب اسلامی فرقه های دیگر هم معتقد به روزه هستند، گفت: خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است که: روزه را بر شما فرض و لازم دانسته ایم.

وی با بیان اینکه، با روزه گرفتن بتوان به تقوا رسید، افزود: پیامبر اکرم (ص) درطول رسالت خود بر نماز و روزه در ماه مبارک رمضان تاکید داشته است و این مهم نشان از اهمیت زیاد این فریضه الهی در بین امت اسلامی دارد.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور با تاکید براینکه، با نزدیکی به ماه مبارک رمضان باید نگاه ها و دلها نیز تغییر کند، تصریح نمود: ماه رمضان ماه عبادت و بندگی است و باید با نگاهی والا و دلی پاک به استقبال این ماه الهی رفت.

حجه الاسلام و المسلمین خیرخواه، با اشاره به اینکه، از فیوضات و نعمات این ماه مبارک است که از آمار جرم و جنایت نیز در این ماه کاسته می شود، افزود: علما و روحانیون وظیفه دارند که از این فرصت الهی بهره کافی را جسته تا بتوانند مردم بویژه جوانان را با معارف اسلامی آشنا کرده و به موضوع اهمیت کانون خانواده و آسیب های اجتماعی اشاره نمایند.

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور افزود: ماه مبارک رمضان ماه همدلی و مهربانی است و نیاز است با ایثار و گذشت از مال دنیوی، خیرات و برکات این ماه الهی را شامل مستضعفین و نیازمندان نیز بکنیم.

حجه الاسلام و المسلمین خیرخواه به حادثه سیل اخیر در گلستان اشاره کرد و افزود: در حادثه سیل گلستان خانواده های زیادی دچار مشکل و ناراحتی شدند و اکنون که در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم لازم و ضروری است که با کمک و توجه بیشتر به سیلزدگان کمی از آلام آنها را تسکین دهیم.

وی با اشاره به اینکه، همواره اعلام رویت هلال ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر با اذن حاکم اسلامی امکان پذیر است، گفت: آن چیزی که در این ماه مبارک باید به آن برسیم این است که با به نمایش گذاشتن وحدت و همدلی، دشمنان را از رسیدن به افکار شومشان دلسرد و مایوس نماییم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بحث استهلال را موضوع تخصصی عنوان کرد و افزود: بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب، “حوزه ها باید تخصصی فکرو عمل کنند” و ما در مدارس علوم دینی وظیفه داریم تخصصی کار کرده و با جوانگرایی و استفاده از تجربیات علمای پیشکسوت در کنار مسائل آموزشی و پژوهشی به مسائل علمی نیز توجه کرده و تولید علم داشته باشیم.

 

در ادامه این نشست، مسئول علمی ستاد استهلال استان گلستان نیز با بیان اینکه استان گلستان استان پیشرو در بحث نجوم است، گفت: فعالیت های نجومی در استان گلستان از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از ۱۰ مدرس برتر نجوم کشور از استان گلستان می باشد و ما از وجود وی در بحث ها نجومی استان بهره می بریم.

استاد محمد شفیع با اشاره به موضوع آموزش افراد علاقمند به بحث نجوم گفت: ما توانایی آموزش و غربالگری افراد و علاقمندان در بحث های علمی و نجومی را داریم و این افراد را می توانیم در برنامه های آموزشی خود در سال تحصیلی جدید قرار بدهیم.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید براینکه، خداوند متعال در ساختار زمین استعداد سنجی دقیقی اعمال کرده است، افزود: خداوند متعال عالم هستی را با نظم و دقت خاصی آفریده است که حتی محل قرار گرفتن و موقعیت کره زمین نیز برای تعادل شبانه روز و گرما و سرما، بسیار بسیار حائز اهمیت بوده است.

 

گفتنی است، هدف از برپایی این نشست، تعامل و همکاری علما برای رصد ماه‌های رمضان و شوال بوده است، چرا که رصد دقیق ماه در آخرین روز ماه شعبان و آغار ماه مبارک رمضان اهمیت زیادی دارد.

در این نشست، موضوع استهلال ماه رمضان از نظر علمی و فقهی مورد بحث و گفتگوی علما قرار گرفت که طی آن نکته‌های علمی و فقهی برای حاضرین تبیین شد. همچنین آخوند فرهمند وآخوندسعدشیخی مقالات خود را درباره چرایی اهمیت استهلال ارائه دادند.

در پایان این کارگاه آموزشی، بیانیه شورای استهلال اهل سنت استان گلستان، نیز قرائت گردید و تاکید شد ملاک رویت هلال در ابتدای ماه مبارک رمضان و اول شوال نظر دفتر مقام معظم رهبری خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست